18 Temmuz 2018 Çarşamba 14:27 | URFANATİK
‘Sağlık Kurumlarında Güvenlik Zafiyetleri Bulunmakta’


 

Bir önceki gece yaşanan doktora darp olayı Şanlıurfa genelinde şok etkisi yaratırken bununla ilgili toplumun herkesimin de tepki gecikmedi. Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimliğini yaptığı basın açıklamasına katılan ve orada açıklamalarda bulunan Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Ömer Melik, “Yüksek hizmet talebi, toplumda beklenti oluşturmakta fakat hastanelerde ki yığılmalar hekim sayısının yetersizliği, iş yükünün fazla olması, toplumda oluşturulan yüksek beklenti algısını duyuramamaktadır” diyerek sağlık çalışanlarının birçoğunun bundan dolayı şiddete maruz kaldığını söyledi.

‘Hekim sayısının yetersizliği, iş yükünün fazla olması bu olayların yaşanmasına neden oluyor’

Bu alanda sağlıktaki güvenlik zafiyetine de değinen Ömer Melik açıklamasında şu sözlere değindi. “Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın kışkırttığı yüksek hizmet talebi, toplumda beklenti oluşturmakta fakat hastanelerde ki yığılmalar hekim sayısının yetersizliği, iş yükünün fazla olması, toplumda oluşturulan yüksek beklenti algısını duyuramamaktadır. Hastayı müşteri olarak gören bu uygulamalara tüm Sivil Toplum Kuruluşlarının karşı çıkmasına rağmen Sağlık Bakanlığı hala biz sağlık emekçilerine kulaklarını tıkamaya devam etmektedir. Hekimlerimize yöneltilen "doktor efendi, hastanın cebinden elini çek", "bunlara iğne bile yaptırmam" söylemlilerinin yaratığı aşağılama ve hedef haline getirilmelerinin sonuçları sağlık çalışanlarına şiddet olarak dönmektedir.” Dedi.

“Acile servislerde yüzlerce hasta bakmak zorunda bırakılan, Nöbet sonrası izin kullanmayıp 36 saat aralıksız nöbet tutan asistan hekim arkadaşlarımız tükenmişlik sendromu yaşamakta asli görevi eğitim olan asistan hekimler hasta ve hasta yakını ile uzmanlık vasfını almamış olan asistan hekim arkadaşlarımız öğretim üyesi gözetimi olmadan tek başına muhatap bırakılmaktadır.”

‘Sağlıkta Şiddet Yasa Tasarısı'nın çıkarılması gereklidir’

^

“Sağlık kurumlarında ciddi güvenlik zafiyetleri bulunmakta ve sağlık çalışanlarının işyeri güvenliği bulunmamaktadır.” Diyen Melik, “Güvenlik kadrolarının yetersizlik sorununu ivedilikle çözmelerini talep ediyor, hükümete, hastane yöneticilerine; sağlık çalışanlarını sözel ve fiziksel şiddete karşı koruma görevlerini tekrar hatırlatıyoruz. "Sağlıkta Şiddet Yasa Tasarısı'nın" bir an önce çıkarılıp cezaların artırılarak ertelemesiz uygulanmasını talep ediyoruz. SABİM ve BİMER gibi şikayet merkezlerinin kaldırılması hekimler üzerindeki baskıları azaltacaktır. Yukarıda belirtmeye çalıştığımız sorunlar oldukça, sağlık çalışanları üzerindeki baskı ve şiddetin azalacağın, düşünmüyoruz. Bu sorunların çözümü için üzerimize düşen her türlü yükümlülüğü ve yasal desteği sunmaya hazırız. Bir kez daha doktor arkadaşımıza geçmiş olsun diyor ve acil şifalar diliyoruz. Tüm sorumluları göreve davet ediyor, yükümlülüklerini derhal yerine getirmelerini talep ediyoruz.” Diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatan 2018-07-18 16:00:13

şidet kınıyorum.ama vatandaşlara iyi davranılması lazım.çünküburadaki kesimleri cahil görüyorlar.sağlık ocaklarında geçenler hemşirenin vatandaşı terslerdiğini şahit olduk.sağlık müdürlüğü deneti,mler yaparsa işle gelenler görür.doktorlar hemşireler yüksek maaş al ama işe gelmeme vatandaşa güzel davranılmasını istiyoruz.

Avatar
birisi 2018-07-18 17:01:33

sağlık çalışanlarına şiddetle alakalı yasa çıksın tabiki gerekli. ama sırf babasının yaptığı davranıstan dolayı hasta olduğu halde tedavi edilmeyip kovulan küçük çouk içinde yasa çıksın. o çocuğu hastaneden kovanlar kazığa oturtulsun mesela

Avatar
harranlı cıddo 2018-07-18 20:22:12

sayın yetkililer devlet bünyesinde bulunan hastahanelere önceden hastahane girişinde polis noktası olurdu neden kaldırıldı .özel güvenlik personeli elinden geleni yapacaktır mutlaka ancak görev ve yetkileri yoktur özel güvenlik yasası dizayn edilmesi gerekir yetkiyi ver bakalım orada kimse kimseye el kaldıramaz bu sebeble polis mutlaka olmalıdır .özel hastahanelere özel güvenlik verilebilir .ayrıca devlet hashanalerinin özel güvenlik personeli kadrolu olması gerekir işine 4 elle sarılsın mesai bitsin evime gidim olayı olmaz o zaman görevlerini canla başla yerine getirecektir.Bilgilerinize sunarım

Misafir Avatar
halıl 2018-07-19 02:45:02 @harranlı cıddo

devlet hastanelerınde guvenlıkçıler zaten kadro aldı cıddo yetkıye gelınce o sıfır olsada kulanamasın çunku burası urfa urfa cıddo kulanamazsın

Beğenmedim! (0)