Ramazan'da İşsizler Kahvesi Doldu taştı

Her meslek grubundan vatandaşın bulunduğu işsizler kahvesine gelenlerin bir kısmı tarım işçisi olarak Ramazan Ayında  il dışına çıkıp, işsizlikten kurtulmaya çalışıyor.

Ramazan'da İşsizler Kahvesi Doldu taştı

Şanlıurfa’da birçok meslek grubunun iş bulamayan üyeleri, kahvehanelere gelerek, kendilerine bir iş çıkmasını bekliyor. Kahvehaneye gelen işçi sayısı her geçen gün artarken, bu günlerde çoğu kişinin il dışına çalışmaya gitmesi üzerine bu sayı biraz azaldı. İşsiz kalan işçilerin umut olarak geldiği kahvede, işverenlerle anlaşıp çalışmaya gidiyor.

Günlük yevmiye ile çalışan işçiler, çoğu gün de iş yapamadan evine dönmek zorunda kalıyor. Çalıştığı gündeliğin kendisini kurtarmadığını düşünen işçiler, aileleriyle birlikte il dışına çalışmaya gidiyor. Yaz ayları boyunca il dışında çeşitli tarım işlerinde çalışan işçiler, getirdikleri para sayesinde geçimini sağlamaya çalışıyor.

Ailevi durumlar nedeniyle tarım işine gidemediğini belirten Sinan Demirci adındaki işçi, il dışına gidenlerin çok avantajlı olduğunu söyleyerek, “biz burada bir işverenin gelip bize iş vermesini bekliyoruz. Sürekli umutla bekliyoruz ama çoğu zaman da iş yapamadan evimize dönüyoruz. Sürekli bu halde olduğumuz için zor zamanlar geçiriyoruz. Birçok arkadaşımız havaların ısınmasıyla birlikte ailelerini alıp, Yozgat, Konya ve diğer illere gittiler. Onlar ailece çalışıp, toplu para alacaklar, biz burada kazandığımız günlüğü eve yetişmeden bitiriyoruz. Benim ailevi sorunlarım var, yoksa ben de ailemi alıp tarım işine giderdim” şeklinde konuştu.
 
Boyacı olduğunu ve şimdi iş bulamadığını dile getiren Hasan Cengiz de, iş bulamadığı için geçim sıkıntısı yaşadığını belirterek, “ben evleneli iki yıl oldu. Küçük yaşta bir çocuğum var, bu nedenle eşimi alıp da tarım işine gidemiyorum. Küçük çocuğum olduğu için eşim çalışamaz, ben de tek başıma gidip ne yapacağım ki. Burada da işsizim ama en azından evimde oturuyorum. İl dışına gidersek, çadırlarda yaşayacağız, çocuğuma da zor zamanlar yaşatacağım, bunlara gerek yok. Burada işsizim, iş bulup, çalışmak istiyorum ama Allah bizim için bir şeyler düşünüyordur. Şükretmek lazım, daha kötü durumda olanlar da var” dedi.  

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER