Kendisi El, Fiyatı Cep Yakıyor

Şanlıurfa’da havaların soğumaya başladığı şu günlerde sezonun ilk kestaneleri tezgâhlardaki yerini almaya başladı.

Kendisi El, Fiyatı Cep Yakıyor

Soğuk ayların vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan kestaneler kentin farklı noktalarında kurulan tezgâhları süslemeye başlarken kilogram fiyatı geçen seneki fiyata oranla 10 lira artış gösterip 40 liradan satılıyor.

Atatürk Bulvarı üzerinde faaliyet gösteren kestane satıcısı, kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte kestanenin hasat vaktinin geldiğini ve kestane fiyatını yüksek bulan vatandaşların kestaneyi ancak gramla alabildiklerini söyledi. Satılan kestanelerin yüksek rakımlı ve soğuk bölgelerde yetiştiğine dikkat çeken kestane satıcısı, kestanenin eski zamanlardaki soba kültüründen günümüze kadar getirildiğini açıkladı.

Kestane satıcısı, ilk kestane hasadının yeni olması nedeniyle kestane fiyatlarının 40 liradan başladığını belirtti.

 Tezgahta sattığı kestanelerin paket ya da açık kilogram hesabı sattığını anlatan kestane satıcısı, bu sene ki kış mevsiminde kestaneye yoğun ilgi beklediklerini ifade ederek şu sözleri kaydetti.

“Kestane kültürü çok eskilerden gelir. Eski dönemlerde soba üzerinde kestane pişirilir, o koku tüm eve yayılırdı. Kestanenin kilosu şuan için 40 liradan satıyoruz. Daha yeni olduğu için şuan pahalı. Bir aya kadar fiyatlar normale dönecektir”

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER