Klima Tamircileri İş Yetiştiremiyor

Şanlıurfa’da Hava sıcaklığının mevsim normallerinin 4-5 derece üzerinde seyrettiği kentte vatandaşlar çoğunlukla klimalarla serinlemeye çalışıyor.

Klima Tamircileri İş Yetiştiremiyor

Vatandaşların günler öncesinden ilettiği montaj taleplerini karşılamaya çalışan servis çalışanları, sıcaklık nedeniyle arıza veren klimalara yetişmekte zorlanıyor. Sıcak hava nedeniyle birçok klima arızalanıyor. Müşterilerinin arıza bildirimlerine giden servis çalışanları, çoğunlukla sıcaklığa bağlı sorunlarla karşılaşıyor. Suruç ilçesinde Klima teknisyenliği yapan Hasan Durmaz, bu dönemde kendilerine gelen arızaların genellikle sıcaklardan kaynaklandığını söyledi.

Aşırı sıcaktan cihazdaki teknik aksamın da etkilendiğini vurgulayan Durmaz, şöyle konuştu:

"Dış ortam sıcak ve güneş alan klima motoru akşama kadar çalışıyor. Sıcaktan dolayı kompresör devreye girmiyor, 'kapöstör' denilen alet kendini korumaya alıyor sonra da devre dışı kalıyor. Zaten bu cihaz kendini korumaya almasa motor arızalanır."Durmaz, klimalara gereğinden fazla yüklenilmemesi ve cihazın gölge bir alana monte edilmesi gerektiğini hatırlattı.Soğutulması gereken alanın büyüklüğüne göre klima tercih edilmesi gerektiğini dile getiren Durmaz, cihaz çalışırken de kapı ve pencerelerin açılmamasını önerdi.

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER