Şanlıurfa'da Karpuz Tezgâhlara Düştü

Türkiye’de Karpuzların tezgâhlara düşmesine yaklaşık olarak 1 ay kala Şanlıurfa’da Karpuzlar tezgalardaki yerini almaya başladı. İran’dan gelen Karpuzlar Hal Pazarında satışa çıkarıldı.

Şanlıurfa'da Karpuz Tezgâhlara Düştü

Karpuzlar İran’ının Benderabaz bölgesinden Türkiye’ye gelmektedir. Sıcak bir iklimine sahip olan Benderabaz bölgesindeki karpuzlar yaklaşık olarak 25 gün önce olgunlaşıp Dünya’nın çeşitli Ülkelerine gönderildi.

‘SERA KARPUZU DEĞİL’

Şanlıurfa’ya İran’ından Karpuz getiren Mehmet Elgün yıllardan beridir bu işi yaptığını ve halkın bu ıran Karpuzlarına sera karpuzu demesinin doğru olmadığını söyledi. Elgün: “bizim karpuzlarla aynı tada sahip olan bir karpuzdur. Sera karpuzu değildir. İnsanlarımız bu karpuzun sera karpuzu olduğunu sanıp almıyor. Kabuğu Ceyhan Karpuzuna benziyor ince bir tabakaya sahip. İran’da bu sezonda Dünya’nın her tarafına gidiyor. Özelikle Avrupa Ülkelerine gönderiliyor. Bizim ülkemizde rağbet azdır bunun nedeni Sera karpuzu olarak bilinmesi. Urfa’ya Nisanın birinde giriş yaptık ve bu gün satışını gerçekleştireceğiz.

Şanlıurfa’da satışa çıkan İran karpuzunun ortalama kilosu 3-4 TL arası olması olacak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER