Kur Dalgalanması Trambüs Projesini Etkiledi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Urfa’da yayın yapan yerel gazetelere verdiği röportajda, ülkede yaşanan kur dalgalanmasından dolayı firmaların zorluk yaşamaması için Trambüs projesinin aksadığını söyledi.

Kur Dalgalanması Trambüs Projesini Etkiledi

Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, yerel gazete temsilcileri ile bir araya geldi. Düzenli bir şekilde Urfa’da yayın yapan 8 yerel gazete temsilcileri ile bir araya gelen Nihat Çiftçi, büyükşehir olarak yaptıkları çalışmaları ve hayata geçirecekleri projeler hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Çiftçi, çalışmalarını şöyle aktardı.

Şanlıurfa'da devam eden projeler ne durumda?

Projelerden bahsedecek olursak Akçakale yolunun genişletilmesi projesinde alt yapı çalışmaları bitti. Şu anda asfaltlama çalışmaları yapılacak. Karakoyun Köprülü Kavşağında çalışmalar devam ediyor. 2 ay içerisinde bu çalışmalar tamamlanacak. Narlıdere Köprülü Kavşağının açılışını 20 Mart'ta yapacağız. Harran Otogarını yaptık ve açılışını yaptık. Alt yapı bakımından 56 kırsal mahallenin içme suyu projesini gerçekleştirdik. Siverek İdari Hizmet binasını yaptık. Yine Siverek'te 130 dönümlük şehir parkımızın açılışını 6 Mart'ta (Bugün) yapacağız. Viranşehir şehir parkının açılışını 18 Mart'ta yapacağız. 11 nisan Külliye projemizde sona doğru gelindi. Şu anda aksayan hiçbir projemiz yoktur.

Trambüs projesinden bahsedersek, bu teknolojisi yüksek bir projedir. Bunun alt yapısı tamamlandı. Bunun merkezi sistemlerinin hepsi tamamlandı. Trambüs makineleri de şu anda yapılıyor. Devletimiz 4 ay önce bir yasa çıkardı, bu yasa ile piyasada dalgalanmaların oluşmasına karşı firmaların iflas etmemesi için kanuni bir hak çıkarıldı. Firmaların iflas etmemesi için bu yasa ile ek süre verildi. O da bu döneme denk geldi. Ya da firma isterse sözleşmeyi feshedebilir. Bizim trambüsleri yapan firma projeyi tamamlayacağını, siparişlerini verdiğini, ancak süreye ihtiyacı olduğunu belirtti. Çünkü proje bedeli 66 milyondur. Piyasadaki dalgalanma ile 100 milyonluk bir maliyet olacak. Devletimiz buna bir düzenleme getirdi. Bu sadece bizim projeye değil, binlerce projeye bu düzenleme getirildi. Bakanlığın firmaya verdiği süre, Mayıs sonu itibariyledir. Biz de bu süreyi ve tüm imalatları kontrol ediyoruz. Merak edilecek bir durum yok. Makineler gelecek. Sadece ekonomik krizden dolayı devlet, yüklenici firmaya süre vermiştir. Yani Mayıs'ta trambüsler bize teslim edilecek. 8 aylık gecikme ise olağanüstü koşullardan kaynaklandı. Sadece trambüs projesinde ek süre istendi. Bu da parçaların ithal edilişinden dolayı oldu.

Şanlıurfa için şu ana kadar yapılmayan ancak önümüzdeki süreçte yapılması gerekir dediğiniz projeler var mı?

Benim 31 Mart'ta görevimin dolmasıyla 3 buçuk yıl Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmış olacağım. Ancak Şanlıurfa'nın bu projeleri için bu süre çok azdır. Bu kısa sürede çok büyük projeleri yapmayı başardığımı söyleyebilirim. Şu anda Şanlıurfa'yı ayağa kaldıracak projeler arasında düşündüğümüz 4 projeye süre yetmedi. Örneğin TUGAY alanının millet bahçesine dönüştürülme projesi. Bu projeyi somutlaştırdık, bunun planlama çalışmaları var. Bunun paralelinde yine üniversite ile de çalışma yaptık. Harran Üniversitesi Eyyübiye Kampüsü için Maşuk'ta bir yer verecektik ve kampüsün yerini de aynı şekilde millet bahçesine dönüştürecektik. Bu iki yeşil sosyal alan içerisinde kadın, sosyal, gençlik merkezi, millet kıraathanesi gibi birçok yapılar olacak. Bu alanlarda vatandaşlar rahatlıkla gidip dinlenebilecek. Bunun planlanması yapıldı, kurumlar arasında yazışmalar tamamlandı. Şu anda Büyükşehir Belediye Başkanlığımız TUGAY için yeni alan çalışmalarına başladı. Bu alan Gaziantep yolu üzerinde seçildi.

Diğer önemli bir proje, üç dereye su bırakılma projesidir. Bunun için de DSİ ile yazışmalar tamamlandı. Karakoyun, Sırrın ve Cavsak derelerine su bırakmak için planlamalar yapıldı.  Bu konu için en az 20 defa DSİ ile bir araya gelerek çalışıldı. Şu ana kadar belki bu proje sözlerde kaldı ama bu projenin ilk kez fizibilitesi yapıldı. Makro olan bu proje şu anda hazır vaziyette. Bunun için sadece kaynağın bulunması kalmış.

Diğer önemli proje, turizm yoludur. Eyyüp Peygamber Makamının etrafı bilindiği gibi davalıydı. Bu alan yaklaşık 110 dönümdür. Bunun mülkiyetini çözdük. Özel proje alanı olarak ilan edildi, Eyyüp Peygamber Makamının Halilurrahman gibi geniş alana yayılması için proje hazırlandı. Bu iki makamı birbirine bağlamak için Kalenin arkasındaki 320 evin kamulaştırılmasını içine alacak büyük bir projedir. 70 milyonluk bir projedir ve bunun da kaynağı hazırlanmıştır. Bu ödenek Büyükşehir tarafından 25 milyon, Eyyübiye Belediyesi tarafından 10 milyon, Kalkınma Balkanlığından 25 milyon kaynak sağlandı. Proje ödenek durumu çözülmüş durumda. Acele kamulaştırma kararını almak durumundayız. Bu kadar ev kamulaştırılmazsa mahkemelik olması an meselesi. Bu yargıya taşındığı zaman yıllar sonra ancak çözülebilir. Bu, turizm alanında çok önemsediğim bir projedir.

Hayvan Borsasının ihalesi yapıldı, ödenek durumu çözüldü. 15 Mart'ta Eyyüpnebi projesi ihaleye çıkacak. Bu da önemli bir proje ve ödeneği çözüldü. Bu projeler gerek görsellik gerek turizm alanında, sosyal, şehircilik anlamında Şanlıurfa'yı şaha kaldıracak projelerdir. Bunların hepsinde de somut adımlar atıldı.

GAP Vadisi projesini ben bitmiş olarak kabul ediyorum. Çünkü burada 2 etap kaldı. Bir etapta çalışmalar yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi aklını kullanıyor ve birçok projede diğer kurumları da dahil ediyor. Çünkü sadece Büyükşehir Belediyesi bunun altından kalkamaz. Yani projelerin koordinasyonunu Büyükşehir yapıyor ama sadece kaynak noktasında diğer kurumları da işin içine koyuyor.

Önemli projelere imza attınız. Bu projelerin kamuoyunda hak ettiği değeri bulduğuna inanır musunuz?

Projelerimiz muhakkak değer kazanmıştır. Vatandaşlarımız her yere rahatlıkla gidiyorsa her kapı açılıyorsa bunların payı var. Biz hızlı bir süreç geçirdik. Vatandaşların kafasında yanlış algılar olabilir ama bizden sonraki dönemlerde ne kadar başarı sağladığımız anlaşılacak. Bir taraftan asfalt yaparken, öte taraftan su şebekeleriyle uğraşıyorduk. Öte yandan sosyal alanlarda çalışmalar yürütüyorduk. 3 buçuk yılda Şanlıurfa çok önemli bir gelişme kat etti. Çok hızlı ilerlediği için henüz sindirilemedi. Bunların sindirilmesi için biraz zamana ihtiyaç var. Ama vatandaşlar yine de projeleri fark etmiş, onaylamıştır.

Turizm yılı için Büyükşehir Belediyesi ne tür çalışmalar yaptı? 2017 ve 2018 yıllarında Şanlıurfa'ya ne kadar turist geldi?

Turizmin Şanlıurfa için çok büyük önemi vardır. Çünkü tarihi bir şehirdir Şanlıurfa. Kültürümüz, müziğimiz, mimarimiz, mutfağımız var. iyi bir şehir elimizde var. Son 3-4 yıla baktığımızda Şanlıurfa'da turizm alanında en zor zamanlar geçiriyoruz. Şanlıurfa2da görülen göç, Suriye olayları, terör olayları nedeniyle bu düşüş yaşandı. Ancak buna rağmen turist sayısında müthiş bir artık var. Bu sayıda 1 milyona geldik. 2019 yılında turist sayısında 2 milyon hedef koyduk ama 1 buçuk milyon olacağını söyleyebilirim. Bu kapsamda eski Urfa evlerinin restorasyonunun büyük bir kısmı tamamlandı. Önümüzdeki günlerde Çarmelik Kervansarayını Tarım Müzesi olarak açıyoruz. Bu gibi yapıların konaklama, kültür, sanat, butik oteller olarak kullanılması gerekir. Bunun için de herkesin bu çalışmalara dahil olması gerekir.

Şanlıurfa Turizminin tanıtımına gelince önemli bir adım attık. Bu konuda her kurum kendine göre bir tanıtım modeli seçiyor ama ortaya net bir durum çıkmıyor. Bunu fark ettiğimiz için Valilik, ilçe belediyeleri, Büyükşehir Belediyesi, kalkınma ajansı ve diğer kurumların hepsini aynı çalıda toplayacak Şanlıurfa Turizm AŞ'yi kurduk. Restore ettiğimiz Barutçu Hanı'nı da buraya tahsis ettik. Bu şirketin amacı doğru tanıtmaktır. Göbeklitepe'yi tanıtmak için her zaman uluslararası projeleri düşündük. Bunun için her kurumdan bütçeyi sağladık. Artık şirket planlı bir şekilde çalışmalarını yürütecek.

Büyükşehir Belediyesinde özellikle personel alımında ve diğer alanlarda yolsuzluğun yapıldığı gibi algılar kamuoyuna yansıdı. Bununla ilgili biraz bilgi verir misiniz?

10 yıldır kamuoyunun gözü önündeyiz ve çok önemli projeler yürüttük. Gerek Karaköprü'de gerekse Büyükşehir'de yaptığım çalışmaların taktirini halkımız verir. Çok şükür adım hep hizmetlerle anıldı. Her zaman yaptığım çalışmalar tartışıldı. Personeller ile ilgili yapılan iddialar tamamen asılsızdır. Ben denetleme konusunda iyi olduğumu kanıtlayabilirim. Belediye personellerine de hep iyi niyetle yaklaştım ve onlara cesaret verdim. Ama kamunun malında gözleri olmaması şartı koydum. Büyükşehir Belediyesi göz önünde bulunduğu için kolaylıkla denetlenebiliyor zaten. Çok haksızlığa uğradık ama çok güzel bir seda bıraktığımıza inanıyorum. Kim haksızlığa uğrarsa zaten çekinmeden korkmadan söyler. Algı operasyonları tabi ki oldu. Çevik Kuvvet Köprülü Kavşağı algı operasyonuna maruz kaldı. En büyük projelerden biri. Şu anda çalışmaları zaten yapılıyor. Bu çalışma ile ilgili algı operasyonları başlatanlar seçimler için adaylar belirlendikten sonra sustular. Demek ki bu algılar şahsıma karşı yapılmış.

Bundan sonra kim bu göreve gelirse gelsin kentsel dönüşüm projesi üzerine mutlaka kafa yormalı. Bunun için en önemli proje Aşık-Öğütçü bölgesinin yerleşime açılmasıdır. Hem yapı bakımından hem de kullanılmayan alan olarak burası çok önemli. Burası hiçbir özel şirket dahilinde yürütülmedi. Tamamen Büyükşehir kadrosu tarafından projelendirildi. Burada konut üreteceğiz. Burayı yasal anlamda başka şekilde kullanamıyoruz. Burayı kamuoyu doğru anlamadı. Kentsel gelişimi ancak dönüşüme kullanabiliriz. Devlet buranın satılmaması için belediyeye devretmiş. Diğer yıkılacak olan alanlarda bulunan vatandaşlar burada yapılacak olan konutlara yerleştirilecek. Bu 4 yıllık bir projeydi ama son dakikada algı operasyonlarına maruz kaldı. Maalesef Şanlıurfa'da algı operasyonu yapmak çok kolay. Bu projede de biz taktir beklerken eleştiri aldık. Bu konuda çok üzüldüm. Ama bu projeden dönüş yok. Bu proje yine sürecek. Çünkü başka gelişim alanları yok. Ancak ileri bir zamanda bu proje hayata geçirildiğinde yazık ettiniz, bu bizim projemizdi derim. Yapılmasını da isterim.

Büyükşehir Belediyesi küçük bir yer değil. Bu nedenle yanlış bir durum hemen açığa çıkar. Şanlıurfa, doğruya sahip çıkmalı. Biri bu kenti geliştiriyorsa buna sahip çıkılması gerekir. Daha önce Şanlıurfa merkezde 80 dönümlük parklar yapılırken, bugün ilçelerde bile 100 dönümlük park yapıyoruz. Biz göz boyama değil, kalıcı projeler yaptık. Bundan sonra algı operasyonları konusunda bir söylem olursa, bunun arkasındaki ismi hemen açıklayacağım. Bu şehirde ne yaram ne de korkum var. Bugüne kadar sadece bu şehir için çalıştım. Bundan sonra benim için acıma olmayacak. Ben 10 yıldır adalete uygun, tamamen şeffaf çalışmalar yaptım. Ben belediye başkanı olarak seçildiğimde Şanlıurfalılara borçlandım ama bu borcumu çalışmalarla ödedim. Vatandaşlar da beni seviyor, benimle kucaklaşıyor. Bugüne kadar yanlış bir şey yaptığımı düşünmüyorum.

Büyükşehir Belediye Başkanı olarak 3 buçuk yıl görev yaptınız. Bu süreçte kentsel dönüşüm alanında önünüzde herhangi bir engel var mıydı? Hızmalı'yı Süleymaniye'ye bağlayan proje devam ediyor mu?

Kentsel dönüşüm kolay projeler değildir. Bunu vatandaşlara izah edelim ki anlaşılsın. Eski sanayi sitesi de bir kentsel dönüşüm projesidir. Ancak Sanayi, Hızmalı, Yeşildirek mahalleleri yerinde duruyor. 3 buçuk yılda biz de sanayi bölgesi etaplandırdık. Birinci etapta sanayinin taşındığı alanda temeli attık, ayağa kaldırdık. İkinci etapta yapıların ödemelerini yaptık, yıktırdık. Yeşildirek ile ilgili de problemlerle karşılaştık. Burası yoğun bir yerdir. Vatandaşlarla anlaşmak mümkün değil. Boş alan bulmamız lazım. Onun için de Karayollarının yeri satın alındı. Bunun yanında 20 dönümlük belediyemize ait olan yer de buna dahil edildi. Proje ihale edildi ama tasarruf tedbirlerine takıldığı için ihale iptal edildi. Tekrar ihaleye çıkmak için işlem başlatmış durumdayız.

Hızmalı ile ilgili Aşıkçı- Öğütçü bunların hepsinin çözüm kaynağıdır. Buranın mülkiyetini almayıp kentsel dönüşüm olarak ilan etmeseydik bu dönüşümleri hiç yapamazdık. Bu plan olmazsa sadece böyle söylemlerle devam eder. 10-20 yıl geçse de kentsel dönüşüm yapılamaz. Belediyenin söz konusu alanda 6 bin dönüm arazisi var. Bu arazi kullanılırsa hem kentsel dönüşüme büyük katkı sağlar hem de yeni bir Şanlıurfa kurar. Hızmalı'nın da kamulaştırmalarına başladık. Yol genişletme, köprülü kavşak yapma ve çevre yoluna bağlanması için kamulaştırma çalışmaları yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor. Kentsel çözüm istiyorsak Aşık-Öğütçü projesi devreye girecek. Bunun üzerine 4 yıl çalıştık. Biz orayı işgaliyeden kurtardık. Doldur boşalt taktiği ile kentsel dönüşüm sağlanır aksi taktirde bu proje gerçekleştirilemez.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2019, 08:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER