Okul Bitti Haydi Tarlaya

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde okulların tatil olmasıyla birlikte birçok öğrenci tarlaya giderek, yaz boyunca aile bütçesine katkıda bulunmak amacıyla çalışıyor.

Okul Bitti Haydi Tarlaya

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde ve birçok kırsal kesimde birçok öğrenci yaz aylarında tatil yerine 3 ay sonra başlayacak okul ihtiyaçlarını karşılamak için tarlalarda çalışıyor.  Yaptıklarıyla işin niteliğine göre günlük 40 lira ile 50 lira arasında para kazandıklarını belirten çocuklar pamuk ve domates tarlalarındaki yabancı otları çektiklerini söylediler.

Yaz tatilinde aile bütçesine katkı ve okul dönemine hazırlık için tarlada çalışmaları gerektiğini belirten çocuklar ailelerinin maddi zorluklar içinde olduğundan kendileri gibi birçok arkadaşlarının yaz aylarında çalışmaları gerektiğini söyledi. Bizim tatilimiz okul açılınca başlıyor şeklinde konuşan çocuklar ailelerimizin kazandığı para bizi okutmaya yetmiyor. Bu yüzden bizimde çalışmamız gerekir. Her sabah okula gider gibi erken saatlerde kalkıp tarlaya gidiyoruz. Tarlada akşama kadar çalışıp kazandığım parayı götürüp ailemize veriyoruz. Sonuçta onlar evin bütün ihtiyaçlarını karşılıyor. Kardeşlerimle kazandığımız para evin birçok masrafını çıkarıyor.

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER