Koyun Yünü De Artık Para Etmiyor

Şanlıurfa’da yün satarak geçimini sağlayan esnaflar, yatak döşek ve keçe yapımında kullanılan koyunyünü alıcı bulmakta zorlanırken, sanayi ürünlerin piyasaya sürülmesiyle birlikte koyun yününe olan ilginin gittikçe azaldığını söylüyorlar.

Koyun Yünü De Artık Para Etmiyor

Şanlıurfa başta olmak üzere önemli bir hayvancılık bölgesi olan Güneydoğu illerinde, halı ve kilimin yanı sıra birçok ev eşyası küçükbaş hayvanlardan elde edilen yünden yapılırdı. Sağlık açısından da tercih edilen koyunyünü son yıllarda bölgede hem hayvancılığın eskisi gibi yapılamaması, hem de yünün yerini alan teknolojik ürünlerin çoğalması, hem de sanayi ürünlerin piyasaya sürülmesiyle birlikte yüne olan ilginin azalmasına neden oldu.

"Kırsal Kesim Daha Fazla İlgi Gösteriyor"

 Bizim mesleğimizde zamanla kaybolan birçok meslek gibi, yok olmanın eşiğinde olduğunu söyleyen esnaflar, eskisi gibi işlerimiz yok, artık bu işin eskisi gibi tadı da yok. Bir zamanlar ton işi fabrikalara verdiğimiz yün, şuan düşmüş günlük birkaç kilo işi, satış böyle olunca masraflar karşılanmıyoruz. Bu işin eskisi gibi ne hevesi nede tadı kaldı. Millet sadece çeyiz için yün alıyorlar bunun dışında da halen eskisi gibi yünden yapılan, yorgan, yastık, minder ve döşek kullananlar gelip alıyor. Bunların da sayısı çok az. Koyunyünü fiyatları da kirli yün 1.50 TL, yıkanmış yün ise kalitesine göre fiyatları 5 ila 8 TL arası değişiyor. Şehirde yaşayan vatandaşlarımızın yüne ilgisi yok denecek kadar azdır diyen esnaflar, yüne ilgiyi en çok kırsal kesimde yaşayan vatandaşlar veriyor. Yün alan vatandaşlarımız da, yorgan, yastık, minder ve döşek gibi ev ihtiyaçları için alıyorlar. Eskiden işlerimiz yoğundu günlük olarak çok iyi iş yapıyorduk, ama yüne ilgi azalmaya başladıktan sonra bizim de işlerimiz durma noktasına geldi artık.

"Artık Eskisi Gibi İşlerimiz Yok"

Yün satışlarımız eskisi gibi değildir diyen esnaflar, satışlar çok düştü ve yün alan vatandaşlar da yıkanmış temiz yün istiyorlar artık hal böyle olunca koyunyünü satışı pek yapamıyoruz. Yün kullanan vatandaşlarımız yıkanmış yün tercih ettikleri için koyun yüne rağbet etmiyorlar. Artık eskisi gibi işlerimiz yok, satış yapamıyoruz, eskiden daha fazla satış yaptıklarını belirten esnaflar, bu durum birkaç yıl daha böyle devam ederse, bizde bu işi bırakmak zorunda kalabiliriz, yani başka çaremiz yok.

Haber:Ayhan Kesici 

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2018, 16:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
selçuk şahin
selçuk şahin - 1 yıl Önce

yün bulamıyom ve fiyat nekader kilosu koyun yününün bize ulaşın almak istiyoz yapağ

ahmet yüce
ahmet yüce @selçuk şahin - 1 yıl Önce

telefonunu yaz ulaşalım

Ömer gölcük
Ömer gölcük - 1 ay Önce

Niğde edıkli kasabası
1 ton yün var alıcısını bekliyor
05312111973

SIRADAKİ HABER