Sahte Güneş Gözlüklerine Dikkat!

Şanlıurfa'da gözlük satışıyla uğraşan Mahmut Bürmek, havaların ısınmasıyla güneş gözlükleri satışlarımızda arttığını söyledi.

Sahte Güneş Gözlüklerine Dikkat!

Şanlıurfa'da yazın güneş ışığının çok fazla hissedildiğini belirten Bürmek, "Bundan rahatsız olan vatandaşlarımız özellikle güneş ışıklarına karşı doktorların tavsiyesi ile güneş gözlerini kullanmasını istedi.

Şanlıurfa'da gözlük satışıyla uğraşan Mahmut Bürmek, havaların ısınmasıyla güneş gözlükleri satışlarımızda arttığını söyledi. Şanlıurfa'da yazın güneş ışığının çok fazla hissedildiğini belirten Bürmek, "Bundan rahatsız olan vatandaşlarımız özellikle güneş ışıklarından gözünü bile açamayan vatandaşlarımız güneş gözlüklerimizi tercih ediyor" dedi.

Özelikle son zamanlarda sahte güneş gözlüğüne talebin arttığını vurgulayan Mahmut Bürmek, "Önceleri cadde ve sokakların köşe başlarını tutan işporta tezgâhlarında satılan kalitesiz güneş gözlükleri, günümüzde artık marketlerin gözlük reyonlarını süslüyor. Genellikle Uzakdoğu ülkelerinden Türkiye'ye gelen ve çok ucuz fiyatlarla satışa sunulan sahte güneş gözlükleri, düşük kaliteli camlardan imal edilmeleri sebebiyle ileri yaşlarda katarakt ve glokom gibi göz hastalıklarına yol açabiliyor. Sahte gözlükler, güneşten gelen zararlı ışınlara karşı gözü korumadığı gibi aksine gözbebeğini genişleterek göze gelen zararlı ışınların miktarını artırıp göz sağlığını daha da bozmakta. İyi bir koruma sağlayabilmesi için güneş gözlüğünün çerçevesi de kişinin yüz yapısına uygun olmalı ve göz çevresini kapatarak, gözlere yakın durmalıdır. Gözü üstten ve yandan gelen ışınlara karşı da koruması gerekir" diye konuştu.

Sağlık Bakanlığının ithal güneş gözlükleri için sertifika mecburiyeti getirdiğini söyleyen Mahmut Bürmek, şu uyarılarda bulundu:

"Sahte olmayan güneş gözlüklerinin UV ışınlarını süzdüğüne dair bir sertifikası vardır. Gözlük alırken bu belge soruşturulmalı, sertifikası olmayan güneş gözlükleri alınmamalıdır."

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER