Mesleki Eğitim Öğrencilerin Çehrelerini Değiştiriyor

Eyyübiye ilçesinde bulunan Mahmut İkbal Büyükkırcalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Bölümü öğrencileri okulda gördükleri mesleki eğitim sayesinde çehreleri değişiyor.

Son yıllarda özellikle Şanlıurfa’da meslek liselerine verilen önem ve onların yaptıkları işler sayesinde meslek liseleri Urfa’da her geçen gün daha fazla ilgi görmeye başlıyor. Bu ilgi gören okullardan bir tanesi de Eyyübiye ilçesine bağlı olan Mahmut İkbal Büyükkırcalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi oldu. Dezavantajlı bölgede olması habaseti ile öğrenciler için bir nimet gibi gelen okul öğrencilerine sunduğu imkanlarla onların daha güzel bir geleceğe sahip olmalarına vesile/temel hazırlıyorlar. Okulun birçok başarısının yanında özellikle Kimya Bölümünde okuyan öğrencilerde yeteneklerini sergiliyorlar. Her ne kadar içerde olsalar da yaptıkları iş kendilerini dışarda tanıtmalarına yetiyor. Kimya bölümü öğrencileri Kimya hocaları Mustafa Fakçı ile birlikte okulda bulunan atölyelerde ürettikleri sabun, kolonya ve jel mumlarla hem geleceğe hazırlanıyorlar hem de okul bütçesine katkı sağlıyorlar. Okulun bütün imkânlarını kullanan öğrencilerin en büyük hayalleri ise gelecekte bu meslek üzerine ülke ve Şanlıurfa ekonomisine katkı sağlamak.

Eyyübye’de ikamet eden öğrenciler için umut niteliği taşıyan okulda müdür Muharrem Önel, Kimya Bölümü Hocası Mustafa Fakçı ve okul yönetimi öğrencilerine ellerinden geldiğince destek olup onların en iyi şekilde yetişmelerini sağlamaya çalışıyorlar. Özellikle yaptıkları çalışmalarla dışarda da takdir toplamaya başlayan okul, ürettikleri kolonya, sabun ve jel mumlarla sipariş alıyorlar.

‘Meslek liseleri Türkiye’nin lokomotifleridir’

Kimya Bölümü hocası Mustafa Fakçı,“Kimya ile ilgili öğrencilerimize günlük hayatta kullandığımız, sabun olsun, kolonya olsun çeşitli dekoratif mumlar olsun bunları yaptırmaya çalışıyoruz. Ve ufuk açmak istiyoruz meslek liselerinde yapabilecek şeylerin olduğunu göstermek istiyoruz. Bir Anadolu Lisesi öğrenicinin derslerini alıyorlar ve ekstrada da el işlerini geliştiriyorlar ve sanayiye katkıda bulunuyorlar. İlerde hobi dükkânları veya büyük ölçekte fabrikalar açabilirler, bu gibi şeyleri yaptırtmayı ve göstermeye çalışıyoruz. Mesela yaptığımız hediyelik kolonyalar siparişleri yetiştirmeye çalışıyoruz. Kolonya olsun çeşitli jel mumlar olsun, normal mumlar olsun çeşitli baharatlı sabunların nasıl yapıldığını ve içeriklerini kendilerine anlatıyoruz. Meslek liseleri Türkiye’nin lokomotifi olan liselerdir, meslek liseleri olmadığı zaman birçok şey eksik kalmış olur. Üretim olsun, sanayi olsun birçok şey meslek liselerine dayanıyor. Devletimizin bu konuda katkıları çok fazla ama daha arttırılmasını istiyoruz. Maddi imkânsızlıklar içiresinde birçok şeyi yapmaya çalışıyoruz ama desteklerin de var olması lazım. Mesela biz sıvı sabun üretmek istiyoruz eğer döner sermayemiz olursa üretimi öğrencelerimize gösterip katkı sağlamak istiyoruz.” dedi.

‘Altın fırsat sunuyoruz kendilerine’

Eyyübiye bölgesinde kimya teknolojileri bölümünün ilk başta öğrenciler tarafından değişik geldiğini söyleyen Kimya Hocası Mustafa Fakçı, “Eyyübiye bölgesinde genç nüfus çok fazladır, kimya teknolojisine ilk başta baktığımızda değişik bir bölüm ilk gelen öğrencilerimiz böyle bir yanlı bakıyorlar ama sonra içeriğini öğrettikçe sevdirmeye çalışıyoruz, günlük hayatta insanların en fazla kullandığı günde 3 kere elimizi yüzümüzü yıkıyoruz. Sabun kullanıyoruz işte kozmetik ürün olarak kolonya kullanıyoruz, destek olursa eğer daha farklı şeyler daha güzel şeyler üretip çocukları bu hayata hazırlamaya çalışıyoruz. Biz burada altın değerinde şeyler üretiyoruz onlara eğlenerek geliyorlar onlarda öğrenmeye istekli öğrenciler ve bu konuda altın fırsatı sunuyoruz kendilerine.” Diye konuştu.

 

Meslek liseleri diğer okullara göre daha avantajlı

Mahmut İkbal Büyükkırcalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Bölümü öğrencisi Mehmet Demiray ise bu bölüme severek geldiklerini ve okulun kendirine çok şey kaydetti. Mehmet Demiray, “Çalışmalarımız ve eğitimlerimiz iyi gidiyor biz meslek lisesi olarak diğer okullara oranla daha iyiyiz. Sonuçta biz burada bir şeyler öğreniyoruz, çalışmalarımız güzel gidiyor ve hafta sonları da kurslarımızla kendimizi daha iyi geliştiriyoruz.  Burada kolonya gibi malzemeler üretiyoruz ve halkın hizmetine sunuyoruz. Ve burada yaptıklarımızı başka yerlere satıyoruz ya da sipariş ediyorlar. Meslek lisesinde okumak benim için bir ayrıcalık oldu,  diğer liselere göre meslek lisesinde okumak bence daha avantajlıdır. Biz bu avantajları iyi kullanmak istiyoruz, yaptıklarımıza daha güzel şeyler katıp kendimizi daha geliştirmek ve yaptıklarımızı daha da geliştirmek istiyoruz. Yaptığımız işlerin bizlere, okulumuza, şehrimize hata ülkemize katkısı var. Ne ekersen onu biçersin diyorlar bizde bu yolla ilerde şimdi yaptıklarımın üzerine katıp daha geliştirmek daha ileriye götürmek istiyoruz. Bu ilerde bize iş sahibi olma imkânı sağlayabilir açacağım iş yerinde kendi işimizi yapabiliriz.” dedi.

‘Gelen siparişleri hazırlayıp sunuyoruz’

“Ben meslek lisesinde olduğum için çok mutluyum, diğer liseleri düşündüğümüzde onlar sınav konusunda belki bizden daha iyi olabilirler ama bizde uygulamalı teorik anlamında daha iyiyiz.” Diyen bir diğer kimya bölümü öğrencisi Faruk, “Bizde uygulamalı ve böyle yeteneğimiz olduğu için meslek lisesine geldik yani bizim başarılı olmamasın yolu buradan geçiyor. Bizde burada kimya bölümünde okuyoruz, sabun, kolonya ve sabun gibi şeyler üretiyoruz. Devletimizin ve hocalarımızın bizlere verdikleri desteklerle bunları yapıyoruz. Biz yaptıklarımızı satıyoruz hata çoğu yerden sipariş alıyoruz, gelen siparişleri burada hazırlayıp sahiplerine teslim ediyoruz hata yaptığımız mumlar baya beğeniliyor ve birçok sergide de gündeme geldi. Hala elimizde siparişlerimiz var, onları da yavaş yavaş yapmaya çalışıyoruz. Meslek liseleri diğer liselere göre çok daha farklıdır, ben diğer liselerle karşılaştırdığımızda daha iyi görüyorum ve daha güzel olduğunu düşünüyorum. Aldığımız dersler kadar uygulamada yapıyoruz buda bizim en büyük avantajımızdır. Mum kolonya bunların hepsini uygulama sayesinde öğrendik. Bizlere verilen destekler çok güzel ama ben buradan devletimize ve yetkili kişilere seslenmek istiyorum meslek liselerine daha fazla destek verilsin, bizlere verilen destekler sayesinde bunları yapabildik bizlere daha fazla destek ve imkân verilse çok daha iyilerini yaparız. Şanlıurfa’mızda şuanda bir tane sıvı sabun fabrikamız var, tabi bu yeterli değil bizler gibileri buradan mezun olacak ki ve iş hayatını atılıp açacağı yeni işyerleri ile şehrimize ve sanayisine katkı sağlayabilelim. Yapacağımız daha güzel çalışmalarla şehrimize çok daha güzel katkılar sağlayacağımıza inanıyoruz.” İfadelerini kullandı.  

Haber: Mehmet Kaması

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2018, 10:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa
mustafa - 1 yıl Önce

iyi çalışmalar

SIRADAKİ HABER