Şanlıurfa'da Dev Bir Bağırsak Maketi Kuruldu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ile Türk Gastroenteroloji Derneği tarafından ‘Sindirim Sistemi Hastalıkları’ konusunda seminer düzenlendi. Farkındalık yaratmak için de dev bir bağırsak maketi kuruldu.

Şanlıurfa'da Dev Bir Bağırsak Maketi Kuruldu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ile Türk Gastroenteroloji Derneği tarafından ‘Sindirim Sistemi Hastalıkları’ konusunda seminer düzenlendi. Mehmet Akif İnan Konferans salonundaki seminere Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdülkadir Açar, Sema Çiftçi ile çok sayıda kadın katıldı. 

TÜRK Gastroenteroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Serhat Bor, Türkiye’de her 4 kişiden birinde kabızlık ve sindirim sistemi rahatsızlığı bulunduğunu söyledi. 
Maket bağırsak üzerinde anlatımların yapıldığı seminerde hastalık ve tanısı konusunda bilgiler verildi. 


Türk Gastroenteroloji Derneği Başkanı Serhat Bor gazetecilere yaptığı açılamalarda, "Türk halkının yüzde 8.5’nin kabız olduğunu biliyoruz. Genel olarak tüm bağırsak hastalıkları sıklığı, biz buna fonksiyonel bağırsak hastalıkları diyoruz ve bu oran yüzde 23’tür. Her 4 erişken birinin kabızlığı, şişkin bir karnı, bir sindirim sistemi rahatsızlığı problemi olduğunu gösterir ki alt taraftan bahsediyoruz ve bu rakama mide dahil değildir ve son derece yaygın bir hastalıktır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2017, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER