‘PTT Çalışanların İş Yükü Giderek Artmaktadır’

PTT çalışanların yaşadığı sıkıntılara yönelik açıklama yapan Şube Başkanı Midhat Özgültekin, PTT çalışanlarının özverili çalışmalarına rağmen her geçen gün iş yüklerinin arttığını söyledi.

Eğitim-Bir-Sen konfederasyonuna bağlı Şanlıurfa Birlik Haber-Sen Şube Başkanı Midhat Özgültekin son zamanlarda Posta ve Telgraf Teşkilatı olan PTT çalışanlarının yaşadığı sıkıntıyı dile getirmek için Eğitim-Bir-sen şubesinde basın açıklaması yaptı. PTT’nin son yıllarda sektörde bir numara haline gelmesinde personelin özverili verdiği emek ve gayretin en büyük etken olduğunu belirten Midyat Özgültekin, çalışanların bu denli iyi niyetli olmalarına rağmen iş yüklerinin her geçen gün arttığını, emekli olan personellerin yerine yeni personel alımların orantılı yapılmadığını söyledi.

Ayrıca her geçen gün şube sayısının artması ile birlikte bazı şubelerin esnek çalışma adı altında personelleri saat 19:00’a kadar çalıştırdığını söyleyen Özgültekin, Çalışanların elde ettikleri hakların verilmediğinden de yakınarak, "Toplu sözleşmeden elde edilen hak ve kazanımlar çalışanlara verilmemiş, hatta elde edilen hak ve kazançlarda yayınlanan genelgelerle bir bir çalışanın elinden alınmıştır" dedi.

Çalışanların hakları ellerinde alınıyor

PTT çalışanlarına eşit miktarda ücretin ödenmediğini söyleyen Şanlıurfa Birlik Haber-Sen Şube Başkanı Midhat Özgültekin, "PTT A.Ş, son yıllarda büyük bir atılım gerçekleştirerek sektörde bir numaralı marka haline gelmiştir. PTT'nin sektörde bir numara haline gelmesinde yapılan uygulamaların yanı sıra personelin özverili olarak verdiği emek ve gayret en önemli etkenlerdendir. PTT personeli bu denli iyi niyetli, özenli ve özverili çalışırken iş yoğunluğu durmadan artmış; emekli olan personelin yerine yeni personel alımı yeteri kadar yapılmamıştır. Şube sayıları arttırılmış, yapılan yeni anlaşmalarla gönderi sayılan artmıştır. Bazı PTT merkezleri esnek çalışma adı altında saat 19.00 a kadar çalışmaya devam ettirilmiştir. PTT personeli 399'lu, İHS'li ve taşeron diye ayrılmış eşit iş yapılmasına rağmen yapılan işe eşit ücret verilmemiştir. Toplu sözleşmeden elde edilen hak ve kazanımlar çalışanlara verilmemiş, hatta elde edilen hak ve kazançlarda yayınlanan genelgelerle bir bir çalışanın elinden alınmıştır" dedi.

Böylesi sorun ve sıkıntıların yanında çözüm maddeleri ve önerilerini de sunan Özgültek’in taleplerini şöyle sıraladı.

1- Bütün bunlarla birlikte yükselen enflasyon nedeniyle çalışanın alım gücü düşmüştür, bu nedenle yılsonunu beklemeden enflasyon farkının ödenmesi gerekmektedir.

2 - Özellikle 399'lu personel Gelir Vergi yükü altında ezilmektedir, beklentimiz yaşanan bu sıkıntıların ortadan kaldırılmasıdır.

3 - 3600 EK Göstergeye PTT çalışanları da dahil edilmelidir.

4 - 399'lı personele skala düzenlemesi yapılması hakkından PTT personeli mahrum bırakılmamalı.

5 - Özellikle İdari Hizmet Sözleşmeli Çalışanların temel ücretleri hususunda bir artış yapılmamıştır.Kısa sürede artış yapılmalıdır

6 - Yapılan personel alımları yetersiz kalmıştır. Yapılan son personel alım sınavlarında soruların zor olması ve baraj puanı nedeniyle yok denecek kadar az sayıda personel sınavı kazanmıştır ki bu kesinlikle yeterli bir sayı değildir. En kısa sürede yeniden personel alımı yapılmalıdır.

7 - Kamudaki tüm kurumlarda görev yapan taşeronlar kadroya geçirilmişken PTT taşeronları kadroya alınmayarak büyük bir hak kaybına uğratılmışlardır. PTT' de görev yapan Taşeronlarında kadroya alınması için acilen çalışma yapılmalıdır.

8 - Geçmiş dönemlerde yapılan unvan değişikliği ve yükselme sınavlarındaki yanlış uygulamalar nedeniyle birçok arkadaşımız mağdur duruma düşerek hak kaybına uğramıştır, mağduriyetlerinin giderilmesi gerekmektedir

9 - Dağıtıcı arkadaşlarımızın nedenlerine ve niçinlerine bakılmaksızın teslim edemediği gönderilerin karşılığı ceza kesilmeye başlanmıştır. Bu uygulamaya son verilmelidir.

10 - Bardağı taşıran son damla olarak ise özellikle İdari Hizmet Sözleşmeli Personelin mesai saati 30 saatten 20 saate düşürülmüş, yetmezmiş gibi; yıllık izin, sıhhi izin, idari izin, sendika izni kullanmak suretiyle haftalık 40 çalışma saatini doldurmayan personele anayasa ve kanunlar hiçe sayılarak hafta sonu mesaisi ödenmeyeceği bildirilmiştir. Bu uygulamaya son verilmesi gerekmektedir.

Yukarda sıraladığımız maddeler yerine getirilmelidir

İstek ve çözüm yollarını sunan Özgültekin ise son olarak, “Bu doğrultuda yukarıda maddeler halinde dile getirdiğimiz sorun ve sıkıntıları Kurum İdari Kurul Toplantısına taşıyacağımızı çözüm üretilmediği takdirde, siz çalışan ve üreten arkadaşlarımızdan aldığımız güç ve kanunun bizlere tanıdığı yetki ile her tür çalışmayı ve eylemi gerçekleştireceğimizi bilmenizi ister, bu gün buraya gelip basın açıklamamıza destek verdiğiniz için sizlere teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz." diyerek sözlerine son verdi.

Haber: Mehmet Kaması

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 14:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
müslüm
müslüm - 7 ay Önce

SORUNLARIMIZI DİLE GETİRDİĞİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ. BU BASIN AÇIKLAMASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE DİKKATE ALINARAK, GEREKLİ DÜZENLEMELER YAPILIR. VE BİZDE MÜJDELİ HABER BEKLERİZ. BASINIMIZA DA AYRICA BU DUYARLILIKTAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİZ.

mahmut
mahmut - 7 ay Önce

işi agır olan bıraksın ölümlü dünya ne kafanızı yoruyorsunuz

Ağa
Ağa - 7 ay Önce

3600 ek göstergeyi posta dağıtıcılarınında hakkettiğini düşünüyorum.Müslüm Deveci seninle gurur duyuyoruz.

SIRADAKİ HABER