Ramazan'da Çömlek Satışına Yoğun İlgi

Şanlıurfa'da Ramazan ayında satışa sunulan çömlekler büyük ilgi görüyor.

Ramazan'da Çömlek Satışına Yoğun İlgi

Ramazan ayında en çok rağbet gören kil topraktan yapılan çömlekler olgunu dile getiren çömlekçi Abdullah Akçam, yıllardır ürettiği testi, güveç yemek kabı, hediyelik eşyaları özellikle Ramazan aylarında  ilçelerede getirip sattığını belirtti.

Doğal topraktan yapıldığı için çömleklerin bakteri üremesine engel olduğu gibi yemeğe de ayrı bir tat ve lezzet verdiğini ifade eden Akçam, “Çömlek kaplarda yapılan tüm yemekler çok lezzetli olur. Ayrıca saf toprak olduğu için bütün bakterileri öldürür. Bu çömleklerimiz topraktan yapıldığı için ve daha sağlıklı olduğu için fazla ilgi görüyor. Ramazan aylarında en önem verdiğimiz yemek kültürümüzdür. En lezzetli yemekleri bu ayda yapmaya daha özen gösteririz. Hal böyle olunca vatandaşlarımızda en lezzetli yemekleri yapmak için topraktan yapılan bu ürünlerimizi tercih ediyorlar. Toprağın değerini bilen, zevkine varmak isteyen, sağlığını düşünenler tercih ediyor” dedi.

Topraktan yapılan çömleklere yoğun ilgi gösteren vatandaşlar ise, “Ramazan ayında bu çömleklerden alıp evlerimize götürüyoruz. Atalarımızdan günümüze gelen bu çömlek geleneğini yaşatmak istiyoruz. Bu mübarek Ramazan ayında, çömleklerinin içini evlerimizde hazırlayıp getirip fırınlara atıyoruz. Bu hazırlanan toprak çömleklerde hem lezzetli yemekler oluyor hem de daha sağlıklı yemek yemenin tadına varıyoruz” dedile

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 23:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER