Şanlıurfa'da Basın Müzesi Kuruluyor

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısı ile basın mensupları ile bir araya gelen Karaköprü Belediye Başkanı Baydilli, Şanlıurfa’da ilk olan “Yerel Basın Müzesi”  kuracağı müjdesini verdi.

Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli basın mensupları ile bir araya geldi. Burada belediye başkanlığı süreci boyunca yaptığı çalışmaları basınla paylaşan Baydilli, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısı ile basın mensuplara bu günün anlam ve önemine icabet bir müjdeyi verdi. Karaköpru Belediyesi verdiği müjde ile Karaköprü ilçesinde Şanlıurfa’da ve Türkiye’de ilk olacak olan Yerel Basın Müzesi kuracağını söyledi.

Müzede basın mensupların uzun yıllar boyunca kullandığı ve manevi değeri büyük olan medya araç ve gereçlerinin sergileneceğini söyleyen Başkan Metin Baydilli, böylelikle halkın dili olan ve doğru bilgiyi vatandaşlara aktarmak için elinden geldiğince mesai gözetmeksizin çalışan basın mensupları için kuracakları müze ile onların değerinin ve kıymetinin daha fazla anlamaya çalışacağını söyledi.

Bu müjdenin ardından 4 yıllık Belediye başkanlığı sürecinde çalışmalarını basınla paylaşan Baydilli, 4 içerisinde Karaköprü ilçesinin nüfusunun 110 binden 171 bine çıktığını söyledi. 2017-2018 yılı içerisinde Karaköprü ilçesinde 250 bin metrekare kilitli parke taşını yaptığını söyleyen Metin Baydilli, bununla beraber kırsal kesimde 7-8 kırsal mahalle hariç her yerde çok amaçlı salonların yapım işlerii bitirdiğini söyledi.

‘Karaköprü’yü Müze Şehir yapacağız’

Baydilli, “Şanlıurfa'da bir ilk olan oyun ve oyuncak müzesini kazandırdık. Hedef neydi orada arkadaşlar biz şunu söylüyoruz evet Karaköprümüz Şanlıurfa'nın en hızlı büyüyen ilçesi ama Karaköprü bütün Balıklıgölü yok, Karaköprü’müzün Göbeklitepe’si de yok biz Karaköprü’yü nasıl marka haline getirebiliriz, aklımıza şu geldi biz Karaköprü’yü müze şehir yapacağız. Karaköprü'de açtığımız müzelerle vatandaşları oraya çekeceğiz. İkincisi Tasavvuf Müzesi olacak oda hazır.”  Dedi.

‘Yerel Basın Müzesi ile bir ilke imza atıyoruz’

Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, “Şanlıurfa'da yerel basın müzesi yapacağız arkadaşlar yerel basın ve burada yerel basında emek vermiş rahmetli olmuş arkadaşları anacağız. Orada anacaksınız sizlerde alacağımız malzemelerle orayı donatacağız ve o bize malzemeyi veren her aparatı alacağız onu oraya koyacağız altına ismini yazarak. Yerel Basın Müzesi ile hem Şanlıurfa'da hem de Türkiye'de bir ilki yapacağız bu çok önemli ve bundan kolay arkadaşlar sizlerden destek istiyorum o konuda lütfen bize destek olun Yerel Basın Müzesi anlamında. Ve bu da sizi unutmadığını verdiğiniz emeğin inşallah bir nebze de olsa karşılığı olacaktır. Dedim ya 21'inci yüzyılın en önemli olgusu bence doğru bilgiye ulaşmaktır. Doğru bilgi insanları doğru yönlendirir, doğru bilgi insanların doğruyu görmesini sağlar, doğru bilgi insanların yürüdüğü istikameti belirler. Şuanda dünya algı ile yönetiliyor, bundan dolayı basın çok önemli bundan dolayı öncelikle bilgi için bir yerel basın çok önemledir. Amerika'sı bir yere girmeden önce algı oluşturur. Orada altı yapısını oluşturur. Bunu neyle yapar medya ile basın ile yapar. Arkadaşlar Amerika'da demokrasi getirdim var diye girdi ama nedense 2001 den beri Amerika'ya demokraside gelmiyor demek ki basın çok önemlidir.” dedi. 

‘Karaköprü’nün nüfusu 4 yılda 70 bin nüfus artışı oldu’

“Karaköprü Şanlıurfa’mızın malumunuz en hızlı büyüyen ilçesi sadece Şanlıurfa'nın değil şuan 2018 yılındayız aradan 4 yıl geçmiş Karaköprü’müzün nüfusu şuan 171 bin arkadaşlar son 4 yılda 70 bin nüfus artışı olmuştur.” Diyen Metin Baydilli, “Karaköprü Urfa'nın değil Güneydoğu'nun parlayan yıldız o zaman doğunun parlayan yıldızı diyebiliriz. Bizlere öncelikle Karaköprü Belediyesi olarak Karaköprü ekibi olarak gerek başkan yardımcılarımız gerek belediye meclis üyelerimiz, gerek teknik heyetimiz bu büyümeyi temel alarak daha bilinçli bir şekilde daha özveriyle çalışarak emin olun güzel bir Karaköprü, daha yaşanabilir bir ilçe oluşturmak için durmadan yorulmadan çalışıyor mücadele ediyoruz. Şunu da söyleyeyim arkadaşlar malum bir ay gibi kısa bir zaman önce 24 Haziran seçimlerini atlattık bu seçimlerde malumdur milletvekillerimiz gelip Karaköprü'de dolaşıyorlardı. Binayken şunu söylediler Karaköprü'de yapılan çalışmaları görünce ekip ruhunu görünce birlik beraberliği görünce bu kadar büyüme bu kadar hızlı bir şekilde gelişen bir ilçeyi görünce bu büyüme oranına rağmen insanların memnuniyetini görünce bir de teşekkür ettiler ve bu teşekkür bizim daha azimli bir şekilde çalışmamızı, daha özveriyle mücadele etmemize sebep oluyor.” diye konuştu.  

‘Bir yıl içerisinde 250 metrekare parke taşı döşendi’

“Şunu söyleyeyim son 6 ayda Karaköprü'de 2017 yılında beri İller Bankasından 2017-2018 için aldığımız 6 milyon TL kredi ile biz 250 bin metrekare kilit taşı bir yıl içinde yaptık.” İfadesini kullanan Baydilli, “Bugün Karaköprü’nün alt yapısı tamamlanmış olan her yerde şükürler olsun ki yol anlamında sıkıntılarımız yok yani minimum seviyelere düşmüş durumda. Urfa'nın en hızlı büyüyen ilçesi her yıl 60-70 kilometre yeni yol açıyoruz. Karaköprü merkezden bahsediyorum bu Karaköprü’müze ne kadar hızlı ve büyüdüğünün göstergesidir. 2017 yılı içerisinde 110 bin metrekare yeşil alan kazandırdık ve 2018 yılında hedefimiz 200 bin metrekare ve şunu söyleyeyim her ay ilçemize bir park kazandırıyoruz. Karaköprü tabii yeni bir ilçe olmasından dolayı İmar'ın daha düzgün olmasından kaynaklı Şanlıurfa'nın en fazla yeşil alana sahip olan ilçesi olması oda bizim için ayrı bir güzellik, o da bizim için ayrı bir önem o konuda kendimize ve Karaköprü’yü şanslı buluyorum. Büyükşehir yasasıyla birlikte arkadaşlar bizim şuan Karaköprü'de 86 tane kırsal mahalle var, birçoğunuzun kırsallarda bağlantısı vardır yani bizim Karaköprü'de 86 tane kırsal mahallesi 86 tane kırsal mahalleden bahsediyorum 90 tane mezra var toplam sayı 176 biz öncelikle vatandaşlarımızın çamurdan arındırmak için mücadele ediyoruz ve oturtulmuş malzeme seriyoruz ve şuana kadar arkadaşlar 170'e yakın kırsal mahallemizin stabilizesini bitirdik. Kalmış bizim orada 7-8 tane kırsal mahallemiz bunu da son bir ay içinde bitirecek Böylelikle dokunulmamış el atılmamış kırsal Mahallemiz kalmayacak.” İfadesini kullandı.  

‘12 tane kırsal mahallemizde semt sahamızı yaptık’

“2014-2019 Karaköprü’de Mahallesi olan kırsallarımızın çok amaçlı salonlarının tamamını bitireceğiz. 2. Dönemde daha farklı projeler onların önüne çıkacağız.” Cümlesini kuran Başkan Baydilli, “Milli Eğitim'den aldığımız atıl durumda olan 14 tane okulumuz vardı onları da içine eklersek şu ana kadar Karaköprü bizde 52 tane çok amaçlı salon Karaköprü’müzün hizmetine sunduk. Şanlıurfa arkadaşlar Türkiye'nin en genç nüfusuna sahip ilidir. Yaş ortalaması 19’dur 0 ile 32 yaş arası şuanda yüzde 72 nüfus var Şanlıurfa’da. Biz ondan dolayı 12 tane kırsal mahallemizde semt sahamızı yaptık. Kalmış orada 3 tane orası yine yer probleminden dolayı yer veremediklerinden dolayı durmuş durumdayız. Yine bunun yanında arkadaşlar Yaşam Parkımız bir ay gibi kısa bir süre sonra vatandaşın hizmetine sunuluyor. Şuan zaten arkadaşlar Doğukentte bulunan vatandaşlarımız orayı kullanıyor. Gidip orayı gidip görebilirsiniz, oradan faydalanıyor. Ama biz bir ay gibi sürede tamamını İnşallah bitirip Karaköprü’müzün hizmetine sunacağız. Ve en önemlisi Yaşam Parkı'nın içinde bulunan bizim Bilim Merkezimiz var arkadaşım o çok önemli o Şanlıurfa'da bir ilk olacak inşallah. Evet, havuzu Aqua Parkı, Yürüyüş yolları daha kısa, Kültür Merkezi, bisiklet yolu bunlar ayrı bunlar zaten her ilçenin ayrı ayrı yaptığı hizmetlerin bir yerde toplanması ama içindeki Bilim Merkezi öncelikleri ile Şanlıurfa’da bir ilktir.  Kültür merkezimizde bir aksilik oldu, daha önceki yüklenici firma sıkıntı çektiğinden dolayı biz fes ettik sözleşmesini ihalesini ve yeniden ihaleye çıkmak durumunda kaldık bu sebepten dolayı şu an çıktığımız 2. ihale ile kültür merkezimiz devam ediyor ve 2018'de içerisinde bitirip Karaköprü’müzün onu da hizmetine sunacağız İnşallah. Yine bunun yanında Karaköprü'de açtığımız iki tane okuma salonu vardı arkadaşı 300 metrekare alan üzerine ve hedefimiz şu her mahallede bir okuma salonu açmaktır. Sebebi ise gençlerimizin boş zamanla da gidip o evlerde oturup okumaları, ders çalışmalarıdır. Ama biz yaptığımız okuma evleriyle oradan en iyi şekilde faydalanmalarını, okuyun, öğrenip vatana millete faydalı birer birey olmaları için mücadele içerisindeyiz.” Diyerek sözlerine son verdi.

Haber: Mehmet Kaması

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2018, 14:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kemal
Kemal - 1 yıl Önce

İş merkezleri kurun fabrikalar açın millet işsiz aç aç

Halil cengiz
Halil cengiz - 1 yıl Önce

Günde en az 1 milyon ziyaretçi gelir bu da karaköprüdeki iş merkezlerini canlandırır mükemmel bir proje

SIRADAKİ HABER