Şanlıurfa Barosu, Petrol İstasyonlarını Şikâyet Etti

Şanlıurfa Baro Başkanlığı, Şanlıurfa şehrinde faaliyet gösteren ve fahiş fiyatla rekabet yapan petrol istasyonlarını Rekabet Kurumu Başkanlığı’na şikayete bulundu.

Şanlıurfa Barosu, Petrol İstasyonlarını Şikâyet Etti

Şanlıurfa Baro Başkanlığın yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“LPG Fiyatlarında Fahiş Artışlar”

“Son zamanlarda şehrimizdeki LPG fiyatlarında meydana gelen fahiş artışlar, rekabet kavramını ortadan kaldırmış ve tüketiciyi mağdur etmiştir. Yakın tarihe kadar Şanlıurfa’daki tüm petrollerde 2.95-3.00 TL aralığında olan LPG fiyatlarında Türkiye genelinde %15 indirim yapılmasına rağmen ilimizde bir anda önceki fiyatın üzerine 35-40 kuruş daha ekleme yapılarak LPG litre fiyatı 3.35-3.40 TL aralığında satılmaktadır. LPG’nin litre birim fiyatlarında indirim yapılmasına rağmen çoğu dağıtıcı istasyonların kendi aralarında anlaşmaları suretiyle tüketiciye yansıttıkları bu durum şehrimizde LPG’li araç kullanan birçok sürücüyü mağdur etmiş durumdadır” dedi

“LPG Litre Satış Fiyatını Yüksek Gösterme Stratejisini Devam Etmektedir”

“Petrol istasyon sahipleri kendi aralarında gizli şekilde anlaşarak rekabet kavramını ortadan kaldırmışlardır. Konu ile ilgili olarak üst birim olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun fiyatlar üzerindeki tek etkisi, dağıtım şirketlerinin web sitelerinde belirttikleri rakamın üzerinde fiyatla satış yapmaları halinde yaptırım uygulamaktadır. LPG dağıtım istasyonları ise kendi web sitelerinde LPG litre satış fiyatını yüksek gösterme stratejisini devam ettirmişlerdir. Oysaki web sitelerinde belirtilen fiyatlar, hiçbir zaman reel hayata yansıtılmamış ve üst kurul tarafından cezalandırılmamak için sürekli bir emniyet supabı olarak kullanılmıştır. Bu şekilde dağıtım şirketleri kanunları dolanmaya çalışmışlardır. Açıkladığımız sebeplerle meydana gelen mağduriyetin giderilmesi için iş bu başvuruyu yapma zorunluluğu hâsıl olmuştur” ifadelerini kullandı

Netice-İ Talep

Akaryakıt ve LPG istasyonlarının kendi aralarında karar alarak ortak fiyat belirlemeleri “rekabeti sınırlayıcı anlaşma” ve “uyumlu eylem” tanımına girmekte olup 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun uyarınca suç teşkil etmektedir. Şanlıurfa’da faaliyet gösteren tüm petrol istasyonları hakkında gerekli incelemenin başlatılarak haklarında cezai müeyyidenin uygulanmasını talep ederiz.”

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2019, 15:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mesut
Mesut - 2 hafta Önce

Helal olsun illa millet vekili olmaya yalan söylemeye gerek yok gerçek urfalılar bunlar işte millet için memleket için birşeyler yapıyorlar.

haki
haki - 2 hafta Önce

urfadaki petrollet anlaşmış vatandaşa ortaklaşa kazık atıyorlar. lpg fiyatları hepsinde aynı. lpg ye indirim geliyor urfada zam geliyor. urfa lpg yi en pahalı satan ildir. yazık vatandaşa. birilerinin buna dur demesi lazım. rekabet olsun herkes istediği fiyattan satsın al-üst limit olmak koşuluyla. ama maalesef hepsi tek fiyatta anlaşmış.

ELNİNO
ELNİNO - 2 hafta Önce

DEVLETİN YAPAMADIĞINI BUNLAR YAPIYOR BRAVO...

Beleş olsun
Beleş olsun - 2 hafta Önce

Ben geçen duydum LPG nin Şanlıurfa da mafyası varmiş

SIRADAKİ HABER