Milyonların Harcandığı Sanayi Sitesi Kaderine Terk Edildi

Akçakale yolu üzerinde milyonlarca para harcanıp yapılan sözde aşağı sanayi olarak faaliyet gösterilecek denilen Uğurlu Sanayi yeri kaderine terk edilmiş durumda.

Uğurlu beldesinde yapımı tamamlanan küçük sanayi sitesi yıllardır kaderine terk edilmiş vaziyette. Toplamda 130 iş yerinin bulunduğu sanayi sitesi sahipleri yapımı tamamlandıktan sonra kaderine terk edilmesinden dert yakınıyorlar. Şanlıurfa daha Büyükşehir statüsüne ulaşmadan önce yapımı tamamlanan siteye Şanlıurfa merkezde bulunan aşağı sanayi esnafı getirilecekti. Milyonların harcanıp yapıldığı ve birçok vatandaşında servet döktüğü sanayi sitesi kaderine terk edilerek yıkık dökük bir şekilde kimsesiz kaldı. Elektrik, su ve alt yapısı dâhil birçok yapımı biten ve kullanılmaya müsait olan sanayiye verilen vaatler bir türlü yerine getirilmedi. Çoğu vatandaş bütün servetini bağlamış durumda. Durum böyle olunca sanayii sitesi terk edilmiş bir şehirden farksız bir şekilde canlılığını kazanmayı bekliyor.

Bundan yıllar önce bütün servetini sanayi sitesine bağlayıp esnafın gelmesini bekleyen iş yeri sahiplerinden Kadir Durmuş, kendilerine verilen hiçbir vaadin yerine getirilmediği, oraya yatırım yapan vatandaşların paralarının çöpe gittiğini söyleyerek, yetkili kişilerden oraya verilen vaatlerin yerine getirilmesini istedi.

6-7 yıldır yapılan sanayiye kimse gelmiyor. İş yerleri sahipleri 300 TL karşılığında bile kimsenin gelip bakmadığını söyledi. Özellikle Türkiye’nin en büyük ovalarından olan Harran Ovasında bulunan çiftçilerin büyük bir yüküne derman olacağı fikri ile yapılan sanayide bırakın esnaf kuş bile uçmuyor.

‘Buraya bir türlü çare bulunamadı’

Uğurlu Sanayi Esnaflarından Şahin Durmuş yaptığı açıklamada şunlara yer verdi; “Devlet sözde milyarlarca yatırım söz veriyorlar, burayı halk kendisi yaptığı için buraya sanayi gelmedi, alt yapı hiçbir şekilde yapılmadı. Ne yollarda bir asfalt düzenlemesi nede bir kilit taşı onca insan yaptığı masrafla hiçbir insanı buraya çekemedi. Buda tabiki belediyelerin suçu var. Burayı millete verdiler sözde sanayi gelecekti, kooperatif şekilden kalktı sulu araziyi imara açtılar. Ama bir türlü buraya bir çare bulunamadı.” dedi.

‘Buraya yatırım yapan parasını çöpe atmış gibidir’

Şahin Durmuş, “İnsanlar buraya korkudan gelemedi, korku nedir insanlar diyor ben buraya gelip ne yapacağım, diyor yukarı sanayi varken benim aşağı sanayide ne işim var. Burada ortalama 300-400 arasında iş yeri vardır. Buraya yatırım yapan parasını çöpe atmış gibidir. Gördünüz darabanlar yıkık dökük durumda, darabanların bir tanesi kalmamış, yollar kalmamış insanlar gelip buraya bir şey yapmak istemiyor. Devletin teşviki ile burası çok iyi canlanabilir. Buradaki iş yerleri sahipleri teşvik için bin kez başvuruda bulundular, ama sonuç yok. Paralar şuanda çöp durumda artık iş yerlerinin ümitleri yok. Ümitleri olsaydılar çoktan gelirlerdi. Yatırım amaçlı yaptılar ama şuanda zararın en dibinde yer alıyorlar. Burası aşağı sanayi Uğurlu Sanayisi diye geçecekti. Eskiden tabelası vardı onu bile söküp attılar. Şuanda bütün çevre çöplük içinde yani kimse yok.” diye konuştu.

Bundan yıllar önce yapılan sanayi sitesinde iş yeri alan bir diğer kişi olan Kadir Durmuş ise kendisinin bir servet değerinde para bağladığını ama kendilerine verilen vaatlerin yerine getirilmemesinden dolayı büyük zarara uğradığını söyledi.

‘Oraya yatırım yapan çoğu vatandaş borç altında’

Kadir Durmuş, “Uğurlu Sanayisi sitesi esnaflarından bizim sanayimize hiçbir siyasetçimiz el atmıyor. Ne yolları yapılıyor nede esnafı oraya getirebiliyorlar. İmam Keskinin alt tarafı komple sanayici ile dolmuş maalesef bizim sanayimiz bomboş duruyor, harap bir şekilde bırakılmıştır. Yetkililerden buna bir el atmasını istiyoruz. Mağdur durumdayız, o kadar yatırım yaptık, ne bir insan geliyor ne de bir şey yapılıyor çoğu vatandaş şuan borç altına girmiş durumda. İmam keskinin alt tarafları başlı başına olmuş bir sanayi belediye başkanımızdan orada bulunan esnafları sanayi sitesine yönlendirsinler oraya getirsinler ki hem orası da kalkınmış olur. Oranın herkesin ruhsatı ve tapusu da var orada herhangi bir sıkıntı yok. Belediyemiz bu konuda pasif duruyor, eğer o esnaflar oraya gelirse koskocaman sanayi orası canlanacak.” dedi.

‘Bizlere verilen hiçbir vaat yerine getirilmedi’

“Bizlere verilen hiçbir vaat yerine getirilmedi.” Diyen Durmuş, “Bundan 4-5 yıl önce, açılacaktı bize o zaman 4’ncü ayda dediler ama kaç yılın dördüncü ayı geçti hala eskisi gibi duruyor. Oraya aşağı sanayi esnafları getirilecekti ama bir türlü gelmediler. Oranında 130 tane üyesi vardı oraya bir esnaf bile doğru dürüst gelmedi hepsi şehrin içinde çeşitli yerlere dağıldı. Zararımızda kendi kaderimize bırakılmış durumda yapacak bir şey yok. Eğer yetkili kişiler oraya bir el atsa orası güzel olur hem bize hem de Urfa’ya faydası olur.” Şeklinde konuştu.

Haber: Ayhan Kesici 

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2019, 11:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER