15 Mayıs 2017 Pazartesi 12:32
Maşuk Toki’de Taşınan Taşınana
banner23

Şanlıurfa’nın yeni yerleşim merkezlerinden olan Maşuk TOKİ’de vatandaşlar, evlerini tek tek satarak kaçmaya başladı. Taksitlerdeki artış oranları, site yönetimlerdeki yüksek aidatlar ve düşük hizmetler nedeniyle evlerini satışa çıkaranların sayısı arttı. Yetkililere çağrıda bulunan vatandaşlar, geçici site yönetiminin kat maliklerine devredilmesi istedi.Maşuk sakinleri TOKİ’den yüksek site aidatları, konut taksitlerindeki yüksek artış oranları, yeterince hizmet verilememesi nedeniyle dertli. Yaklaşık 1 yıldır istenilen çalışmaları veremeyen site yönetimine tepkiler çığ gibi büyürken, vatandaşlar da adam akıllı muhattap bulamaması nedeniyle evlerini bir bir satışa çıkarmaya başladı. Konutların balkonlarında satılık tabelaları artış gösterdi. Ayrıca, 2010 yılında Akabe TOKİ’de bu sorunlara benzer sıkıntılar yaşanmıştı. Geçici site yönetimi, hizmet alamayan kat maliklerini aidatlarını ödemediği gerekçesiyle, gönderdiği mesajlarla icra yoluyla tehdit etmeye devam ediyor. Geçici site yönetiminden kurtulmanın mevzuatı, 634 sayılı kat malikleri kanununda açık bir şekilde görev süresi belirtildiği şekilde açık olmasına rağmen yönetim kanunu takmıyor.

 YÖNETİM, 634 SAYILI KAT MÜLKİYETİ KANUNUNA GÖRE BELİRLENİYOR

 Site yönetimi noktasında dar gelirli vatandaşlar, alt gelir grubu olan alıcıların TOKİ ile yaptıkları bir sözleşme bulunuyor. Kat mülkiyeti kanununda geçici bir site yönetimi oluşturuluyor. Başbakanlık TOKİ Konut tarafından özel şirketlere, kendisine bağlı olan Emlak Konut, Boğaziçi Konut’a bağlı şirketler bulunuyor. TOKİ, Türkiye genelinde yaptığı konutların belirli bir sürede anlaşarak yönetim şeklini pazarlıyor. Bu anlaşmaya göre geçici site yönetimi ise 634 sayılı kat mülkiyeti kanununa göre, yönetim sitesinin şartları belirlendi. Bu şartlardan birisi de geçici site yönetimi kat sahipleri adına hizmet yaptığı belirtiliyor. Gelir ve giderler, kat malikleri tarafından belirlendiği, bu hizmetlerde de kar amacı güdülmediği ifade ediliyor.

 GEÇİCİ YÖNETİMİN GÖREV SÜRESİ EN AZ 6 AY, EN ÇOK 1 YIL

Kat maliklerinin birbirini tanımadıklarından dolayı hizmet anlamında bir aksama yaşanmaması için TOKİ böyle bir hizmeti kendisi belirliyor. Minimum 6 ay, en çok 1 yıldır. TOKİ site yönetiminden vatandaşlar, memnuniyetsizliklerini ifade etmeleri halinde birlikte hareket ederek yüzde 51’lik kısımla ilgili karar defteri oluşturup, notere tastik ettirmeleri gerekiyor. Her binada yüzde 51’lik blokun oluşturulması gerekiyor ve yetki için onay almaları gerekiyor.

 TOKİ’YE İHTARNAME GÖNDERİP MEMNUNİYETSİZLİKLERİNİ DİLE GETİREBİLİRLER

TOKİ’ye ihtarname gönderip memnuniyetsizliklerini ifade eden açıklamalarında bulunmaları gerektiği ifade edildi. Seçime davet etmeleri gerekiyor,  geçici site yönetiminin görev süresinin sona ermesinden sonra talep etme hakları bulunuyor. Bu talep olmadığı sürece süreç her yıl yenilenir. Site yönetimi bütçe yeniler. Yenilenen bütçeler, kat maliklerine dağıtılır, onun üzerinden aidat belirlenir. Memnun olmayan sakinler, TOKİ’ye ihtar çekebilirler. Geçici site yönetimini seçime davet edebilirler. TOKİ, yüzde 51 ihtarnameyi aldıktan sonra en geç 6 içerisinde bu seçimi yapma zorunluluğu bulunuyor. Yapmadığı takdirde suç işlemiş oluyor. Gerekenler yapıldıktan sonra TOKİ yöneticileri, site yönetimi seçimini yapar.

YÜZDE 51’LİK ÇOĞUNLUK ŞART

Mevcut yönetimin mali tablolarıyla birlikte seçilen yönetimi devreder. Süreci 15 gündür, 1 aydır. Kat yönetimi başkanı, site yönetiminin hakkında suç duyurusunda bulunma hakkına sahiptir. Temel amaç, site sakinlerinin yönetimden kurtulması ise yüzde 51’inin sağlanması gerekiyor. Aksi takdirde TOKİ hazırladığı raporlarla talep olmadı, sürekli yenileme yoluna gider. 6 ay ve 1 yıllık sürenin tamamlanmasının ardından her kat maliki, kendi aralarında toplanıp yönetim oluşturduğu takdirde TOKİ yönetimine çekeceği resmi ihtarnamelerinden sonra yönetim toplanarak bir seçim gündemi belirler. Bina sakinlerine duyurulur. O sırada talip olan, TOKİ’nin görevlendirdiği yönetim bunlara usul çerçevesinde devreder.

Son Güncelleme: 15.05.2017 12:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.