Mevlana Külliyesi Açılışını Diyanet İşleri Başkanı ve Fakıbaba Yaptı

Şanlıurfa Bazı incelemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa'ya gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba ve Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş Şanlıurfa'da yapımı tamamlanan 4 minareli Mevlana Celaleddin Rumi Cami ve Külliyesi'nın açılışını yaptılar

Yaklaşık 5 Yıldır inşşatı devam eden Haliliye İlçesi'ne bağlı İmam Bakır Mahallesi'nde bulunan ve Bölgenin en büyük külliyesi olan Sanatçı İbrahim Tatlıses’in 2002 yılında gelip inşaatında demir bağladığı cami, 20 dönüm arazi üzerinde 5 bin kişi birden namaz kılabilecek, Mevlana Celaleddin-i Rumi Cami, erkekler ve bayanlar için ilim ve hafızlık medresesi, Mevlevihane Dergâhı, Arapça, Farsça ve İngilizce derslerin verileceği alanlar yer alıyor.

Mevlana Celaleddin Rumi Cami ve Külliyesi açılış törenine Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Diyanet işleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, eski Şanlıurfa Valisi şimdiki Bursa Valisi İzzeddin Küçük, Bursa Başsavcısı Uğurhan Kuş, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Büyükşehir belediye Başkanı vekili İsa Kızıldemir, ilçe Belediye Başkanları, Malezya Ankara Büyükelçisi Sn. Abd Razak Bin Abdul Wahab, AK Parti İlçe Başkanları ve vatandaşlar ile vatandaşlar katıldı.

Mevlana Celaleddin Rumi Cami Açılış öncesi bir konuşma yapan Bakan Fakıbaba "Başkaları benden çok gelip istediler ama menderese yapacağına inandığım Kasım Hafız'a olur verdim. Malezya'dan bir iş adamı Eyüp Nebi'yi ziyareti için eşlik ettim. Orayı çok beğendi. Buraya geldi baktı ve ben burayı bitireceğim dedi. Onun adına büyükelçiye ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş,"Projenin yapılmasından tamamlanıncaya kadar emeği olanlardan Allah razı olsun. Böylesi hayır ve hasenatın artmasını nasip eyle, milletimizi, memleketimizi, vatanımızı ve bayrağımızı daim eyle, en değerli varlıklarımıza göz diken düşmanlarımıza fırsat verme Allah'ım. Memleketimizin her tarafında hain ve düşmanlarla mücadele eden askerlerimize ve komutanlarımıza yardım eyle Allah'ım." diye dua etti.

Mevlana Celaleddin Rumi Cami ve Külliyesinin açılışı Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş tarafından okunan duanın ardından tekbirlerle açıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba ve Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş açılışı yapılan camide ilk Cuma namazını birlikte kıldılar.

Mevlana Külliyesinde namaz kılmaya gelen vatandaşlardan iğne yere düşmüyordu. İlk cuma namazında vatandaşlar oldukça yoğun bir katılımla hem açılışı gerçekleştirdiler hemde cuma namazını kıldılar.Cuma namazı çıkışında Sakal-ı Şerif'i görmek isteyen vatandaşlar yoğunluk oluşturdu. Cuma namazına gelen vatandaşlara pilav ikram edildi.

Mevlana Celaleddin Rumi Cami ve Külliyesi'nın özellikleri

Yapımı 11 Nisan 2012 tarihinde temeli atılan Mevlana Celaleddin Rumi Cami ve Külliyesi 20 dönüm üzerine inşa edilmiştir. (3 bin metre açık ve 2 bin m2 kapalı olmak üzere) 5000 m2 kullanım alanına sahip olan bu yapı, Urfa’nın 4 minareli ilk ve tek camisi özelliğini taşımaktadır. Yapıya, Mevlevi Dergahı, Hafızlık Mektebi, Medrese, Kuran Kursu ve kapalı otopark inşaatına bulunmaktadır.

ılar. 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2018, 15:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cemaat
Cemaat - 13 ay Önce

ALLAH emeği geçen herkesten razı olsun

HALİL DAĞ
HALİL DAĞ - 10 ay Önce

HOCAM HAYIRLI CUMALAR HOCAM ALLAHTAN BAŞKASINA GÜVENEN AHMAKTIR HAYIRLI CUMALAR HOCAM

HALİL DAĞ
HALİL DAĞ - 7 ay Önce

HOCAM DİYANETİMİZ 15 TEMMUZU ANMA ETKİNLİKLERİ YAPACAKMIŞ HOCAM ALLAH RAZI OLSUN İYİ OLUR KURAN OKUYALIM SELALAR OKUYALIM HALK ONAYLIYOR MİLLETİNİX SİZİNLE BİRLİKTEDİR BİZLERDE 15 TEMMUZ GECESİ CAMİLERDE OLACAĞIZ ALLAH DİYANETİMİZDEN RAZI OLSUN

HALİL DAĞ
HALİL DAĞ - 7 ay Önce

HOCAM ALLAH PEYGAMVER İÇİN OLSUN BENİM HAKKIMI BUNLARDAN ALIP BANA GÖNDERİN BENİ DAHA FAZLA BEKLETMEYİN ALLAH RIZASI İÇİN OLSUN KURANIN PEYGAMBERİN HATRI İÇİN OLSUN BENİM HAKKIMI ALIP BANA GÖNDERİN ADELET YERİNİ BULSUN SİZDEN GELECEK HAYIRLI HABERİ BEKLİYORUM

HALİL DAĞ
HALİL DAĞ - 7 ay Önce

HOCAM TAYİP ERDOĞAN BENİM HAKKIMI BAŞKASINA VERDİ HOCAM BENİM PARAMI HAKKIMI BUNLARDAN ALIN BENİM ÖMRÜM BUNLARIN PEŞİNDE KOŞMAKTAN BİTTİ GİTTİ BOŞU BOŞUNA HOCAM BUNLAR BİZİ MAHFETTİ PERİŞAN ETTİ EVİMİZİ YIKTILAR OCAĞIMIZI YERLE BİR ETTİLER VİJDANLARI MERHAMETLERİ OLSAYDI BÖYLE YAPMAZLARDI ALLAH RIZASI İÇİN OLSUN BİZİM HAKKIMIZI BUNLARDAN ALIN HOCAM SİZE VE AİLENİZE ÖLÜNCEYE KADAR DUA EDERİM BİZİM HAKKIMIZI BUNLARDAN ALIN HOCAM

SIRADAKİ HABER