Şanlıurfa'da Meyan Şerbeti Sezonu Açıldı

Şanlıurfa'da havaların ısınmasıyla Birçok derde deva olduğu ifade edilen Şanlıurfa kolası olarak bilinen meyan şerbeti sezonu açıldı.

Şanlıurfa'da Meyan Şerbeti Sezonu Açıldı

Şanlıurfa'nın kolası olarak bilinen meyan kökü şerbeti sezonu açıldı. Sıcakların artmasıyla meyan köküne ilgi arttı. Urfa'da beğenilerek içilen meyan kökü şerbeti birçok derde deva olduğu belirtiliyor.Yaz aylarında satışına başlanan meyan kökü şerbeti Urfalılardan yoğun ilgi görüyor. Yaz ayı boyunca satılan meyan kökü şerbetinin birçok derde deva olduğu söyleniyor.

URFA"NIN KOLASI MEYAN KÖKÜ

 Kolanın hammaddesi olan meyan kökü Urfalıların vaz geçilmezi. Sıcakların artmasıyla sıcaktan bunalan Urfalılar soğuk meyan içeceğiyle bir nebzede olsa serinliyor. Urfa"nın kolası olarak bilinen meyan köküne halk dilinde meyan balı olarak da biliniyor.

MEYAN KÖKÜ BİRÇOK DERDE DEVA

Birçok derde deva olan meyan kökü özellikle böbreklere iyi geliyor. Ses kısıklığına ve öksürüğün yanı sıra balgam sökmesiyle de insanlara rahat bir nefes aldırıyor. Mide hastalıklarına, kabızlığa ve idrar yollarında rahatlatma açısından da oldukça ekili olan Meyan balı Urfalıların yaz aylarında vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER