Şanlıurfa Sonbaharın Türkiye’de En Çok Yakıştığı Adresten Biri…

Türkiye’de kültürün, tarihin, mimarinin ve doğanın sonbahar renkleriyle buluştuğu rotaları paylaştı.

Şanlıurfa Sonbaharın Türkiye’de En Çok Yakıştığı Adresten Biri…

Yaz mevsiminin ardından sakin ve rahat tatil severlerin zamanı sonbahar mevsimi geldi. Sonbahar, en sevdiğiniz kitabı, en sevdiğiniz şarkıları yanınızda götürüp kafa dinleyebileceğiniz, gittiğiniz şehri ılık bir havada sonbahar renkleri ile görebileceğiniz, aileniz ya da arkadaşlarınızda keyifli zaman geçirebileceğiniz seyahatler için şimdi plan yapmanın tam zamanı olarak tanımlanıyor. Bu anlamda seyahat için uçak ya da otobüs biletlerinizi hızlı ve hesaplı bir şekilde almanızı sağlayan obilet.com, sonbahara en çok yakışan seyahat rotalarını derledi.

Tarihin peşinde

Hem doğayla buluşmak hem de tarihin izlerinin peşinden gitmek isteyen seyahatseverler için 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine giren Nemrut Dağı en popüler rotalardan biri. Heybetli heykellerin, metrelerce uzunluktaki kitabelerin yükseldiği Nemrut Dağı, antik kalıntıları keşfetmek ve dünyanın en muhteşem gün doğumuna şahit olmak için sonbaharda keyifle gezilecek lokasyonlar arasında yer alıyor.

Özgün mimarisi, yürürken kendinizi başka bir zamanda hissedeceğiniz sokakları ile Safranbolu da UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan tarihi destinasyonlar arasında bulunuyor. Safranbolu evlerinin arasında gezerken doğa ile iç içe vakit geçirebileceğiniz bu yere, günübirlik ya da hafta sonu seyahatleri için özellikle İstanbul, Ankara ve çevre illerden kısa sürede ulaşılabiliyor.

Cilalı Taş Devri’nden bu yana yerleşim yeri olduğuna inanılan Şanlıurfa, dünyanın en eski mabedinin bulunduğu şehir olma özelliği taşıyor. UNESCO tarafından insanlığın en eski yerleşim yeri kabul edilen Göbeklitepe, artık yerli ve yabancı turistlerin uğrak rotalarından biri haline geldi. Balıklı Göl, Konin Harran Evleri ve tarihi çarşıları ile Şanlıurfa tarih meraklıları için adeta bir açık hava müzesi.

Lezzet dolu rotalar

Antep fıstığı, lahmacun, yuvalama, çiğ köfte, baklava ve birçok bol baharatlı nefis yemekleri ve fıstıklı tatlılarıyla seyahatlerinde yemek keyfi yapmak isteyenleri gastronominin başkenti Gaziantep ağırlıyor. Şehir, muazzam yemek kültürünün yanı sıra tarihi mekanlarıyla da her sokakta farklı bir heyecan sunuyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en çok merak edilen şehirlerinden biri olan Mardin hem mutfağıyla büyülüyor hem de kendine özgü mimarisiyle ziyaretçilerini zaman yolculuğuna çıkarıyor. Camileri, medreseleri, türbeleri, kervansarayları ve kiliseleri ile eşsiz Mezopotamya manzarasına hayran bırakan hoşgörü ve medeniyetler şehri Mardin, tarih, kültür ve lezzet yolculuğu için seyahat severleri bekliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER