O Eski Halinden Eser Yok Şimdi

Şanlıurfa kent merkezi Topçu Meydanı'nda revizyon çalışmaları kapsamında tonlarca ağırlıktaki beton serimi ve son olarak yapılan dev saksılarla ağaç dikimi meydanda çökme tehlikesi yaşanacağı ihtimalini ortaya çıkardı. Vatandaş meydanın bunca ağırlığı kaldıramayacağından ve eski meydanda azda olsa çimenleri olduğu ve zeminin çökeceğinden korkuyor.

O Eski Halinden Eser Yok Şimdi

Ayrıca tavan izolasyonu iyi yapılmadığından 3 yıldır betonların arasında aşağı sular sızdı, beton içerisindeki metal aksanları paslandı.Ve eski meydandan şimdi hiçbir eser kalmadığı görüldü.

Eski hali

İlk yapıldığı günden bu yana bir çok vatandaşın uğrak yeri olan meydanın altınında otopark olması sebebi ile yüksek kapasiteli mitingleri kaldıramaz söylentileri sosyal medyada yer almıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Temmuz mitinginde de Topçu Meydanı kullanılmayarak bu söylentilerin doğruluğunu bir nebzede olsa doğruladı. Peki yaklaşık 2 yıl önce restore edilen Topçu Meydanı bugün neden tekrar restore ediliyor. Kullanılan malzemelerin kaliteli olmadığı aşikar, ilk açıldığı günlerde su sızıntısı yaptığını yerel haber sitelerinde görmüştük. 90'lı yıllarda Hükümet Konağı olarak kullanılan alanın bugün ticari amaçla kullanıldığı ve bu amaçla hizmetin vatandaşların tepkisine neden olduğunu söyleyebiliriz. İçerisinde yer alan sağlık ocağı meydanın içinde olmasına rağmen meydandan bağımsız bir durumda. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından meydanın ele alınıp titizlik çalışmaların yürütülmesi gerekmekte. Vatandaşların en sık uğradığı meydanın hak ettiği değeri görmemesi Şanlıurfalı vatandaşları üzmüş durumda.Meydanın önceki halinde havdan bakıldıgında ay yıldız şeklinde görünüyordu ve azda olsa çimenlerin bulunduğu bu alanda nedense hiçbir şekilde yeşillik alanların betonlaşması birçok vatandaşların tepkisine neden oldu.

Buda Yeni Hali

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Koruma ve Denetleme Müdürlüğü (KUDEM) tarafından Rabia meydanında başlatılan revizyon çalışmalarında sona gelindi. Alt bölümünde bin 250 araçlık otoparka sahip Meydan 15 Temmuz'da hizmete açılacak ancak meydanla ilgili çökme endişesi yaşanıyor. 
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
urfali
urfali - 8 ay Önce

suriyelilerin top sahasi olmustu caanim meydan...

burak
burak - 8 ay Önce

çok güzel olmuş gölgeden yoksun. 60 derece sıcakta ne de güzel vakit geçirilir koca meydanda hele bir de suriyelileri eklersek muhteşem bir eser ortaya çıkmış oluyor. milletin parası ziyan edildikten sonra yarın bir gün karşımıza çıkıp ta hizmet yaptık demesinler. devlet ihalelerinde yapılan proje 10 yıla kadar müteahhit sorumluluğundadır. devlet şu an zarara uğratılmaktadır bilginize.

Mesut
Mesut - 8 ay Önce

Bir iki tane Japon Mühendis getirilsin güzel fikirlerinden bir kaç tanesini Sisteme koysunlar Yoksa bizimkiler Ancak Yemeği Düşünür .. Nokta

Mehmet
Mehmet - 7 ay Önce

Mesut bunların bizim urfalı mühendislere sorduklarını mı sanıyorsun da japon getirsinler? Projeyi bile zamanında ankara firmasına yaptırdılar. Kendince eleştiriyorsun da bizim memleketin mühendislerine laf ediyorsun.

SIRADAKİ HABER