Mera Alanları Daralıyor

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde küçükbaş hayvancılığın geçim kayağı olduğu Siverek Karacadağ bölgesinde mera hayvancığı yapan besiciler zor günler geçiriyor. Besiciler, “Özellikle mera alanların daralması ve saman fiyatlarının yüksek olmasından dolayı zor durumda oluğunu ve mera alanların tarıma açılmaması gerektiğini söylediler.

Mera Alanları Daralıyor

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesi kırsalında geçimini hayvancılık yaparak sağlayan çok sayıda besici, yağışların bu yıl fazla olmasından dolayı yem fiyatların yükselmesine neden olduğunu belirterek, yağışların olmadığı günlerde hayvanlarını otlaklara bıraktıklarına ama hayvanların otlaklarda yeterince doymadığını ve yem almak zorunda kaldıklarını belirten ve orantısız artan yem fiyatlarına tepki gösterdi.

“Otlaklardaki Ot Hayvanları Doyurmuyor”

Karınca köyünde geçimini hayvancılık yaparak sağlayan Hakan Koyuncu, otlaklarda yeterince ot yetişmemesini gören fırsatçıların saman ve arpa fiyatlarını yükselttiklerini söyledi. "Kış ayının soğuk geçmesi ve yağışların diğer yılara oranla fazla olması nedeniyle otlaklardaki ot hayvanları doyurmuyor. Bu durumda yaylaya çıkamayan hayvanlar ahırlarda kalmak zorunda kaldı. Bizim gibi geçimini hayvancılık ile sağlayanlar saman ve arpa fiyatlarının artması nedeniyle masrafları karşılayamaz duruma geldi. Soğuk havaları fırsat bilen fırsatçılar, fiyatları artırdıklarından dolayı besiciler zor durumda kalıyor.

“Köylerde Hayvan Sayısı Çok azaldı”

Yıllardır köyde hayvancılık yaptığını söyleyen Hasan Kesici, “Özellikle son yıllarda giderek köylerde hayvan sayısının giderek azaldığını ve gençlerinden bu işe ilgi duymadığını daha çok ilçeye veya başka yerlere göç ediyor. Yıllardır hayvancılık yapıyorum geçmiş yıllarda iyiydi ama bu sene yağmur ve don olaylarının fazla olmasından dolayı otlar yetişmedi. Hal böyle olunca bizde samana yöneldik ama fiyatları çok yüksek buda biz mera hayvancılığı yapanları çok olumsuz etkiliyor. Eskiden samanın daha ucuzdu şimdi her şeyde olduğu gibi samanda çok pahalı. Ne yapalım bilmiyoruz, yaylaya çıkartsak ot yok, ahırda kalsa fiyatlar pahalı.” Dedi.

“Denetimler Daha Fazla Olmalı”

Yetkililerinin konuyla ilgili denetimlerini arttırması gerektiğini söyleyen Ercan Koyuncu, “ Çocukluğumdan beri hayvancılık yapıyoruz. Bu yıl yağışlar diğer yıllara göre fazla ve soğuk olduğu için hayvanlarımızı meraya bırakamıyoruz. Bu yüzden hayvanlar sürekli ahırda kalıyor. Bu yüzden hayvanların aç kalmaması için günde 5-6 defa yem veriyoruz. Sürekli yem verdimiz için yazın kendi tarlalarımızdan ve dışardan aldığımız yem fiyatları bitti ve yenide yem almak zorundayız. Ama yazın aldığımız saman ve arpa fiyatı iki katına çıkmış. Buda bizi çok olumsuz etkiliyor. Özellikle bunu fırsat bilenler fiyatları daha da artırıyor. Bu yüzden denetimlerin diğer ürünlerde olduğu gibi samanda olması gerektiğini düşünüyorum.

“Mera Alanları Tükeniyor”

Karınca köyünde uzun yıllardır hayvancılık yapan isimi vermek istemeyen bir vatandaş ise , "Bahar ayları geldiğinde genellikle hayvan yemi bitiyor. Bizde hayvanları otlamaları için meraya bırakırız ama eskiden hayvan sayısının fazla olmasına rağmen meralar alanları daha çoktu şimdi ise hayvan sayısında azalma ne kadar olduysa bile birçok mera alanın tarım alanına açılmasından dolayı hayvanların otlama alanlarının çok daraldığın ve bu yüzden meralar çok çabuk bitiyor. Bu yüzden eskiden beş ay  yem veriyorduk  hayvanlara şimdi  ise  nerdeyse  yılın tamamında  vermek  zorunda  kalıyoruz. Bu yüzden mera alanların tarım alanına açılmaması gerektiğini ve devletin buna çözüm bulması gerektiğini ve denetimlerin artması gerekir. Bu bölgede birçok kişinin tek geçim kaynağı hayvancılıktır. Yetkililerin konuda çalışma yapması gerekir. Bu gidişle bölgede hayvancılık bitecek, bakalım o zaman ne olacak? Ya bir an önce buna bir çözüm bulunsun ya da bu işi bırakmak zorunda kalacağız” diye konuştu.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2019, 13:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER