Mesleğe İlgisizlik Kızları Çeyizsiz Bırakacak

Şanlıurfa’da yaklaşık 20 yıldır dikiş, nakış işi ile uğraşan Adil Yayla, mesleğe eskisi gibi rağbetin olmamasından yakındı.

Mesleğe İlgisizlik Kızları Çeyizsiz Bırakacak

Bir zamanların gözde mesleği olan dikiş, nakış mesleğine son demlerini vuran 20 yıllık dikiş, nakış ustası Adil Yayla mesleğe olan ilginin gün geçtikçe kaybolduğunu belirtti. İşlerinde son 2,3 yıldan beri bir kırılma olduğunu söyleyen Yayla, tüm bu olumsuzluklara rağmen ‘mesleği halen ilk gün ki gibi seviyorum’ dedi.

“2-3 yıldır işlerde bir kırılma var”

Yayla; “ Şanlıurfa'da 20 yıldır nakış işi ile uğraşıyorum. Eskiden daha çok rekabet vardı son zamanlarda 2-3 yıldır işlerde bir kırılma var eskiye göre iş yapamıyoruz. Urfa'da yaklaşık 20-30 tane civarında nakış işi yapanlar vardı şimdi 2-3 tane kaldı çok ciddi bir azalma var. Eskiden doğu tarafında bakışa ilgi vardı nakış işi çeyiz işi yapanlar vardı şimdi ise tam tersi doğu tarafı iş yapamaz oldu batı ise iş yapmaya devam ediyor. Eskiden aşiret dediğimiz kişiler fazla yapıyordu nakış işi şimdi şehirdekiler batıdakiler nakış işini yapıyor.” dedi.

“Çeyiz genç kız için yapılan bireydir”

Eskiye nadiren işlerinde bir düzelme olduğunu söyleyen Yayla; “Son 4 aydır yine mesleğe dönüş var. Çeyiz aslında bir genç kız için yapılan bireydir nevresim çeyiz olmaz ama nakış el işi nakışlar yarın öbür gün biri genç kıza sorduklarında çeyizin var mı deyince nakışım yok deyince olmaz. Nakış ile nevresim arasında bir rekabet var rekabet olmasına rağmen nevresimi çeyiz diye kullanılmaz Nevresim çeyiz değil bir iki defa yıkamada çöpe atılır. Televizyon kanallarında programlar var programda çeyizini getir diyorlar çeyizlerini getiriyorlar dantel işidir, nakış işidir hepsi el işidir eskiden mesela el ile yapılıyordu ama şimdi bilgisayarla yapılıyor o ayrı konu ama el işidir” diye konuştu.

“ Kumaş iyi olduğu sürece ömürlük nakış olur”

Nakış işçiliğinin ömürlük olduğunu savunan Yayla; “ Kumaş iyi olduğu sürece ömürlük nakış olur hata hatta çocuklarınıza torunlarına gösterebilirsiniz. Tabi işlerimizde bir kesinti oluyor ama kültürel olarak kaybediyoruz torunlarımıza bir şey bırakmıyoruz. Nakış işçiliği ileriki zamanlarda geri dönüş yapacaktır öyle ümit ediyorum. Bir çeyizi bir takımı 4-5 saatte bitirebiliriz, eskiden mesela bir takım bir ay bir buçuk ay sürüyor ama biz bunu 4-5 saate bitiriyoruz. Fabrikasyon düzgün malzeme kullanmıyor, mesela benim kullandığım iplik yedi TL ise fabrikasyonun aldığı iplik fiyatı iki üç TL bizim kullandığımız yaptığımız nakış işçiliği çamaşır suyu ile yıkansa renk atmaz. Ama fabrikasyon nakış işi bir defa yıkandığında çöpe atılır fabrikasyon malzeme ucuzdur ama bir işe yaramaz. Doların yükselmesi biz nakış işçiliğine çok dokundu doların yükselmesinden önce aldığımız iplik iki TL şimdi altı TL. Aldığımız ürünler Türkiye'de ihraç ediyor ama artık neye bağlantıysa aldığımız malzemelerde yükselme var. Dolara bağlayan esnaflar fırsatçılıktır” sözlerini kaydetti.

“İnsanlar çeyiz olmadan evlenmiyordu”

Mikrofonlarımıza konuşan Yayla son olarak; “20 yıl önce bu işe başladığımızda baya bir rekabet vardı. İnsanlar çeyiz olmadan evlenmiyordu yani nakışsı olmasa evlenmiyorum derdi şimdi nakış olsa da olur olmasa da olur diyorlar ama kültür olarak çok geride kalıyoruz bu şekilde devam edilirse kızlarımız hepsi çeyiziz kalacak. Eskiden nakış için gelen aileler düğün havası ile gelirdiler, bütün akraba gelir çeyiz yaparlardı” dedi.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2018, 08:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER