Milletvekili Aydınlık, “ Çiftçi Borçları Ertelensin"

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, Çiftçilerin borçlarının ertelenmesi için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesini sundu.

Milletvekili Aydınlık, “ Çiftçi Borçları Ertelensin"

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, “Şanlıurfa’mız ülkemizin %45 oranında pamuk ihtiyacını, %26 oranında da mısır ihtiyacını karşılıyor. Son 2 ayda Şanlıurfa'mızda ve bölgede yaşanan yağışlar çiftçiyi perişan etmiş durumda. Böylelikle hasat yapılamadı, pamuk ve mısır tarlada çürüdü. Şimdi bu çiftçi ne yapsın, kime gitsin? Elbette haklı olarak devleti yanında görmek isteyecektir.” Dedi.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık son iki ayda bölgenin almış olduğu sağanak yağışlar nedeniyle mağdur olan çiftçilerin borçlarının ertelenmesi için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesini sundu. Aziz AYDINLIK, yapmış olduğu açıklamada şunları ifade etti:

“Hasat Olmayınca Para Da Olmuyor”

Şanlıurfa’mız ülkemizin %45 oranında pamuk ihtiyacını, %26 oranında da mısır ihtiyacını karşılıyor diyen Aydınlık, “Bunu bölgesel olarak düşündüğümüzde de oranlarda ciddi bir artış oluyor. Şimdi son 2 ayda Şanlıurfa'mızda ve bölgede yaşanan yağışlar çiftçiyi perişan etmiş durumda. Çiftçimiz bu kış gününde resmen yandı. Çünkü su altında kalan tarlalar çamur nedeniyle girilemez hale girdi. Ne biçerdöverler ne de traktörler tarlada çalışamadı. Böylelikle hasat yapılamadı, pamuk ve mısır tarlada çürüdü. Şimdi bu çiftçi ne yapsın, kime gitsin? Elbette haklı olarak devleti yanında görmek isteyecek. DEDAŞ'a borcu var, ekim yapabilmek için kullanmış olduğu krediler var. DEDAŞ ve bankalar haliyle borçlarını tahsil etmek istiyor; ama çiftçinin elinde para yok. Nasıl olsun? Hasat olmayınca para da olmuyor.” Şeklinde konuştu.

"Yat Sahiplerinden, Uçak Sahiplerinden Alınmayan Vergiler Çiftçiden De Alınmasın"

Şimdi biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak uzun yıllardır çiftçimiz için mücadele verdirdiklerini söyleyen Aydınlık, “Meclis'te. Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak defalarca "yat sahiplerinden, uçak sahiplerinden alınmayan vergiler çiftçiden de alınmasın" dedik, kanun teklifi verdik; ama sağolsun AKP Milletvekilleri bize hiç destek vermedi. O nedenle çiftçinin ağır vergiler altında, ağır zamlar altında beli bükülüyor. Bugün desteklemede sıkıntı var, mazotta sıkıntı var, gübrede sıkıntı var.” dedi.

“Elbette Hemşehrilerimizin Sorunlarını Dile Getireceğiz”

Memleketimizi temsilen TBMM'ye gönderdi, bizlerde elbette hemşehrilerimizin sorunlarını dile getireceğiz diyen Aydınlık, “Şimdi, Şanlıurfalı hemşehrilerim mademki beni memleketimizi temsilen TBMM'ye gönderdi, bizlerde elbette hemşehrilerimizin sorunlarını dile getireceğiz. O nedenle sağanak yağış nedeniyle mağdur olan çiftçilerimiz için Sayın Bakan'a yazılı soru önergemizi gönderdik. Umarım en yakın sürede Sayın Bakan'dan yanıt alabiliriz. Şahsım olarak problemin çözülmesi için elimden ne geliyorsa yapacağım." Diye konuştu.

Haber: Ayhan Kesici 

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 09:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER