Meclis Adaylıklarında Kontenjan Adayları Başkan Yardımcısı Mıdır?

Kısa bir süre sonra yapılacak yerel seçimler öncesi partiler hazırlıklarını tamamlarken seçmenler merak edilenlere gazetecilere soruyor.

Meclis Adaylıklarında Kontenjan Adayları Başkan Yardımcısı Mıdır?

Seçimi hangi partinin kazanacağı vatandaşlar arasında merak konusu olurken bazı vatandaşlar hangi adayın anketlerde önde olduğunu merak etmeye başladı.

Bazı seçmenler ise kafalarındaki soru işaretlerini gazetecilere sorarak gidermeye çalışıyor. En çok sorulan ve seçmenler tarafından soruların başında ise belediye başkan adayının kontenjanı olarak seçime girecek meclis üyesi adaylarının belediye başkan yardımcısı olup olmadığı yönünde.

En fazla bu konuda kendisine soru sorulduğunu belirten gazeteci – yazar Şükrü Dolaş, “Nihayetinde nüfus itibariyle büyük bir ilçe ve seçimin nabzı gazetecilere soruluyor. En fazla dikkatimi çeken soru ise belediye başkan adayının seçimi kazanmasıyla birlikte kontenjan adaylarının neden belediye başkanı olduğu yönünde geliyor. Bazı seçmenler bu konuda ya yanlış bilgilendiriliyor ya da yanlış bilgi alıyor.” dedi.

Kontenjan adayının kaderinin belediye başkanıyla şekillendiğine dikkat çeken Dolaş, şu ifadeleri kullandı: “Kontenjan adayı belediye başkan adayının seçimi kazanması halinde meclise girme şansı var. Yani belediye başkan adayı seçimi kazanamazsa kontenjan adayı meclise giremiyor. Belediye başkan adayının seçimi kazanmasının akabinde kontenjan adayı da diğer meclis üyeleri gibi meclise girmeye hak kazanır. Belediye başkan yardımcılığı ise parti grubunun istişareler sonucu karar almasıyla belirlenir. Sonuç olarak kontenjan adaylarının belediye başkan yardımcısı olduğu yönündeki bilgi pek doğru bilinen bir bilgi değil.”

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2019, 18:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER