Şanlıurfa'da Boşanmalara Aile Mahkemesi Yetmiyor

Türkiye’de açılan davaların 2. Sırasında yer alan boşanmalar gün geçtikçe artış gösteriyor. Ülke genelinde şiddetli geçimsizliğin başta neden olduğu boşanmalar Şanlıurfa’da da son 2 yılda artış gösterdi.

Evlilik kurumuna giren çiftler belli bir süre sonra anlaşamayınca boşanmaya karar veriyorlar. Ülkemizde boşanma davaların en önde gelen sebepleri arasında şiddetli geçimsizlik yer alıyor. Aldatma oranında yüksek olduğu ülkemizde boşanmaların bir diğer sebebi de 3. Şahıslar oluyor.

Türkiye genelinde geçen yıl evlenen çift sayısı 553 bin 202 iken boşanan çift sayısı ise 142 bin 448. Şanlıurfa’da da durum farklı değilken son 2 yılda kentte boşanmalar artış göstermiş durumda. Şanlıurfa’da 2018 yılında 1116 boşanma gerçekleşirken; başta şiddetli geçimsizlik olmak üzere, aldatma, zina ve terketme gibi durumlarda arkasından gelmekte.

Şanlıurfa’daki boşanma oranlarını ve nedenlerini Urfanatik mikrofonlarına anlatan Şanlıurfa Barosuna kayıtlı Avukat Hasan Murat Umut, Şanlıurfa’da ki boşanmalara aile mahkemelerinin yetişemediğini ifade etti.

‘’Kanunda Yer Alan Sebeplerden Dava Açılabilir’’

Avukat Umut; ‘’boşanma davası aile mahkemelerinde açılır, yerleşim yeriniz neresiyse orada açılır. Şanlıurfa merkezi ilçelerindeyseniz burada, diğer ilçelerdeyseniz orada açılır. Boşanmanın çok farklı sebepleri var, boşanma sebepleri olarak medeni kanunlarımızda sayılan sebeplerden birine dayanarak herkes boşanmayı talep edebilir’’ dedi.

‘’Boşanmaların %99’u Şiddetli Geçimsizlikten’’

2006’dan 2018’e kadar yani 13 yılın dokümanını çıkaran Avukat Umut; ‘’ 2018 yılında Şanlıurfa’da 1116 boşanma gerçekleştirilmiş biri zinadan, ikisi terk ederek boşanma, 1149 âdeti de şiddetli geçimsizlik sebebinden dolayı yoğun olarak boşanmış olduklarını görüyoruz. Fakat şöyle bir durum var, bu benim yorumum tabi şiddetli geçimsizlik sebebine daha çok dayandırılır, zina olsa zinayı ispatlamak çok zor olduğu için şiddetli geçimsizliğe dayandırılır ya da biri evi terk eder. Şanlıurfa’da rastlanır, erkek gider Suriyeli bir eş alır ikinci eş olarak daha sonra bunu ispatlamakla uğraşmak yerine geçimsizlikten dava açılır. Bu sizi yanıltmasın şiddetli geçimsizlikten boşanmak daha kolay olduğu için insanlar genelde bunun üzerine dava açıyorlar. Avukatlar da genelde bu yolu tercih ediyor. Diğer sebepleri ispatlamak daha zor olduğu için böyle bir durum söz konusu. Bir tane bilinmeyen denmiş istatistik kurumunda 3’te diğer ve bu oranlara baktığımız zaman Türkiye genelinde de aşağı yukarı aynı şekilde olduğunu görüyoruz. İstanbul’da mesela 30 bin 336 toplam boşanma gerçekleşmiş bunlardan 5’i zina, 4’ cana kast 4’ü başka suçlar, 8’i terk, 1 akıl hastalığı geriye kalanı yine şiddetli geçimsizlik, orda da durum aynı şekilde boşanma sebeplerini oranlarsak şiddetli geçimsizliğin %99’unu bir sonuçla ortaya çıktığını görüyoruz’’ ifadelerini kullandı.

‘’Şanlıurfa Boşanma Oranı Ve Hızında Genelin Altında’’

Avukat Umut; ‘’Türkiye istatistik kurumunun yayınladığı Nüfus Genel Müdürlüğü verilerine göre kaba boşanma denilen bir durum söz konusu. Burada boşanma sayılarını karşılaştırabiliyoruz, şöyle bir örnek veriyim Türkiye’de boşanma hızı 1.75, 2018 yılına ait, 2016 yılı 1.59 aradaki artışı görüyoruz bu çok ciddi bir rakama tekabül ediyor aslında fakat Urfa’ya bakınca 0.58 olduğunu görüyorum. 2018 yılında, 2016 yılında 0.52. Urfa’da da son iki yıl içeresinde boşanmada ciddi bir artış söz konusu fakat hem boşanma oranı olarak Türkiye genelinin altında hem boşanma hızının genelinin de altında. Örneğin Diyarbakır 0.43 şu an o da Şanlıurfa’ya yaklaşmış durumda 0.53 Diyarbakır’daki artış hızı daha fazla. Gaziantep’te ise 1.12’den 1.48’e çıkmış hız artışı bakımından belki Türkiye ortalamasının dahi üstünde. Şanlıurfa’da boşanma hızı diğer illerle kıyaslandığı zaman Türkiye ve bölge genelinde kıyaslandığı zaman oldukça düşük durumda’’ dedi.

