Mangala Turnuvasının Şampiyonu Belli Oldu

Şanlıurfa’da, Osmanlı geleneğinde yer alan ve 48 taşla oynanan mangala turnuvası sona erdi.

Mangala Turnuvasının Şampiyonu Belli Oldu

Şanlıurfa’da 1600 yıllarda Osmanlı döneminde oynanan ve günümüze kadar gelen Mangala oyunu için turnuva düzenlendi.
Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Bilim ve Sanat Merkezi Müdürlüğü, Osmanlı geleneğini yaşatmak, Şanlıurfa, Gaziantep ve Hatay yörelerinde oynanan Mangala turnuvası düzenledi. 
80 okulda oyunla ilgili öğretmenlere verilen eğitimin ardından lise öğrencileri arasında turnuva düzenlendi. 80 okuldan 80 öğrencinin katıldığı turnuvanın finali Müze Müdürlüğünde yapıldı. 
Mangala Turnuvasına Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ömer Polat, Müze Müdürü Celal Uludağ, Tarihi sütunlar arasında klasik müzik eşliğinde oynanan mangala oyununda lise öğrencisi Muhammet Canbek, birinci oldu. Oyunda dereceye girenlere teleskop ve bilgisayar hediye edildi.


Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Ümit Doğan, “Şanlıurfa genelinde 80 öğretmene mangala eğitimi verildi. 80 öğretmenimiz okullarında mangala turnuvası düzenledi. 80 öğrenci arasında finale kalan ilk 4 öğrencimiz için müze müdürlüğünde final turnuvası düzenledik. Hedefimiz Şanlıurfa’da bunu tüm öğrencilere öğrettikten sonra Türkiye turnuvası düzenleyeceğiz” dedi.
Mangala turnuvasında 80 öğrenciyi geride bırakan turnuvanın birincisi olan Muhammet Canbek, ise Osmanlı geleneği olan ve 48 taşla oynanan mangala turnuvasında birinci geldiği için mutlu olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2017, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER