Salma Sulamaya Ceza!

Devlet Su İşleri ekipleri, jandarma ile birlikte tarlalarda denetimde bulunarak salma sulama(vahşi sulama) yönetimini kullanan çiftçilere ceza kesiyor.

Salma Sulamaya Ceza!

Şanlıurfa'da ve özellikle Suruç'ta uygulanan salma sulama bir diğer adıyla vahşi sulama yapan çiftçilere ceza geliyor. Devlet Su İşleri ekipleri, jandarma ile birlikte tarlalara giderek yaptıkları kontrollerde vahşi sulama yapan çiftçileri tespit ederek ceza kesiyor. 

Özellikle bu sulama yönteminin fazla olduğu Suruç'Ta yapılan denetimlerde 30 dönümlük tarlaya 7.500 TL para cezası kesildi. Salma sulamanın yasak olduğu tarlalarda hala bu yöntemini kullanan çiftçilere uyarıda bulunarak ceza kesiyorlar.

Salma Sulama (vahşi sulama) Yöntemi nedir?

Bu sulama yönteminde tarlabaşı kanalından tarla parseline alınan su parsel boyunca arazi üzerinde rastgele yayılmaya bırakılır. Su toprak yüzeyinde ilerlerken bir yandan da infiltrasyonla toprak içerisine girer ve bitki kök bölgesinde depolanır. Bu uygulama biçiminde sulama doğrultusunda eğimin % 3 ü geçmemesi ve sulamaya dik yönde eğimin olmaması gerekir. Bu sulama sulama suyunun bol ve sulama kültürünün olmadığı yerlerde kullanılır. Bu tip sulamada su kaybı fazla sulama randımanı da çok düşüktür ayrıca tarla yüzeyinde üniform bir su dağılımı da sağlanamaz, erozyona neden olur.

Urfanatik/ Fatma KIRMIZI

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER