Şanlıurfa'da Emekliler, Misket Oynayarak Zaman Geçiriyor

Şanlıurfa'da, havaların ısınmasıyla bir grup emekli, boş arazide taş misket oynayarak zaman geçiriyor.

Şanlıurfa'da Emekliler, Misket Oynayarak Zaman Geçiriyor

Devteşti Mahallesindeki boş arazide toplanan bir grup emekli, mermer taşından yapılan misketle oyun oynayarak zaman geçiriyor. Boş zamanlarını çocuklar gibi eğlenerek geçiren emekliler, oyun sırasında misketlerini zımparayla düzelterek hem parlatıyor hem de kayganlaşmasını sağlıyor. Mahallede hayranlıkla izlenen oyunda oyuncular, belli aralıklarla hizaya geçip, 1 liralık madeni parayı dikey olarak yere tutturup misketle düşürmeye çalışıyor. Oyun oynayanlar kadar çevredekiler de meraklı gözlerle izliyor. Oyun alanına konulan taşların üzerine oturanlar, tribünde maç izler gibi bir yandan çaylarını yudumlayıp, diğer yandan yetişkinlerin oyununu seyrediyor.

Toz toprak içinde yetişkinlerin oynadığı oyunları kenarda izleyen mahalle sakinleri, zaman zaman tezahüratta bulunarak tribünde maç izliyor gibi destek veriyor. Çoğunluğu arabasıyla geldiği oyun alanı panayırı andırıyor.

Oyun oynayarak keyfili zaman geçirdiklerini belirten Adem Çiçek, "Bu oyun, çok uzun yıllara dayanan bir oyundur. Daha önce köylerde oynanırdı. Şimdi de Şanlıurfa'da boş bir alanda vatandaşlar kendi aralarında, bir eğlence olarak sürdürüyorlar. İstenilen sayıda oyuncuyla oynanabilir. Bu oyunda ilk hedef, rakibin misketini vurmaktır. İkinci hedef ise parayı vurmaktır. Çok eski tarihe dayanan bu oyunu, vatandaşlarımız da zaman geçirmek için oynuyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2018, 11:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
urfalı
urfalı - 1 yıl Önce

kumar amaçlı oyun değilmi kazanan ne kazanıyor yada kaybeden ne kaybediyor emekliler burda boş vakit geçireceklerine evde eşi kızı torunlarınızla vakit geçirseler daha iyi olmazmı

cardon
cardon - 1 yıl Önce

iki sayfa açıp okumak yok. oynayın hele bağım nereye keder

Urfalı
Urfalı - 1 yıl Önce

Ne oynu kumar oynuyorlar

SIRADAKİ HABER