Mavi Çarşafın Son Temsilcileri

Cumhuriyetin ilanından sonra şapka devrimiyle birlikte Siverek’te kadınlar tarafından kullanılmaya başlanılan mavi çarşaf artı kullanmıyor.

Mavi Çarşafın Son Temsilcileri

İlçede yaşı ilerlemiş bayanların tek tük kullandığı mavi çarşafı görenler eski günlerim anısına mutlaka sokaktan geçen mavili çarşaflı kadının fotoğrafını çekiyor. Eski zamanlarda Siverek’in her kesiminde kadınların vazgeçilmesi ve simgesi olan Mavi Çarşaf son demlerini yaşıyor. Kadınların daha çok dışarı çıktığında kullandığı Mavi Çarşaflı kadınları gören kişiler fotoğraf çektiriyor. Bazı kadınlar fotoğraf çekilmesine izin vermezken bazıları ise mavi çarşafıyla objektiflere poz veriyor.

Tüm kadınların ve genç kızların bir zamanlar ilçede mavi çarşaf kullandığını Belirten Türkan Aydemir (75) yaptığı açıklamada şunları kaydetti” eskiden şehir merkezinde yaşayan tüm kadınlar ve genç kızlar mavi çarşaf takmadan dışarı çıkmazlardı çarşafsız dışarı çıkmak çok ayıp sayılırdı. Zamanla artık çarşaf kullanmak ayıp oldu” dedi.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 08:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahim
İbrahim - 6 ay Önce

Mavi çarşafın kullanılma sebebi haberde eksik. Mesela şapka kanununa mı tepkiydi? beyaz ve siyah çarşafı biliyoruz da mavi ilginç evet. Haber metnine eklemeler yapılması lazım

SIRADAKİ HABER