Ramazan Ayı Şanlıurfa Turizmini Durgunlaştırdı

Şanlıurfa turizmde bu yıl hareketli bir İlkbahar dönemi yaşarken mayıs ayında gelen 11 ayın sultanı Ramazan ayı ile birlikte turizm yoğunluğunu kaybedip durgunlaştı.

Ramazan Ayı Şanlıurfa Turizmini Durgunlaştırdı

Şanlıurfa son yılların en iyi turizm sezonlarından birisini geçiriyor. Özellikle ilkbaharın gelişi ile birlikte 2018 yılının ilk dönemini yoğun bir turist akını ile geride bırakmaya çalışırken Ramazan ayının gelmesi bu yıl ilkbahar sezonunu erkenden kapattı. 11 ayın sultanı Ramazan ile birlikte özellikle yerli turist sayısında ciddi bir azalma olan Şanlıurfa’da tüm bunlar rağmen son yılların en iyi dönemlerini yaşıyor. Bu yıl sezon başında turist sayısın de hedef 1 milyon diyen yetkililer bu rakamı daha ilk dönemde yakalamayı başardı. İlkbahar sezonunda Şanlıurfa’ya yapılan GAP turları ile birlikte ciddi bir turist potansiyeli kazanan Şanlıurfa’da oteller ve konuk evlerinde boş yer bulunamıyordu. Konu ile ilgili bilgi veren Şanlıurfa Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, güzel bir turizm yılının ilk sezonunu muhteşem bir şekilde geride bıraktıklarını ve gelen ramazan ayı ile birlikte ilk sezonu kapattıklarını söyledi.

Daha şimdiden ikinci turizm sezonu olan Sonbahar sezonu için rezervasyonların başladığını ve yaz aylarından sonra son bahar ayların daha yoğun geçeceğini söyledi.

‘1 milyon hedefine ilk yarısında yaklaştık’

“Sayın valimizin de belirttiği gibi 2017 yılında turist sayımız 800 bin üzerindeydi.” Diyen Turist Teberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, “Ondan dolayı gerçekçi olmak gerekirse bu 1 milyon hedefine biz Şanlıurfa Turist Rehberleri Odası olarak bunu Şanlıurfa kamuoyu ile paylaşmıştık. 800 binden 1 milyona hedefledik. Tabi Göbeklitepe’nin açılması ile birlikte bu hedef ilk yarısında bile yaklaşıldı o bakımdan Şanlıurfa’ya ne kadar çok turist gelirse, hem Şanlıurfa için hem de bölge için hem de esnafımız ve halkımız için çok iyi olacaktır. Bundan dolayı bu sayının yılsonuna kadar 1 milyonun üzerine çıkma olasılığı var. Gerçekten Türkiye’de 3 turizmde Şanlıurfa2ya bölgemize, Mezopotamya’ya büyük bir teveccüh var. Bu bakımdan dolayı şuanda 1.5 milyon ile 2 milyon arasında hedef yapmakta zor bir rakam değil, o bakımdan kesin veriler sezon bittikten sonra açıklanacaktır. Şuanda öyle görüyoruz ki sezon sonuna kadar 1 milyonun üzerine rahatlıkla çıkacağız.” dedi.

‘Turizm sezonu iyi geçiyor herkes memnun’

“Özellikle Suriye kaynaklı olaylardan dolayı turizm çok kötü etkilendi.” Diyen Müslüm Çoban, “Sadece Urfa’mız veya bölgemiz için değil bütün Türkiye’yi etkiledi. Ve gerçekten turizm bir ülkenin ekonomisinin ve gelir kaynaklarının can damarlarında bir tanesidir. 2017 yılında biraz ivme kazandık. 2018 yılının ilk yarsında da çok güzel veriler var. Ondan dolayı otelcisinden tutun, acentesine, konuk evleri, turist rehberleri ve herkes bundan çok iyi payını aldı. O bakımdan umut ediyoruz ki Suriye kaynaklı hiçbir sıkıntı yaşanmaz ve herkes işine göçüne bakar. Ve bizde Turist Rehberleri olarak Urfa’mızı Mezopotamya’mızı güzel bir şekilde tanıtırız. O bakımdan dolayı turizm sezonu iyi geçiyor herkes çok memnun, artık şuanda biz önümüzdeki sonbahar sezonuna bakıyoruz. O sezonda da inşallah alnımızın akı ile çıkacağız.” dedi.

“Güzel bir sezon geçiriyoruz ama tabi eksikliklerimiz de var.” Sözünü söyleyen Çoban, “Hem sağlık bilgisi noktasında bazı noktalardan şikâyetler de geldi ama bu şikâyetler çok çok azdı. Biz özellikle turizmciler olarak ilk başta turist rehberlerine daha sezon başlamadan önce rehberlerimize eğitimler verdik. Rehberlik alanında daha iyi anlatım yapabilmesi için. Ramazan ayından sonra yine biz turist rehberlerin bilgilerini güncelleme adına eğitimler vereceğiz. Bu konuda öncelikle otellerimizin, acentelerimiz ondan sonra konuk evlerimizin restoranlarımızın herkesin bir tadilata girmesi ve herkesin kendine bir çeki düzen verip sonbahar sezonuna hazır bir şekilde daha güzel bir şekilde girelim.” Diye konuştu.

Şanlıurfa Turizm Hedefine Son Surat Bitirmek Üzere

“Şanlıurfa’nın bahar sezonu bitti özelikle bahar turizmi dediğimiz GAP turları işte güncel ismi ile Mezopotamya turları Nisan ve Mayıs dönemindeki turlarımız ramazanın gelmesi ile birlikte bitmiş sayılır. Bu dönem çok güzel bereketi geçti çok verimli geçti hem Şanlıurfa’daki oteller acısında hem Şanlıurfa’daki seyahat acenteleri turizm rehberi Şanlıurfa’daki esnaflar için güzel geçti. Yani umut ediyoruz ki bu yoğunluğun inşallah ikinci Bahar yani ikinci Turizm sezonumuz olan sonbaharda Eylül Ekimle hatta 30 Ağustostan sonra bu hareketliğin gelmesini bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.

“Göbeklitepe’nin Açılması Turizm Yönünde Çok İyi Oldu”

“Özelikle Göbeklitepe’nin açılması ile birlikte Nisan Mayıs bu yüzden çok bereketli geçti. Şuanda elimizde kesin veriler yok ama bu turizm sezonu başlarken Şanlıurfa için 1 milyon hedefini koymuştuk 1milyon turistin gelmesi ve otel konaklanması ile birlikte görmüş olduğumuz kadarıyla çünkü Nisan Mayıs ayında gördük otellerde hiç boş yer yoktu. Bütün otellerimiz ve konaklarımız ve bütün rehber turizmleri boşta kalmadılar ve bu bakımda Nisan Mayıs verilerine baktığımız zaman sokaktaki duruma baktığımızda çok güzel geçti umut ediyoruz ki sonbaharda bunun daha da artarak devam etmesini istiyoruz. Yılbaşında da dediğimiz gibi turist hedefimiz Allah’ın izniyle yakalamış olacağız inşallah.” İfadelerini kullandı.

“Türkiye’nin Medine’si Şanlıurfa”

“Bu arda ramazanın başlaması ile birlikte yani bahar sezonumuz hala bitmedi şuanda fazla yok ama özelikle ramazan başlanması ve havaların ısınması turizmi durdurdu sanki ama burada bireysel gruplar geliyor yine sevindirici ayrıca. Ramazanın gelmesi bakımında Şanlıurfa’da ramazan güzel yaşanır temasıyla yine gelmek isteyen misafirlerimiz gelebilirler. Türkiye’de peygamberler şehir denilince Şanlıurfa akla gelir ve böyle güzel manevi atmosferde peygamberlerin yaşadığı peygamberlerin ayak izi olduğu yerlerde böyle manevi atmosferde ramazanın yaşanacağı ilerden biri Şanlıurfa’dır. Türkiye’nin Medine’si Şanlıurfa desek yanlış anlaşılmaz inşallah. Yerli gruplarımızın da ramazanda Şanlıurfa’da geçireceklerini ve Mezopotamya da geçireceklerini burada seslendirmek istiyoruz. Ve umut ediyoruz ki bu Nisan Mayıstaki güzel bekleyişimiz ve bu güzel turizm hareketliğimiz umut ediyoruz ki sonbaharda 30 Ağustostan sonra da Eylül Ekimde de daha da artarak devam etmesini bekliyoruz.” Şeklinde konuştu.  

Bahar Sezonu 15 Hazirana Kadar Devam Edecek

“Şuanda Mayıs ayı daha bitmedi normalde bahar sezonu dediğimiz turizm sezonumuz 6. Ayın 15’ine kadarda devam ediyordu. Ramazanın gelmesi ile evet turizm biraz olumsuz etkilendi akabinde de şuanda erken seçimde turizmi olumsuz etkiledi çünkü insanlar şuanda hem seçimle ilgili seçim çalışmaları olsun diğer sebeplerden dolayı da olsun şuanda turizm durdu gibi ama şu var biz bunun telafisini inşallah sonbaharda yapmayı planlıyoruz.” Diyerek son verdi.

Haber: Mehmet Kaması

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER