Köylerde Kışlık Yiyecek Mesaisi Başladı

Şanlıurfa'da yetiştirilen bamyanın kilosu tarlada 8 liradan satılıyor. Bamya’nın perakende tezgahlarındaki kilosu ise 12-15 lira arasında satılıyor.

Köylerde Kışlık Yiyecek Mesaisi Başladı
Şanlıurfa'da yazın bolluğundan faydalanan köylü kadınların kışın tüketmek üzere yapıp kurumaya bıraktıkları kışlık yiyecek hazırlıkları başladı.
Şanlıurfa'da kışlık yiyecek hazırlama geleneği devam ediyor. Yazın bolluğundan faydalanan kadınlar, birbirlerine yardım ederek, salça, yufka, türlü, turşu ve kuru gıdalar gibi yiyecekler hazırlıyorlar. Her bölgeye göre farklı ürünlerin hazırlandığı bu gelenekte, genelde kış aylarında pahalı olan ürünler şimdiden salamura veya kurutma şeklinde hazırlanarak saklanıyor. Kurutulan sebzeler arasında, bamya'da var. Kurutmanın yanı sıra kadınlar bahçelerden taze olarak topladıkları ürünleri de birer pişirim halinde temizleyip poşetleyerek derin dondurucularda, kış aylarında yemek yapmak için muhafaza ediyor. Bu sayede, ev hanımları kışlık yiyecekler yaparak hem aile ekonomisine katkıda bulunuyor hem de kışa hazırlık yapmış oluyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER