Pazar Esnafı Ancak Kar Edebiliyor

Domateste en fazla karı pazardaki esnaf kazanıyor sözlerine ilişkin açıklamaya yapan ŞASEMKOM Başkanı Faruk Akbaş, manav ve Pazar esnafının başlangıç olarak 1 TL’ye sattığı domatesi belli bir süre sonra 75 Kuruştan satabildiğini ve böylelikle ancak kar ettiğini belirtti.

Şanlıurfa genelinde yerli domates üreticisi kendi mallarının tarlada az fiyata gitmesine ve buna bağlı olaraktan Pazar esnafının yüksek fiyatta satıp en büyük karı kazanmasına yönelik şikayetlerine karşın Şanlıurfa ŞASEMKOM Başkanı Faruk Akbaş Gazetemiz Urfanatike özel açıklamada bulundu. Söz konusu sorunun göründüğü gibi olmadığı ve Şanlıurfa’da yerli domates üreticinin ürünlerini iyi fiyata sattığını ama Pazar esnafının en fazla kazanan olduğu düşüncelerine katılmadığını belirtti. Pazara giden ürünün 1-2 gün kaldığı ve 1 TL’den başlangıç olarak satılan domatesin belli bir süre sonra 75 Kuruştan hata 50 Kuruşa kadatr düştüğünü söyleyen Akbaş, Pazar ve manav esnafının ancak o şekilde biraz kar edebildiğini söyledi.Artık biz dışarıya domates gönderiyoruz

Konu ile ilgili konuşan ŞASEMKOM Başkanı Faruk Akbaş, “Bizim diğer toplantılarımızda su ile buluşmasından itibaren alternatif dediğimiz Sebze ve meyvede güzel gelişmeler kaydedildi. Çiftçimiz eski oranla kat ve kat sebze yetiştirmeye başladı. Bize yaz sezonunda daha önceleri İsotları Kilislerde getirirken Urfa’nın isot ihtiyacını halletmek için Antep’ten ve Kilis’ten getiriyorduk. Bizler böyle değerli topraklara sahipken biz buna rağmen Bursa’dan ve Konya’dan alıyoruz. Şanlıurfa’nın salça ihtiyacı karşılamak için dışarıdan domates getiriyorduk. Ama şimdi artık biz dışarıya domates gönderiyoruz.” dedi.

‘40 kuruşa alınan domates pazarda 1,5 TL’ye satılmıyor’

“Tabi yaz mevsiminde Özellikle domates de ürünlerimiz fazlamız mevcut, salçalık domates fiyatlarımız çok yüksek değil bugün hal pazarımızda 40 kuruş ile satılıyor.” Sözlerini sarf eden Faruk Akbaş, “Tabi çiftçimiz daha yüksek fiyatlar talep ediyor. Bugün Türkiye piyasasına baktığımız zaman pek düşük bir fiyat değil çiftçilerimizin şikayeti haksız şimdi hal pazarında 40 kuruşa satılan domates dışarıda 1.50 TL satılmıyor.40 Kuruş dediğimiz domates ancak salçaya gidiyor. Dışarıda sofraya sunduğumuz manavlarda marketlerde satılan domateslerimiz ağırlıklı olarak Tokat’tan gelen ürünlerdir.” diye konuştu.

‘Pazar esnafımız kalitesine göre satış yapıyor’

“Şanlıurfa’nın ürünlerinin de kısmen satıldığını belirten Akbaş, “Bunlar dışarıda 1.75 kuruşa alıcı bulabilmekte, bu sektörün geneline baktığımız zaman bir ürün hal pazarından çıktıktan sonra perakendeci kardeşlerimiz tarafından düşük bir fiyatın ayrıt esi Ürün alan kardeşimiz son nokta hesabıyla tüm Fileyi o karşılayacak bu fileyi karşılaması hesabı ile hal pazarından 50 kuruşa almış olduğu domatesi dışarıda 1 TL’ye satamaz çünkü başlangıçta 1 TL’ye satmış olduğu domatesi yarısını 75 kuruşa düşürmek zorunda kalacak çünkü bunların kalitesi düşmüş olacak belki 50 kuruşa bile satamayacak.” İfadelerini kullandı.


URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2017, 23:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sezai
Sezai - 2 yıl Önce

Ben bir yetiştirici olarak bu varsayımı doğru bulmuyorum tarla çıkışı 0,40 kuruş hatta yeri geliyo 0,30 krş'a düşen domates fiyatları pazar yerlerinde 1 tl den satılıyo bunu üreten 2 ay bakımını yapıp 0,30 krş kar eden çifçi aradaki 0,70 krş kar eden satıcı. Peki çifçi ne yapsın ektiği 1 dekarlık alandan kazandışı 8 ton domatesler bir sene geçinmek zorunda kalan çiftçinin sıkıntısını kim duyuracak.

SIRADAKİ HABER