Şanlıurfa İşkur’a 700 Milyon Yatırım Yapıldı

Şanlıurfa İşkur İl Müdürlüğü tarafından yapılan Şanlıurfa İstihdam Fuarı’nın açılışında konuşan İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, Şanlıurfa İşkur’a 700 milyon TL yatırım yaptıklarını söyledi.

Şanlıurfa İşkur’a 700 Milyon Yatırım Yapıldı

Şanlıurfa İşkur İl Müdürlüğü tarafından yapılan Şanlıurfa İstihdam Fuarı açılışı Urfa Cıty Konferans Salonunda yapıldı. Yapılan açılışa İş-Kur Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, milletvekili Mehmet Ali Cevheri, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, İşkur İl müdürü Lezgin Özmen, Şanlıurfa Ticaret Sanayi Odası Kayyum Başkanı İsmail Demirkol, Karaköprü Kaymakamı Ahmet Yıldız, Basın Yayın Enformasyon İl müdürü Erdoğan güvel, Şanlıurfa Esnaf Ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Şefik Bakay, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Yapılan toplantıda konuşan İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, 1 Milyon 57 Bin 249 kişiye iş istihdam Ettiklerini söyleyerek, “Şanlıurfa’da 2017 Yılında 10 Binin Üzerinde Eğitim Verildi” dedi.

İŞKUR Şanlıurfa’da İşsizlik Rakamlarını Ve Çalışmalarını Anlatı 

“Hocalarımız, Öğrencilerimiz, işverenlerimiz, iş arayanlarımız, Türkiye’nin edebiyatının en önemli meselesinin hem bugünde yarında istikram olduğunu işsizlikle mücadele olduğunu bu mücadelede istikram kurumlarının rollerinin yerlerini biliyoruz.”diyen İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, “Bu istikram mücadelesinde istikram programlarını iş üzerine dâhil meselelerinin konuşulduğu farkındalığın oluşturulduğu iş arayanlarımızda işverenlerimizin buluşmasına birlikteliğine vesile olduğu müdürlüğümüzle İŞKUR Genel Müdürlüğü olarak, Bakanlık olarak bu programların büyük ağırlık veriyoruz ve genel müdürlük olarak bu programlara katılmamız önceliklerimiz olarak değerlendiriyoruz. Burada bulunan tüm kıymetli davetlerimize, Sosyal Çalışma Bakanımız Jülide Sarıeroğlu hanımefendinin kalbi ile selamladığını şükranlarımı burada sunuyorum. Değerli dostlar Türkiye’nin son dönemde her meselede olduğu gibi istikram konusunda da işsizlikle mücadele konusunda da büyük mesafeler kat eden, çalışmalarıyla dünyanın tüm çalışmış ülkelerini dikkatini ve bu başarının nereye bağlı olduğuna dair gerekçelerini araştırmaya çalıştığı bir konuda olduğumuzu ifade etmek isterim.” dedi.

“Türkiye İŞKUR Dünya’nın 85 Gelişmiş Ülkesini Geride Bıraktı”

“Türkiye İŞKUR olarak Dünya’nın 85 gelişmiş geliştirmekte olan ve bu Dünya coğrafyasını işveren istikram kurumlarını 2015-2018 yılarında başladığını yayımlıyoruz. Ve açıkça ifade etmeliyiz ki Türkiye’de başarı hikâyelerinde yeniden uyanış ve dirilişine dair bir kurum ve kuruluş gösterilecekse elbette o kurumda kuruluş sayılarımızı oldukça yüksek olmakla birlikte orada en güzel örneklerinde birine İŞKUR olduğunu milletimizle ortaya koyabiliriz.” dedi.

“İŞKUR’dan 1 Milyon 57 Bin 249 Kişiye İş İstihdam Ediyor”

“Elbette bu iddialarımızı rakamlarımızı gerçeğe dayandırmak zorundayız.” Sözünü söyleyen Cafer Uzunkaya, “2000’li yıların başında İŞKUR için böyle bir kuruma ne ihtiyaç, ne gerek var kapatılsın gibi iddialar vardı, burada İstanbullun geçmişini bilen değerli dostlarımız var onlar iyi bilirler, o haliç için halici kurtaramayız artık taşlarla topraklarla kapatalım kaya parçası haline dönüştürelim denildiğinde Dünyanın en gelişmiş Mühendislerin çözüm olarak haliç için çözüm olarak taktim ediği nokta da o günün Büyükşehir Başkanı bugününde Cumhurbaşkanımız halici nasıl kurtardıysa 2002’lerde de İŞKUR’u kapatalım denilince de İŞKUR’u kapatmayalım İŞKUR’a yeni bir ruh katalım dedi. Türkiye’de bir yılda sadece ama sadece özel sektörde 25 bin insanın çalışmasına aracılık yapan bir kurumdur. Yine görevi olan iş gücü piyasasını istediği gibi standartları geliştiren eğitim sağlığını korumak olan kurum eğitim kurumu 2497 insana eğitim verebiliyor bunlar arasında kadınların sayışımızı 571 sadece. Yıl 2017 aynı kurum 5851 insanı iş gücü eğitim planında istifade ediyor ve 72 yıllık tarihinde rekoru kırıyor 1 milyon 57 bin 249 kişi istikram ediyor.” Diye konuştu.  

Avrupa Birliği 28 Ülkenin İş İstikramı 1 Milyon, Türkiye Tek Başına 1,5 Milyon İş İstikramı Sağlıyor

“Hangi dönemde Cumhurbaşkanımızın geçen yıl 1,5 milyon istikram dediğinde birçok kişiler ve ülkeler bunu anlayamadı 15 Temmuz gibi bir ihanete kalkışması ardında bir ülke 1,5 milyonluk istikram gerçekleştirecek. Hangi ortamda 1 yılda değerli dostlar Avrupa Birliği 28 Ülkenin istikramı 1,5 milyon değil 1 milyonu bulmuyor, ama Türkiye tek başına 1,5 milyon istikram ve bunun 1 Milyon 57 bin 249’unu İŞKUR gerçekleştiriyor.” Diye konuştu.  

Şanlıurfa 2017 Yılında 10 Binin Üzerinde Eğitim Verildi

“Şanlıurfa’ya bakarsak İŞKUR olarak valim, vekilim, değerli katılımcılar 2002 yılında İŞKUR sadece ama sadece Şanlıurfa’da özel sektörde 42 işyerinin sözleşmesine ve kadınlara gelince de oda çok komik sadece bir kadının iş sahibi olmasına vesile oluyoruz. Yıl 2017 İŞKUR 10 binin üzerinde insanımıza Şanlıurfa’da aktif eğitim programıyla yani iş başı eğitim programıyla girişimcilik programı, meslek edinme kursları aktif, pasif kurslarımızdan Şanlıurfa’da 1 yılda istikram edilenlerin sayısı 30 bin. Danışmanlık istikramın sayısı 50 bin yani neticede Şanlıurfa’nın her işverenine ve işsizine hurmalı çalışan bir kurum var.” İfadelerini kullandı.

İŞKUR Ve Bakanlık Şanlıurfa’ya 2011-2017 Yıları Arasında 700 Milyon TL Yatırım Yaptı

“İŞKUR olarak gerçekleştirdiğimiz bu kurslar bu eğitimler sayesinde iş gücünün aradığı çalışan nitelikli kişileri yetiştirdik ulaştık. İŞKUR olarak bu rakamlar sevindirici yani dava sal planda. 2011-2017 yılarında Şanlıurfa’ya Şanlıurfa’nın istikram orantılı iş gücü planlamasına İŞKUR’un aktardığı rakamlar ve formatlar gerçekten de Şanlıurfa’nın Bakanlığımız Kurumuz ve ülkemiz adına ne kadar önem ifade ediğinin de göstergesidir.  700 trilyon eski ifadesiyle 700 milyon lirayı 2011-2018 yılları arasında Urfalı kardeşlerimizin iş istikralarına katılmalarını istiyoruz Şanlıurfa’nın girişimci olarak tanınsın ve Urfa’mız büyüsün tanınsın sadece ve sadece İŞKUR’un Şanlıurfa’mıza planlandığı yatırım eğitim ve okul yararına yaptığı projelerdir. Projelerimiz binlerce on binlerce çalışmalarımızın hepsi bir tesadüf değil bilinçli ve kazançlı projelerimizin neticeleridir. İşimiz bitti mi bitmedi her gün sorumluluğumuz artmakta açıkçası tüm devlet kurumlarını geçmiş saat 5 olsun da eve gidelim de mesafe kat ederken bizim arkadaşlarımız gecelerin geç saatlerine kadar çalışmakta. Şanlıurfa’da ne kadar iş gücüne ihtiyaç olduğunu biliyoruz bu insanlara nasıl bir eğitim programıyla yetiştireceğiz diye düşünüyoruz buna dâhil olarak bütün illerimize Sayın Bakanımız Jülide Sarıeroğlu hanımda öncülüğünde ve birliğinde ve liderliğinde kaç kişi istikram gerektiğini bunların ne kadarını kadın ne kadarının da erkek ne kadarının da hangi mesleklerde eğitim vereceğimizi bu şehirdeki ne kadar iş gücü yetiştireceğimizi ulaştıracağımızın cabası içerisinde olacağız Urfa’mızın acısından 2018 yılının yeni rekorları ile net kararlarımızın olduğunu dile getirmek istiyorum” sözlerini söyledi.

Haber: Mehmet Kaması

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER