Kentsel Değil, Çile Dönüşümü

Şanlıurfa’nın Eyyübiye İlçesine bağlı olan Yakubiye Mahallesinde başlatılan kentsel dönüşüm vatandaşı çileden çıkarmış durumda.

Kentsel Değil, Çile Dönüşümü

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında eski ve çürümeye başlayan binaları deprem ve yıkılma riskine karşı yıkıp yetine tekrardan yeni bir bina dikmek isteyen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yaptığı birçok kentsel dönüşümü yarıda bırakıp gidiyor. Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesi sınırları içerisinde bulunan Yakubiye Mahallesinde kentsel dönüşüm ile yıkılan bazı evler yarıda bırakılıp gidilmiş durumda. Çevrede oturan vatandaşlar ise duruma isyan etti. Bundan 4 yıl önce kentsel dönüşüm projesi kapsamında evlerin boşaltılıp yıkıldığını ve yapılan bazı çalışmalar ile yarıda bırakıldığını belirten Mahalle sakinleri, durumdan şikâyetçiler.

Yılan ve akreplerin yuvası olmuş

Bundan 4 yıl önce Yakubiye Mahallesinde kentsel dönüşüm ile yıkılan ve yarıda bırakılan evlerin yaz sıcaklığı ile birlikte akrep ve yılandan geçilmiyor. Yıkık dökük bir şekilde yarıda bırakılan binalara tepki gösteren çevre sakinleri geceleri yılan ve akrepten geçilmediğini belirtti.

Binaların molozları hastalık yayıyor

Söz konusu yerin yıkıldıktan sonra kendi haline terk edildiğini belirten vatandaşlar, yıkılan binanın molozlarının hastalık yaydığını ve çoluk çocuklarının bu pis ve kirli yerden hastalık kapmaktan korktuklarını belirtti. Her gün tozun oluştuğu yerin sürekli pislik içinde ve kötü görüntüye neden olduğu kadar insan sağlığını da olumsuz etkiliyor.

Madde bağımlıların meskeni olmuş durumda

Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan evlerin fazla açık yerde olmadığından dolayı madde bağımlıların meskeni olmuş durumda. Yapılan ve yarıda bırakılan kentsel dönüşüm en çok madde bağımlılarına yaradı. Gece geç saatlere kadar madde bağımlısı olan gençler burada istediklerini yapıyorlar. Bundan dolayı gece saatlerinde oradan çoluk çocuklarının geçmesine izin vermediklerini belirten mahalle sakinleri yetkili kişileri görece davet ederek yarıda bıraktıkları işi tamamlamalarını istediler.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2017, 15:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
urfalı
urfalı - 2 yıl Önce

Yeter artık bir çare bulunsun

Nerden baksan tutarsızlık
Nerden baksan tutarsızlık - 2 yıl Önce

Yeşildirek mahallesi de 10 yıldır kentsel dönüşümü bekliyor. Sözde büyükşehir yıkıp yerine yeni ev yapacak... Yakubiyede yıkmışlar ama yapmamışlar... İnşAllah Yeşildirek de böyle olmaz...

SIRADAKİ HABER