‘’Boşanmalara Mahkeme Yetişemeyince 3.’Sü Açıldı’’

Şanlıurfa’da 2 tane aile mahkemesi varken 3’e çıktı diyen Avukat Hasan Murat Umut; ‘’2019 itibariyle, çünkü 2 tane aile mahkemesi yetişemedi bütün boşanma davalarına bu yüzden 3’e çıktı sayısı. Urfa’da da yükseliyor. Adli yardıma başvurmak için belli başlı şartları taşımak gerekiyor bunlardan biri örneğin üzerine kayıtlı bir taşınmazını olmayacak bir araç vasıta sahibi olmayacaksın ve sigortalı bir işin olmayacak gibi gibi. Tabi bu 3000 taneden bir kısmı sadece değerlendirmeye alındıktan sonra kabul edilebiliyor. Zaten aksi halde baro kabul etse dahi mahkeme kabul etmiyor, 3000 kişiden yaklaşık 1000 kişiye falan verilmiş bu yardım’’ sözlerine yer verdi.

‘’Şanlıurfa’da Şu An Aile Mahkemesinde 400’e Yakın Dava Var’’

Avukat Umut; ‘’Adalet Bakanlığı’nın kendi istatistiği 2018 yılı için şu an Şanlıurfa’da aile mahkemesinde yaklaşık 3921 dava var yani 4000’e yakın dava var. Tabi bunların bir kısmı velayet davası, boşanma davası olduktan sonra çocuğun velayeti hakkındaki dava. Bunun 2300 tanesi karara bağlanmış ve 2019’da da1617 tanesi karara bağlanmış. Davalar bir yıl içerisinde bitemeyebiliyor sarkabiliyor bu yüzden de 2019 yılı içerisinde 3. Aile Mahkemesi’ni açtılar. 4000 dosyayla iki hâkimin uğraşması biraz imkânsızdı. Türkiye’de boşanma artışı çok hızlı durumda fakat Şanlıurfa bunun altında kalıyor ve iyi ki kalıyoruz. Mutlu evlilikler yapılarak boşanmanın önüne geçilebilir bize gelen tüm müvekkillerde mutsuzluk söz konusu ve bunun en büyük nedeni ekonomik mutsuzluk, gelir düşüklüğü. Evlilik ehliyeti diye bir mevzu dönüyor etrafta nasıl ki araba almadan önce ehliyet alıyorsun evlenmeden önce de ehliyetini al öyle evlen ki boşanmaların önüne geçelim’’ dedi.

‘’Boşanmaların Önüne Nasıl Geçebiliriz’’

Gelir dağılımındaki önlemleri alarak boşanmanın önüne geçebiliriz diyen Avukat Umut; ‘’şiddetli geçimsizliğin nedeni insanların ekonomik olarak da geçinememesi. Kadın ve erkeklerin en çok boşanma yaş Aralığı 25 ile 35 yaş arasında, 25 yaşından sonra ekonomik olarak bir beklenti içine gidiyor insan ve en çok 6 ile 10 yıl süren evlilikler de boşanma görünüyor. Boşanma davası açmadan önce arabulucuya gitmelisiniz gibi bir emir yok kanunlarımızda mesela bu iş hukukunda son iki yıldır yerleşmiş durumda. Fakat hâkimler tamamen kendi inisiyatiflerinde arabulucuya yönlendirebiliyorlar fakat onlarda da bir kısıtlama var eğer ki işin içinde şiddet varsa kesinlikle arabulucuya yönlendiremez. Arabulucu boşanmamak için uğraşan bir insan değil, arabulucu sizin anlaşmalı boşanmanızı sağlayabilmek adına sizinle görüşme yapıyor. Fakat söyle bir durum var biz bunu hukuk fakültesinde de ilk eğitimimizde aldık dediler ki size ilk biri geldiğinde boşanmak için ona bir sakin olmasını söyleyin. Konuyu önce bir iyice analiz edin ve boşanmak iyi bir şey değil çünkü boşanmanın nihayetinde kazananı olmayan bir dava süreci fakat eğer arada çocuk varsa o kaybediyor genellikle. Bu durumda avukata düşen boşanmanın gerçekleşmemesini sağlayabilmek olmalıdır diye düşünüyorum’’ ifadelerini kullandı.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2019, 19:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
KIRİZİN KRALI
KIRİZİN KRALI - 3 hafta Önce

KIRİZİN KRALI VAR İŞ YOK AŞ YOK AFRİKANIN GERİSİNE DÜŞÜRDÜLER ÜLKEYİ BOŞANMALAR BUNDAN ÜLKEDE İŞ AŞ İMKANI MALESEF BİTDİ DAHADA KÖTÜYE GİDİYO BENCE

SIRADAKİ HABER