Şanlıurfa'da Yüksek Rekolte Sevinci

Şanlıurfa Harran’da pamuk fiyatlarının yükselmesi çiftçinin yüzünü güldürdü.

Şanlıurfa'da Yüksek Rekolte Sevinci

Türkiye'nin pamuk üretiminin yaklaşık yarısının karşılandığı Şanlıurfa'da, destekleme miktarı ve ürün fiyatlarındaki artış sayesinde bu sezon yüksek rekor rekolte sevindirdi.

Atatürk Barajı'nın sağladığı olanaklarla Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında sulu tarımın yaygınlaşmasının ardından ekim alanı her yıl artan ve bölgede "beyaz altın" olarak nitelendirilen pamuk, bu yıl rekoltesiyle bölge çiftçisini sevindirdi.

Geçen yıl 2 milyon 314 bin dönüm alandan yaklaşık 1 milyon 30 bin ton pamuk elde edilen kentte, GAP Eylem Planı kapsamında yürütülen sulama yatırımlarının olumlu etkisiyle pamuk ekim alanı 2 milyon 500 bin dönüme ulaştı.

Şanlıurfa da bu yıl pamuk eken çiftçilerin yüzü güldü. Çiftçiler, Pamukta fiyatı ise geçen yıl 4 bin lira civarındaydı. Bu yıl tonu 3 bin 300 lira civarında seyrediyor. Biz fiyatın ton başına 4 bin lira civarında olmasını beklediklerini belirtiler.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ciftci
Ciftci - 1 hafta Önce

Siz bu haberle , ciftcilerle dalgami geciyorsunuz ? Donum basina toplanan pamuk kg gecen senelere gore yuzde 50 dustu. Yine gecen senelere gore donum basina maliyet (gubre-mazot-ilac vb) artti. Devlet desteklemesi artmadi. Nerde ciftcinin sevinci?

SIRADAKİ HABER