Kazazlık Mesleği Fuarda Tanıtılıyor

Milli Eğitim tarafından Mesleki Teknik Eğitim Fuarı (METEF) Şanlıurfa Rabia Meydanı’nda Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna’nın katılımıyla açılışı gerçekleşti. Lise öğrencilerinin bulundu fuarda yok olmaya yüz tutmuş olan kazazlık mesleği de tanıtılıyor.

Kazazlık Mesleği Fuarda Tanıtılıyor

Şanlıurfa’da kazazlık mesleği yok olmak ile karşı karşıya. Eskiden birçok ailenin geçim kaynağı olan kazazlık mesleği günümüzde sadece bir ailenin geçim kaynağı olmuş durumda. Böceğin ürettiği ipliğin şekillendirilmesi adıyla özdeşleşen kazazlık mesleği günden güne değerini yitiriyor.

KAZAZLIK

Kazazlık mesleğine, iplikçilik de diyen de var ipek ipliğinin el ile bükülüp işlenmesi olarak adlandıran da var. Farklı renkteki ipek iplikleri, usta ellerde çevrilerek başta gelin başı olmak üzere, egal, yassı egal, kaytan, saç bağı gibi yöresel aksesuarlara dönüşüyor. Çeşit çeşit, renk renk aksesuarlar, hem günlük yaşama renk katarken hem de önemli bir kültürü yaşatıyor. Bir zamanlar özellikle kadınlar günlük hayatlarında kazazcılar tarafından yapılan ürünlere çok rağbet ederlerdi. Kadınlar bu süs eşyalarını takmadan sokağa çıkmazlardı. Bugün ise yeni nesil bu tür ürünleri bilmiyor ya da fabrikasyondan çıkan benzer ürünleri kullanıyor.

Şanlıurfa Valiliği El sanatları merkezinde Valiliğin verdiği destekle bu işi yapan Mehmet Emin Güngör bu mesleğin son ustası.7 yaşından beridir bu mesleği yapan Güngör bu mesleğin son ustası olarak kaldı. Eski ustalar ya öldü ya da bu mesleği bıraktılar.

‘TEK İSTEĞİM ÇIRAK YETİŞTİRMEK’

Rabia Meydanında kurulan fuarda hünerlerini sergileyip bu mesleği tanıtmaya çalışan Güngör: “halk eğitim burada benim için bir bölüm verdi ve buruda insanlara bu mesleği tanıtmaya çalışıyorum. Yoğun bir ilgi var ama benim tek bir isteğim var, İŞKUR özerinden eleman verilip bu elemanları yetiştirmek istiyorum bu şekilde bu meslek bitmez. Parasız gelen çıraklar hemen kaçıyorlar o yüzden teşvik paketeri oluşturup bu mesleği sürdürmek istiyoruz” dedi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER