Öcalan’dan Tehlikeli Yol İçin Önerge

Şanlıurfa-Diyarbakır karayolu üzerinde bulunan Karaköprü ilçesine bağlı Horzum Kırsal Mahallesi'nin yolunun plansız bir şekilde yapıldığını ve sürücülerin araçlarıyla ters yönden ilerlediğine dikkat çeken HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan konu ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne önerge sundu.

Öcalan’dan Tehlikeli Yol İçin Önerge

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, Şanlıurfa-Diyarbakır karayolu üzerinde bulunan Karaköprü İlçesine bağlı Horzum Kırsal Mahallesi'nin yolunun plansız bir şekilde yapılmasını önerge olarak TBMM’ye Vekil Öcalan konu ile ilgili yaptığı açıklamada;

‘’En fazla trafik yoğunluğunun yaşandığı yollardan biri olan Şanlıurfa-Diyarbakır karayolu genişletilirken, 50 metre mesafede bulunan Kabahaydar yoluna da bağlantı sağlayan Horzum Mahallesi yolunun kavşağa olan bağlantısının yapılmamış olmasının nedeni anlaşılamamaktadır. Horzum Kırsal Mahallesi yolunu her gün onlarca kişi kullanırken, yolun yapılan kavşağa bağlanmaması büyük bir risk oluşturmaktadır. Trafiğin çok hızlı ve yoğun olmasına rağmen yolun ters yönünden ilerlemek zorunda kalan araçlar, hem kendilerini tehlike atmaktadırlar hem de yolu kullanan diğer araç ve yayaları tehlikeye sokmaktadırlar. Özellikle gece saatlerinde araçların ters yönü kullanması, karşıdan gelen araçlardaki sürücülerin paniklemesine neden olurken, bu durum ise kazalara adeta davetiye çıkarıyor’’ dedi.

‘’Plansız Yol Tehlike Saçıyor’’

Vekil Öcalan, plansız yapılan kavşağın tehlikeye yol açmasına vatandaşların tepki gösterdiğini söyleyerek vatandaşlar; "mahallemizin yoluna daha önce ulaşım kolay sağlanırken, kavşağın yapılmasıyla yolumuzun karayoluyla bağlantısı kesildi. İşin tuhaf yanı ise kavşak yapılırken, 50 metre uzağa kaydırılıyor ve mahallemizin yoluna bağlantı sağlanmıyor. Bu nedenle sürücüler ters yönü kullanmak zorunda kalıyor. Bu durum ise trafik yoğunluğunun fazla olduğu yolda tehlike oluşturuyor. Özellikle gece saatlerinde araçların farlarının sürücülerin gözüne yansımasıyla sürücülerin paniklemelerine neden oluyor. Yolun kenarına sadece bir cep yol yapılması gerekiyor. Buranın çözüm bulması için birilerinin ölmesi mi gerekiyor? İfadelerini kullandılar ‘’ dedi.

Milletvekili Öcalan sunduğu önergede ise şunlara yer verdi;

1- Şanlıurfa-Diyarbakır karayoluna bağlantı sağlayan Horzum Mahallesi yolunun kavşağının yapılmamış olmasının nedeni nedir?

2- Söz konusu yol yapım projesinde kavşak var mıydı? Yoksa yapımı unutulmuş mudur?

3- Şanlıurfa-Diyarbakır karayoluna bağlantısını sağlayan Horzum Mahallesindeki kavşağın yapılması ile ilgili bir çalışmanız var mı? Varsa hangi aşamadadır?

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER