Projeler Engellenmek İsteniliyor

Şanlıurfa Kent Konseyi, Urfa’da da yapılması planlanan Uydu Kent projesinin yanlış bilgi ve algılarla engellenmek istediğini söyledi.

 Projeler Engellenmek İsteniliyor

İşte Şanlıurfa Kent Konseyi tarafından Uydu Kent projesi ile ilgili yazılı açıklaması

Son günlerde Şanlıurfa kamuoyunda sıkça gündeme gelen uydu kent girişimleri, Gaziantep dahil bir çok kentte sevinçle karşılanan ve desteklenen bir çalışmadır. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyemizce de yapılmak istenilen benzeri bir çalışmanın bir kısım mahfiller tarafından yanlış bilgilerle/algı operasyonlarıyla engellenmeye çalışılmasını hayretle izliyoruz. Bu anlamda konu ile ilgili görüşümüzü tekrar kamuoyu ile paylaşmayı gerekli gördük.

Çevre-Şehircilik ve İmar Çalışma Grubumuzun hazırlamış olduğu görüşler; 4 Ocak 2018 tarihli Yürütme Kurulu kararı ile onaylanıp 29 Ocak 2018 tarih ve 2018/09 sayılı yazımız ile Büyükşehir Belediye Başkanlığına, ilgili kurumlara, sosyal medyaya, yazılı basına ve kamuoyuna sunulmuştur. Kurumlar ve genel kurul üyelerimizle paylaştığımız “Şanlıurfa Kent Konseyi Faaliyet Raporu” kitabının 26. Sayfasında da yer almıştır.

29 Ocak 2018 günlü yerel sosyal medya ve yazılı basında yer alan beş konu ile ilgili görüşümüzün 1. maddesi olan “ Şanlıurfa’mızın hangi bölgesinde enerji tasarrufunu öngören, yeşil ve sosyal alanları arttıran bir bakış açısına sahip akıllı bir şehir planlaması yapılmalıdır?” sorusuna, Çevre-Şehircilik ve İmar Çalışma Grubumuzun hazırlamış olduğu görüşü aşağıda tekrar paylaşıyoruz.

 “ Son yıllarda artan nüfus kentleşme oranı ve tüketim unsurları karşısında kentsel çevre, doğal çevre enerji sorunlarını beraberinde getirmektedir. Aynı zamanda durmadan gelişen teknoloji ise kentsel yaşam ve kentsel tasarım sürecine yenilikler getirmektedir. Buna dayanarak 90'lı yıllardan itibaren, kentlerin doğa ve insan üzerinde bıraktıkları negatif izlerin minimuma indirilmesi, nüfus ve kentleşme baskısının kaldırılabilmesi, daha verimli, yaşanabilir kentler, yeni planlama yaklaşımları ve çeşitli girişimler  (yeşil kent, eko kent, yaşanabilir kent, dijital kent, akıllı kent girişimleri vb.) geliştirilmesini sağlamaktadır. Bundan dolayı yapılacak yeni yerleşim alanlarında bunlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Kentimiz için yapılacak yeni planlamada şehrin kuzeybatısında bulunan ve %90'i maliye hazinesine ait olan ortalama 30 bin dekar alana sahip ve tarıma elverişli olmayan Aşıkköy-Öğütçü (kaşmer dağı) ve Şanlıurfa Akçakale çevre yolu ile Evren Sanayi çevre yolu çevresinin tamamı gelişim alanları belirlenerek fen - sanat kuralları ve kentin sosyoekonomik, sosyokültürel yapısı da göz önüne alınarak planlanmalıdır. Bahsi geçen yerler aynı zamanda kentimizin hakim rüzgarının olduğu yerlerdedir. Ayrıca planlama yapılırken %60 DOP (Düzenleme Ortaklık Payı )ayrılmalı ki yeterince park, sosyal alanlar, eğitim alanları, yol, meydan, pazar yerleri vb. yerler açılmış olsun. Park alanlarının da konut alanı içersine yayılması, ailelerin rahat ulaşması, emniyeti ve kontrolü olmayan büyük parklardan kaçınılması, park alanlarının konut alanı içersinde olması hem ailelerin parklara rahat ulaşması, yeşil alanlar içersinde bir kent oluşmasını ve yaşanabilir alanlar oluşturmamızı sağlayacaktır. “ ( 4 Ocak 2018)

Sonuç olarak; Büyükşehir Belediyesi Meclisince de onaylanan “Aşık-Öğütçü kentsel planının; gerek uydu kent modeliyle şehir üstündeki imar yoğunluğunu azaltacağını gerekse gecekondu bölgelerinin dönüşüm ve gelişimini daha kolay sağlayacağını düşünüyoruz.”

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2018, 11:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ferdi
Ferdi - 11 ay Önce

Siz önce şehrin yollarını acın trafik rahatlasın proje sonra olur hatta mümkünse antene gidin fatma hanımdan bilgi alın proje mühendis ekibi süper..

mele
mele - 11 ay Önce

yaw sallamayın projeler engelleniyormuş... havaalanına karşı tarafına imar verdiniz bir projeniz yok...tarım arazisi değil gidin orayı değerlendirin....ama önce belediye çalışanları ve akrabaları yer parsellesinler sonra...hele öğütçünün etrafına bakın kimlerin malı var orada ... proje alanının dışında kimler yer almış... yazıklar olsun

Mustafa
Mustafa - 11 ay Önce

Dağeteğinde arazi aldık prim edecek diye yıllardır yerinde sayıyor burayı imara açarsanız yatırımcının elinde patlar arsa yatırımcı urfaya parasını yatırmaz

Urfali
Urfali - 11 ay Önce

Artik halkin gözü açıldı. Secimlerde yakın bu kadar olan biten şeylere rağmen oy veren ya çok zengin yada at gözlüğü takmistir.

SIRADAKİ HABER