Maraş mı Antep mi Urfa mı? Biber kimin?

Gaziantep Gastronomi Festivali'nin 'kırmızı biber' hasadı ile başlamasının ardından Gaziantep ve Kahramanmaraş karşı karşıya geldi. İki şehir de biber bizim derken, bu tartışma en çok Şanlıurfalıları öfkelendirdi.

Maraş mı Antep mi Urfa mı? Biber kimin?

Gaziantep'te bu yıl 2'ncisi düzenlenen Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali  'kırmızı biber' hasadı ile başladı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, burada yaptığı konuşmada "Güneş, bu coğrafyada çok daha güzel doğuyor. Suyumuz, rüzgârımız sert. Biberimiz kendiliğinden bu lezzete bürünmüyor. İnsanımız mert, tarlamız cömerttir. Biberimiz, hem lezzet hem şifadır. Hep birlikte bunu Dünya sofrasına koyacağız. Geçen yıl şehrimize gelen Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, bu lezzeti sofralarında kullandılar, şimdi ülkelerine Nurdağı ve İslahiye’nin biberlerini alıyorlar, market zincirlerinde satılmaya başlandı” dedi ve Kahramanmaraş’tan "Biber bizim" sesi yükseldi.

"BİBERİ AĞZINA SÜRERLER"

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç ise Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yaptığı basın toplantısında biberin Kahramanmaraş'a ait olduğunu belirterek, Fatma Şahin’e seslendi ve "Fatma Şahin’i uyarıyoruz. Maraş’ın zenginliklerini çalmaya çalışmasın. Vallahi de billahi de Maraşlılar bu biberden onun ağzına sürerler. Maraş ile Antep arasında bir biber savaşı olsun istemiyoruz. Maraş biberi, yıllardır Maraş biberidir. Sayın Şahin, ‘Antep biberi’ dedi diye, bu biber Antep biberi olmaz. Gaziantep’in içme suyunu Sayın Şahin Maraş’tan aldı, şimdi gözünü Maraş biberine dikmiş. İnsaflı ol ya" dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2019, 21:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mıhe
Mıhe - 1 ay Önce

Biber Onların olsun, İSODMUZdan uzak dursunlar, Urfalı böyüklerimizden Ses Seda yok,,,,

ramazan mesçi
ramazan mesçi - 1 ay Önce

Hepsinin.

Urfalı
Urfalı - 1 ay Önce

Zamanında Fetullah gülen abi diye methiyeler söyleyen birinin sözlerine kim itimat eder.

ismail
ismail - 1 ay Önce

Urfa hariç; ya Antep in ya da Maraş in dır. Urfa ya hasıtlik yeter.

SIRADAKİ HABER