Şanlıurfa'daki LPG Fiyatlarına Bir Tepkide Vekilden Geldi

Şanlıurfa’daki birçok sivil toplum örgütü ile birlikte vatandaşlar Şanlıurfa’da LPG fiyatlarının Türkiye ortalamasının üzerinde ve çevre illere nazaran aşırı yüksek olmasına sosyal medya üzerinden tepki gösterirken HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan'da konu ile ilgili TBMM'ye önerge sundu.

Şanlıurfa'daki LPG Fiyatlarına Bir Tepkide Vekilden Geldi

Şanlıurfa'da son zamanlarda artan LPG fiyatlarına sosyal medya üzerinden tepki gösteren sivil toplum kuruşları ve vatandaşlar soruna bir türlü çözüm bulamadı. Son olarak Şanlıurfa barosu fiyatlara tepki gösterirken basın açıklamasını yapan Urfa Barosu Tüketici Hakları Komisyonu Avukat Eyüp Sabri Ahmer; “Şehrimizde faaliyet gösteren tüm petrol istasyonlarının LPG litre fiyatlarını yeniden gözden geçirmelerini aksi halde ilgili kuruluşlara şikâyet edeceğimizi ve suç duyurusunda bulunacağımızı halkımızla paylaşmak isteriz ” ifadelerini kullanmıştı.

HDP Şanlıurfa milletvekili Ömer Öcalan'da duruma tepki göstererek yaptığı açıklamada; ''Açıkça anlaşıldığına göre, Şanlıurfa’daki Petrol istasyonları kendi aralarında anlaşarak hem rekabeti ortadan kaldırarak tüketicileri mağdur etmektedirler hem de yasal zorunlulukları yerine getirmemektedirler. Konu ile ilgili olarak üst birim olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun fiyatlar üzerindeki tek etkisi, dağıtım şirketlerinin web sitelerinde belirttikleri rakamın üzerinde fiyatla satış yapmaları halinde yaptırım uygulamaktadır. LPG dağıtım istasyonları ise kendi web sitelerinde LPG litre satış fiyatını yüksek göstererek hile yaparak kanunları dolanmaya çalışmışlardır'' dedi.

Vekil Öcalan TBMM'ye sunduğu önergede su sorulara yer verdi:

1-      Şanlıurfa’da LPG fiyatlarının Türkiye ortalamasının üzerinde ve çevre illere nazaran aşırı yüksek olmasının temel gerekçesi nedir?

2-      Şanlıurfa’daki Akaryakıt istasyonlarının kendi aralarında yaptıkları tekelleşme iddialarına dair Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından herhangi bir soruşturma yapılmış mıdır?

3-      Türkiye genelinde LPG’ye yapılan indirimlerin Şanlıurfa’daki fiyatlara neden yansıtılmaktadır? 

4-      LPG satışlarında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenmiş bir alt ve üst sınır var mıdır? Böyle bir sınır varsa bu sınır nasıl belirlenmektedir? Bu durumun takibi ve denetimi nasıl yapılmaktadır?

5-      LGP satışı yapan akaryakıt istasyonlarının serbest ticaret bağlamında her birisi kendi fiyatlarını belirleme imkânları var mıdır?

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2019, 17:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Misafir
Misafir - 4 hafta Önce

Bunu Meclise taşıyan milletvekiline teşekkürler. İktidar milletvekilleri herhalde yatıyor olsa gerek. Urfaya dair hiçbir hayırları yok.

Haci
Haci - 4 hafta Önce

Urfa vekilleri uyuyormu yoksa onlarındamı çıkarları var

Petrol Sahipleri Artık halkı inek gibi sağmamalı
Petrol Sahipleri Artık halkı inek gibi sağmamalı - 4 hafta Önce

Petrol Sahipleri Artık halkı inek gibi sağmamalı kafalarına göre arttırıyorlar kafalarına fiyat belirliyorlar hepsinin tabelasında aynı fiyat. Halkın gördüğünü devlet kurumları görmüyor mu yoksa onlar da mı işin içinde .

SIRADAKİ HABER