Sağlık çalışanına şiddete tepki!

Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Hacı Yusuf Eryazğan, sağlık çalışanlarına yapılan şiddeti kınamak için basın açıklaması düzenledi.

Sağlık çalışanına şiddete tepki!

Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Hacı Yusuf Eryazğan, sağlık çalışanlarına yapılan şiddeti kınamak için basın açıklaması düzenledi. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin her geçen gün arttığını belirten Eryazğan, “Engel olunamayan şekilde son zamanlarda sağlık alanında şiddet olayları katlanarak artmaktadır. Ülkenin her yerinden her gün onlarca şiddet haberi gelmektedir. Biz ‘geçmiş olsun, ‘bu son olsun’ demekten bıktık usandık! Yetkilikler yok saymaktan usanmadı. Bugün, 28 Şubat 2019 tarihinde aile hekimi arkadaşımız, kendine kayıtlı kişi olmadığı halde, acil vaka düşünerek muayene ettiği kişinin, muayene sonucu normal olmasına rağmen gerçek dışı istirahat raporu talebi sonrası oluşan şiddet olaylarını kınamak için buradayız. Meslektaşımızın yaşadıklarını yazıya dökmek bile dehşet verici. Sözel ve fiziksel şiddete maruz kaldı, darp edildi, silah ile burun buruna, ölümle karşı karşıya geldi. Şans eseri hayatta kaldı. Fakat tehdit edilmeye devam edildi. Öncelikle meslektaşımıza acil şifalar diliyor ve bundan sonraki süreçte de hep yanında olacağımızı bildirmek istiyoruz” dedi.

“Caydırıcı yasa istiyoruz”

Cezaların caydırıcı olmasını isteyen Dr. Hacı Yusuf Eryazğan , “Bizler Yasa yapıcıları sağlık çalışanlarına yönelik giderek artan şiddet ile ilgili gerekli yasal tedbirleri hızla almaya davet ediyoruz. Öyle ‘yaptım’ denilip hiç yaraya derman olmayan değişiklikler değil, öyle bir basın açıklamasıyla ‘bakanlıklar birleşip çıkaracağız’ deyip aylarca yıllarca oyalayarak değil. Derhal etkin, uygulanabilir, caydırıcı, ertelenmeyen cezalar içeren sağlıkta şiddet yasasının çıkarılması ile artık kaybedecek bir an bile yok. Duyun! Yoksa yarın çok geç olacak. Ses çıkarmayı bırakın işini yapacak sağlıkçı kalmayacak. Gün beraber mücadele etme günüdür. Artık sabrımız kalmadı, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti engelleyecek tedbirler bir an önce alınmazsa, sağlıkçılar olarak bizler de buna tepkimizi göstereceğiz” sözlerini kullandı.

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER