Şanlıurfa Semasına 'Güvercin Döküldü'

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde  düzenlenen "Güvercin döküşü" etkinliğinde, yüzlerce güvercin meraklısı yaklaşık 2 bin güvercin aynı anda gökyüzüne saldı.

Şanlıurfa Semasına 'Güvercin Döküldü'

Şanlıurfa Hayvanları Koruma, Yaşatma Derneğince organize edilen etkinlikte  Suruç ilçesinin kırsal arazilerinde boş alanda bir araya geldi.

"Güvercinler özgürlüğü sever", "Dünya barışı için, sevgi için" yazılı dövizler taşıyan kuş meraklıları, kasa ve kutular içerisinde alana getirdikleri, çoğunluğu posta cinsi yaklaşık 2 bin güvercini aynı anda salıverdi.

Gökyüzünde görsel şölen sunan rengarenk güvercinlere sahipleri ıslık çalarak destek verdi.

Şanlıurfa Hayvanları Koruma, Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Eskiler, gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte bir gelenek haline getirdikleri "güvercin döküşü"nün bu yılki temasının "barış ve özgürlük" olduğunu söyledi.


Güvercin beslemenin bir hobi olduğunu, Şanlıurfa'da binlerce kişinin bu hobiye gönül verdiğini belirten Eskiler, şöyle konuştu:

"Bu etkinliği her yıl bu mevsimde yapıyoruz. Güvercin besleyenler her yıl organize olup bir araya geliyor. Yanlarında getirdikleri güvercinlerini aynı anda bırakıyorlar. Kimin güvercini daha iyiyse diğer kuşu alıp evine götürüyor. Daha sonra güvercin sahibi evine gelen yabancı kuşu sahibine teslim ediyor. Çok eğlenceli bir etkinlik oluyor. Bugün buraya 2 bin güvercin getirildi. Hepsi barış, sevgi ve özgürlük için gökyüzüne bırakıldı.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2018, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER