Okul Harçlıkları Çöpten Çıkıyor

Şanlıurfa'da dar gelirli ailelerin çocukları çöp konteynırinde ekmek kavgası veriyor. Yaşları 10 ila 15 arasında değişen çocuklar çöplükte buldukları ile geçiniyorlar.

Okul Harçlıkları Çöpten Çıkıyor

Şanlıurfa kent merkezinde yaşayan ve düzenli bir gelire sahip olmayan ve aile bireyleri çalışamayacak durumdaki aileler, çareyi çocuklarını çalıştırmakta buluyor. Okul çağındaki çocukların çöp toplaması veya elinde dartı aletiyle sabahtan akşama kadar çalışması, onların okula gitmesine ve derslerine çalışmasına engel olurken, geçimlerini sağlayabilmek için bu işleri yapmaya mecbur olduklarını söyledi.

Kentte her geç gün artan çocuk işçiliğinde yürek burkan görüntüler çıkıyor, çocuklar sabah soğuğuna aldanmadan ekmek mücadelesi vermeye devam ediyorlar. Sabahın ilk ışıkları ile birlikte evlerinden çıkan çocuklar, akşama kadar topladıkları eşyaları hurdacıya satarak evlerine ekmek götürüyorlar. Kendi yaşlarındaki çocukların hafta sonu tatilinde eğlenirken onlar ise aile bütçesine katkı sunmak için çalışmak zorunda kalıyor.

Halil K. " Evde 10 kardeşiz Babam hasta ben ve iki kardeşim çalışıyoruz hem aileme yardım ediyorum hemde okul masraflarımı çıkarıyorum. Özellikle hafta sonları okul olmadığında Sabah erkenden hurda toplamaya çıkıyorum. Artık topluyorum. Zor bir iş. Topladıklarımı hurdacıya satıyorum. Günlük 10 - 15 bazen 30 TL kazanıyorum" şeklinde konuştu.

12 Yaşındaki Halil K. ise ,"Benimde ailem fakir yazın pamuk tarlasında çalışıyoruz, kışında okul olmadığı zaman amcamoğlu ile birlikte çöplerden topladıklarımızı topladığımızı eşyaları hurdacıya satarak ailem yardım ediyorum"dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER