On Yıldır Keçe Koleksiyonu Yapıyor

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi Dicle mahallesinde yaşayan Raik Doğam(36)   daha önce her evde kullanılan keçelerin koleksiyonunu yapıyor.

On Yıldır Keçe Koleksiyonu Yapıyor

 Yaklaşık on yıldan beri keçe topladığını şuanda 30 keçe elinde bulunduğunu belirten Doğan yaptığı açıklamada şunları kaydetti” on yıldan beridir keçe topluyorum, köyden elde ettiğim yünleri ilçede kalan son keçe ustalarına yaptırıp evimin bir odasını keçe için ayırdım o keçeleri saklıyorum, keçe toplama işini babamın önerisiyle topluyorum. Bir on yıl sonra kırsal alanda bile kimse evinde keçe kullanmaz son yıllarda çıkan makine halılarını kullanmaya başladılar sağlıksız olan bu halılar hastalıklara yol açmasına rağmen insanlar kullanıyor oysa keçeyi doktorlar bile öneriyor bazı hastalarına özellikle bel fıtığı olanlar keçede uyuduklarında iyi geliyormuş, bir on yıl sonra artık ne keçe yapan kalır nede, keçe bende bundan dolayı babamın önerisiyle koleksiyon yapıyorum” dedi.

Uzmanlar Keçenin Faydalarını Şöyle Açıklıyor; Yün doğal bir malzeme olduğu için, çok faydalıdır. Evde kullanıldığında odadaki nem oranını düzenler. Çok nemliyken, nemi alır, çok kuru bir hava varken de ortama nem ekler. Çalışma sırasında da yünlere dokunmak, okşamak insanı çok sakinleştirir. Özellikle çok hareketli çocuklar yün ile çalışırken sakinleşirler.

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER