Ramazan Ayının Vazgeçilmezi  Hurma Tezgahlarda Yerini Aldı

  Ramazan ayının vazgeçilmezlerinden biri olan hurma, tezgahlarda yerini aldı.  

Ramazan Ayının Vazgeçilmezi  Hurma Tezgahlarda Yerini Aldı

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte alışverişler yapılmaya başlandı. Ramazan ayının vazgeçilmezlerinden biri olan hurma, tezgahlarda yerini aldı.   İçerdiği şeker oranı ile ramazanda oruçlarını açacak vatandaşlar için önemli bir yere sahip olan meyvelerin başında gelen hurma içerdiği vitamin ve mineral ile saymakla bitmez faydaları da yanında getiriyor.

Ramazan aylarında tüketicilerine birçok fayda sağlayan hurma başta kabızlık, hazımsızlık, mide bulantısı, iştahsızlık, gibi rahatsızlıklara çözüm olurken, göz sağlığını koruduğu da biliniyor. Kolesterolü düşüren hurma karaciğer yağlanmasına da engel olurken aç karına tüketilen hurmanın bağırsak parazitlerini öldürdüğü de edinilen bilgiler arasında.   Dünya’nın en meşhur hurmaları arasında ise Medine hurması yer alıyor. 99 çeşidinin olduğu söylenen hurmayı özel kılan ise Hz.Muhammed’in kendi elleriyle diktiğine inanılmasıdır.  

  Esnaf Hurma alırken dikkat edilmesi gerekilen hususları şöyle belirtti:   “ İran ve Suudi Arabistan’da yetişen hurma fiyatları kalitesine göre fiyat değişikliği gösterir, İran Hurması 6’liradan alıcı bulurken, Medine Hurması 50’ TL’ye kadar çıkabiliyor. Bunun yanında Şanlıurfa’da tezgahlarda olmayan ama farklı illerde satılan İsrail Hurması 60 TL civarında satılıyor. İyi hurmayı anlamak zordur, renkleri ile belki ayırt edilebilir ama hurma ne yumuşak ne de çok sert olmamalıdır. Ne çok açık ne de çok koyu bir renge sahip olmamalıdır.”

Haber:İbrahim Çakmak

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER