Ramazan İle Birlikte Ciğer Tüketiminde Son Durum

Şanlıurfa'da Ramazan ayının vazgeçilmezi yine ciğer kebabı oldu. Tonlarca ciğerin tüketildiği Şanlıurfa'da, vatandaşlar iftar ve sahurda her yıl olduğu gibi bu yıl da ciğer kebabını tercih ediyor.

Ramazan İle Birlikte Ciğer Tüketiminde Son Durum

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte gecelerin hareketlendiği Şanlıurfa'da, kent ile özdeşleşmiş ve bir gelenek haline gelen ciğer kebabı satışlarında da artış oldu. Kentin hemen her köşesinde kurulan seyyar tezgahlarda dürüm olarak satışa sunulan ciğer kebabına, yerli ve yabancı turistler da yoğun ilgi gösteriyor.

Kent merkezinde kaldırım üzerinde kurulan küçük masa ve taburelerde oturan vatandaşlar, ocakta şişlerde pişirilen ciğeri dürüm yaparak yemenin keyfini çıkarıyor. Kent merkezinde yaklaşık bin kişinin ciğer kebabını yaptığını belirten kebapçılar, Ramazan ayının gelmesiyle birlikte satışlarının ikiye katlandığını söyledi. Ramazan ayında ciğer yemenin bir gelenek olduğunu söyleyen kebapçılar, Şanlıurfa'nın olmazsa olmazları arasında başta ciğer bulunuyor. İsot yoksa ciğerde yoktur, ayran da yoktur. İyi bir ciğer yemek için mutlaka kuzu ciğeri olması gerekiyor. Bunun için ciğerin ufak parçacıklar şeklinde kesilmesi ve iyi pişirilmesi gerekiyor dedi.

ŞUTİM'de bulunan ciğer ustaları, “İftar ve sahur vakti olduğu zaman burası kalabalık olur. İnsanlar burada kendi malzemelerini kendileri hazırlar. Tazedir, iftarda ciğer Şanlıurfa'da meşhurdur” dedi.

Vatandaşlardan Hakim Kay ise, “Ciğer Şanlıurfa'nın vazgeçilmezi. Biz buraya sahur için geldik, ciğer yemek için. Ciğer olmazsa olmazlarımızdan biridir. Şanlıurfa olarak ciğeri çok seviyoruz. Mutlaka gece gelip ciğer yiyoruz” diye konuştu.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 11:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER