Şanlıurfa Müjde! Hızlı Tren Geliyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Pendik’ten başlayan Yüksek Hızlı Tren’in Şanlıurfa’ya kadar uzayacağını açıkladı. Alt yapı çalışmalarının sürdüğü proje’de ihalenin yapılmasıyla star verilecek.

Şanlıurfa Müjde! Hızlı Tren Geliyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’dan Şanlıurfalılara Yüksek Hızlı Tren müjdesi geldi. İstanbul Tuzla’da Doğu ve Güneydoğulu kanaat önderleriyle bir araya gelen  Bakan Ahmet Arslan, Türkiye’nin 14 yılda 3 kat büyüdüğünü belirterek, “6 bin 100 kilometre bölünmüş yolu, 25 bin kilometrenin üzerine çıkardık. 6 il bölünmüş yolla bağlıyken, bugün 76 ilimiz bölünmüş yolla birbirine bağlı. Geriye kalan 5 ilin de bağlanmasıyla ilgili çalışmalar devam ediyor.” dedi.

PEŞ PEŞE YAPILACAK

Arslan, Pendik’ten başlayan Yüksek Hızlı Tren’in Ankara’ya ve Eskişehir üzerinden Konya’ya kadar gittiğini ifade ederek şöyle konuştu:  “Emin olun ki ta Kars’a kadar gidecek, Antalya’ya kadar gidecek, İzmir’e kadar gidecek. Mersin, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa’ya kadar gidecek. Kırıkkale, Çorum üzerinden Samsun’a kadar, Erzincan üzerinden Trabzon’a kadar, Kayseri, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Mardin’e kadar gidecek. Bunların hepsinin ya fiilen inşaatları devam ediyor ya da ihale aşamaları geldi, peş peşe yapılacak.”

2020'DE TAMAMLANMASI BEKLENİYOR

Alt yapı çalışmalarının sürdüğü proje’de ihalenin yapılmasıyla star verilecek.yüksek hızlı tren’in Şanlıurfa’da 2020’de tamamlanması bekleniliyor.Öte yandan Türkiye, 2009’da tanıştığı yüksek hızlı tren (YHT) teknolojisiyle ulaşımda yeni bir döneme girerken, 2023 yılına kadar ülke nüfusunun yarısına yakınının yaşadığı 18 ilin yüksek hızlı demiryolu ağıyla birbirine bağlanması hedefleniyor.Türkiye’nin 2023 hedefleri kapsamında 25 bin kilometre demiryolu uzunluğuna ulaşılması öngörülüyor. Bunun 3 bin 500 kilometresinin yüksek hızlı, 8 bin 500 kilometresinin ise hızlı tren hatlarından oluşması planlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2017, 13:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
VATANDAŞ
VATANDAŞ - 3 yıl Önce

MÜJDE BAKIMINDAN TÜRKİYENİN EN ŞANSLI İLİYİZ.15 YILDIR GELEN GİDEN MÜJDE VERİYOR.LAFA GELİNCE HZ ÖMER İCRAATE GELİNCE TURİST ÖMER.

poyraz
poyraz @VATANDAŞ - 3 yıl Önce

doğru diyon kardeş

İshak Uluyardımcı
İshak Uluyardımcı - 2 yıl Önce

Bekliyoruz inşAllah

ferudun  günbegi.
ferudun günbegi. - 3 yıl Önce

6 yıl üncede bizim küyde tren güzergahı diye yer belirlediler 3 yılda tren gelecek diye.... halada yalanlar devam ediyor.

SIRADAKİ HABER