Rızvaniye Külliyesinde Kazazcılık Mesleğine Yoğun İlgi

Şanlıurfa’da geçtiğimiz günlerde açılana Rızvaniye külliyesinde Geleneksel El Sanatları Merkezi'nde geleneksel mesleklerden olan kazaz mesleğini genç nesillere aktarmaya çalışan usta M. Emin Güngör amacının kazaz mesleğinin yoğun ilgi gösterdiklerini söyledi.

Çocukluğundan beri kazaz mesleği içinde olduğunu söyleyen Göngör, "Kazaz yöresel bir takıdır, yöremizin geleneksel bir takısıdır. Şanlıurfa, Güneydoğu, Doğu Anadolu Bölgesi, mesela biz zaza püskülü yapardık Diyarbakır takardı, Lice tarafına çuvallarla alıp götürürlerdi. Şimdi Suruç tarafı renkli kaytanlar vardı, saç bağı  dediğimiz şeyler vardı, yöresel olan. Mesela düğüne gittiği zaman kızı yeni yetişmişse saç bağını alır, sonra gelir kofî takar. Kofi taktıktan sonra artık gelin olmuştur. Gelenekseldi, herkesin taktığı bir şeydi. Rahttı, püsküldü, kaytandı. Şimdi siparişleri yetiştiremez hale geldik. Mesela folklorda çok tercih ediliyor. Yeterince tanıtılmıyor. Bugün iyi tanıtılsa Türkiye'de bile dünya kadar iş yapılır diye biliyorum. Folklor, örük ister, saç bağı ister. Oynandığı zaman geleneksel giysiler ister. Bunlar da rahatlıkla olur. İnşallah geleceği iyi olur" dedi.

Kazacılık Mesleğine yoğunluk Arttı

Kazazlığın tarih olarak çok eski bir meslek olduğunu belirten Emin Güngör’ün Eşi Anzılha Güngör ise şunları söyledi,

Şimdi bu meslekle pek uğraşan kişilerin kalmadığını ifade etti., "Bir iki tane daha yapan var, bu işi yapan. Onların da yaşları geçmiş... Sonra dedik ki bu meslek ölmesin. Geldik, uğraşıyoruz.. Yetiştirdiğimiz birkaç tane talebe var. Fazla müracaat da etmediler. Biraz değişik insanlarımız var. Şimdi biz bunları götürdük İstanbul'a satmaya. Evvel seneydi. Az götürdüğümüz halde biz korktuk dedik satılmaz, sonra yok sattık. Millet görüyor, bunu saklamasına koyuyor, kendi başına takıyor. Takanları çok gördük. Durum böyle. Çok zor bir meslek değil; biz zor öğrendik. Benim eşim bana öğretti tam 7 senedir bende yapıyorum . dedi

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2017, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER