Şanlıurfa'da Çiftçiler, Yağmur Duasına Çıktı

Şanlıurfa'da çiftçiler, yağmur duasına çıktıTürkiye'de tahıl üretiminde üçüncü sırada yer alan Şanlıurfa'da yağış miktarının geçen yıla göre ciddi oranda düşmesi nedeniyle çiftçiler, yağmur duasına çıktı.

Şanlıurfa'da Çiftçiler, Yağmur Duasına Çıktı

Şanlıurfa'da çiftçiler, yağmur duasına çıktı

Türkiye'de tahıl üretiminde üçüncü sırada yer alan Şanlıurfa'da yağış miktarının geçen yıla göre ciddi oranda düşmesi nedeniyle çiftçiler, yağmur duasına çıktı.

Türkiye'de tarım kenti olarak bilinen Konya ve Ankara'dan sonra üçüncü sırada yer alan Şanlıurfa'da yaşanan kuraklık, çiftçileri zor durumda bıraktı. Pamuk üretimiyle birlikte 6 milyon 393 bin dekar alanda mercimek, arpa ve buğday üretimi yapıldığı kentte tohumların filizlenmeyince, çiftçiler yağışı dört gözle beklemeye başladı. Geçen yıl yağışlar sayesinde hububatta bolluk yaşanan Şanlıurfa'da, bu yıl beklenen verimin alınamayacağı belirtildi. Susuzluktan kuruyan tarlalarına giden Güzelbulak Mahallesi çiftçileri, namaz kılıp yağmur için dua etti. Kuraklıktan en çok, özellikle sulama alanı az olan Siverek, Hilvan,  Ceylanpınar,  Viranşehir'in etkilendiğini belirten çiftçiler, Atatürk Barajı'ndan faydalanmamanın üzüntüsünü dile getirdi. Beklenen yağmurun bir türlü yağmadığını belirten çiftçi  İmam Bakır Ceylan, şunları söyledi Bu kış mevsiminde yağmura hasret kaldık. Metroloji sürekli kuraklık yaşanacağını yönünde açıklamada bulunuyor. Bu kuraklık yüzünden çiftçilerimiz perişan oldu. Atatürk Barajı'ndan Mardin'e kadar su veriliyor. Ancak Hilvan ve Siverek bölgesi bu sudan faydalanmıyor. Ne devlet su veriyor, ne de Allah yağmur yağdırıyor. Bu ekini kaldıramadığımız için mazot, tohum ve bankalara olan borçlarımız katlanıyor. Artık çiftçilerimiz ekim yapamaz durumuna geldi. Ekenler ise yağmur yağmadığı için ekinleri kurudu. Tohumlarımız su olmadığı için filizlenmedi. Dört gözle yağış bekliyoruz. Devletimizin bize destek çıkmasını, borçlarımızın ertelenmesini istiyoruz. Şanlıurfa'da geçen yılın çiftçisi seçilen Cevher Ceylan ise bu yılın en kötü çiftçisi olduğunu ifade ederek, Bu yıl bölgemiz kurak geçiyor. Bugüne kadar yağmur yağmadı. Ekinlerimiz tarlada filizlenmedi. Bu yüzden çiftçilerimiz oldukça mağdur durumdadır. Bizim ne suyumuz, ne de kanallımız olmadığı için bir tek Allah'tan rahmet bekliyoruz. Atatürk Barajı bize 15 kilometre mesafede, ancak su bu bölgeye verilmedi. Geçen yılın çitçisiydim, bu yılın en kötüsü oldum. Devletimizden destek bekliyoruz şeklinde konuştu.  Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bu yıl yeterli yağışların düşmemesine rağmen Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olarak gösterilen Atatürk Barajı'ndaki su rezervinin gelecek yıla yetecek düzeyde olduğu bildirildi. Devlet Su İşleri (DSİ) 15'inci Bölge Müdürlüğü'nce yapılan açıklamada devletin çiftçiler için her türlü önlem ve tedbiri aldığı belirtildi. Açıklamada ayrıca Atatürk Barajı'nda yaklaşık 41 milyar metreküp suyun olduğu, her ne kadar kurak bir dönem görülse de rezervdeki suyun gelecek yıla yetebilecek olduğunu bu yüzden çiftçilerin endişelenmemesi istendi.

DHA

YORUM EKLE
YORUMLAR
h çettin
h çettin - 1 yıl Önce

malın zekatını dağıtmasan yağmaz tabi turkiyede sayız fakir aç musluman kardeşler var Allah rahmeti beteketi ustunuze olsun

Sabri yücel
Sabri yücel - 1 yıl Önce

Dinin emirleri yerine getirilmezse yagmur yagmaz tabi.. fakire sadaka ve zekat verilmezse ne diye yagmur yagsin..

SÜLEYMAN
SÜLEYMAN - 1 yıl Önce

z. Süleyman yağmur duasına çıkmıştı.Giderken de
çoluk çocuk kim varsa hepsini götürmüştü.
Ayrıca herkes evindeki davar ve hayvanlarını da yanlarına
almışlardı.(Orada herkes yalvaracak ,koyun ve kuzular
meleşecek ve Cenab-ı Hakk’ın rahmetini celbetmek için herkes kendi
diliyle tazarru ve niyazda bulunacak.)
Hz .Süleyman ve yanındakiler yolda giderken ,bir manzara
Dikkatini çeker: Sırt üstü yatmış ,büyükçe bir karınca ,antenlerini
el gibi kullanarak havaya kaldırmış ve kendiliyle bir şeyler söylüyordu.
Hz. Süleyman dikkat kesildi ve karıncanın şu şekilde dua
etmekte olduğunu duydu:
"ALLAH'IM BEN SENIN MAHLUKATINDAN BIR MAHKUM;
SENİN VERECEĞİN RIZIKTAN MÜSTAĞNI OLAMAM; EĞER BİZE SU GÖNDERİRSEN SULANIRIZ; RIZKA MAZHAR OLURUZ; GAYRI NE DİYEYİM BUNDAN BÖYLE YA SU GÖNDERİR BİZİ YAŞATIRSIN YADA BİZ BÖYLE HELAK OLUR GİDERİZ".
Hz, Süleyman ,karıncanın bu içli feryadını duyunca etrafındakilere
söyle dedi:"
Artık geriye dönün .Sizin duanızdan başka bir dua sebebiyle yüce Allah yağmur göndere

SIRADAKİ HABER